اجاره بهای مسکن در سال ۹۸ چگونه است؟

9
8144

با گذشتن چند ماه اول سال و شروع تابستان، نگرانی هر ساله خیلی‌ها شروع می‌شود. افزایش قیمت‌ها که از سال قبل شدت گرفته بود، تاثیرش را بر بازار مسکن هم گذاشته و حالا در آستانه فصل جا‌به‌جایی و اسباب کشی، رهن و اجاره ملک با رونق کمتری نسبت به سال قبل انجام می‌شود. اینجا سعی کرده‌ایم روند تغییرات بهای اجاره مسکن در سال ۹۸ را به شکل مختصر و مفید بررسی کنیم.

سرمایه‌گذاری در واحدهای کوچک
مشاوران املاک می‌گویند کل قراردادهای مسکن، چه مربوط به خرید و فروش باشد، چه رهن و اجاره، نسبت به سال قبل کاهش پیدا کرده اما در همین میزان معامله هم، بیشتر قراردادهایی که از بهمن سال ۱۳۹۷ تا فروردین سال ۱۳۹۸ نوشته شده مربوط به خرید و فروش بوده و حجم کمتری از معاملات به رهن و اجاره اختصاص داشته است. پیش‌بینی ‌افشین پروین‌پور، کارشناس حوزه مسکن در خصوص بازار اجاره مسکن در سال ۹۸ این است که این بازار ظرفیتی برای افزایش بیش از ۳۰درصد را نخواهد داشت. او می‌گوید که اگر دولت به وعده‌اش برای اجرای قوانین مالیاتی در بخش سوداگری مسکن عمل کند، قیمت اجاره‌بها در سال جاری به شکل رضایت‌بخشی کنترل می‌شود. این کارشناس مسکن همچنین به از بین رفتن حباب بازار مسکن با اجرای قوانین مالیاتی جدی اشاره می‌کند و می‌گوید که در نهایت این کار باعث واقعی شدن قیمت‌ ملک و کنترل اجاره‌بها خواهد شد.

اجاره‌بها ۳۰ تا ۳۵درصد بیشتر
از طرف دیگر، بیشتر مستأجران سعی بر تمدید قرارداد اجاره دارند و صاحبخانه‌ها اجاره بهایی حدودا ۳۰ تا ۳۵درصد بیشتر از سال قبل از مستأجران طلب می‌کنند. مصطفی قلی‌خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک هم این افزایش را تأیید کرده و گفته نرخ اجاره بها در سال گذشته در نهایت ۳۲درصد رشد داشت و امسال هم نرخ اجاره بهای خانه بیش از ۳۲درصد رشد نخواهد کرد و به همان میزان پارسال خواهد بود. این افزایش قیمتی است که محمدعلی ربانی، عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران هم آن را پیش‌بینی کرده و البته گفته که اگر سیاست‌های اقتصادی، پولی و مالی تغییری نکند، امکان دارد فشار اقتصادی بر مستأجران بیشتر شود.
امسال هم مثل گذشته، خانه‌هایی با متراژ پایین‌تر (کمتر از ۱۰۰ متر) بیشتر روی بورس هستند و نرخ رشد اجاره‌بهای آن‌ها بیشتر است.

خبر خوش برای مستأجران
نکته دیگری که بیشتر مشاوران املاک به آن اشاره می‌کنند احتمالا برای مستأجران یک خبر خوش به حساب می‌آید. آن‌ها می‌گویند برخلاف تصور عموم، رشد اجاره مسکن -حتی در ماه‌های پر رونق بهار و تابستان- از نرخ تورم بیشتر نخواهد شد چون بازار کشش چنین جهش قیمتی را ندارد و مستأجران و صاحبخانه‌ها سعی می‌کنند روی نرخ‌های واقعی‌تری به توافق برسند. در واقع امسال برخلاف سال‌های گذشته رشد اجاره‌بها متناسب با رشد قیمت ملک نیست و بر اساس نرخ اجاره سال قبل تعیین می‌شود، یعنی همان حدود ۳۰ تا ۳۵درصد رشد. مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک هم با تأیید این نظریه گفته است که امسال به هیچ عنوان جهش قیمتی مسکن به شکل سال گذشته نخواهیم داشت و قیمت‌ها به ثبات می‌رسد. او افزوده که اجاره‌بها تابع قیمت خانه است، اما نه به آن اندازه، چرا که موجران عاقل هستند و به‌خوبی می‌دانند که رشد بیش از حد نرخ اجاره باعث خالی ماندن ملک آن‌ها خواهد شد.

اجاره بیشتر، رهن پایین‌تر
امسال هم مثل سال گذشته، از یک سو به خاطر نرخ پایین سود بانکی و از طرف دیگر، به خاطر افزایش هزینه‌های زندگی، بیشتر صاحبخانه‌ها تمایل به دریافت اجاره بهای بالاتر و رهن پایین‌تر دارند. به طوری که بسیاری از قراردادهای تمدید اجاره، با برگرداندن بخشی از پول رهن و جایگزین کردن آن با اجاره بها منعقد می‌شود. همچنین در سال ۹۸ رکود خرید و فروش همچنان ادامه دارد و رشد ۵۰ تا ۷۰درصدی که قیمت ملک در سال گذشته داشت، باعث شده خریداران خانه اولی قدرت خریدشان را نسبت به سال ۹۶ و ۹۷ از دست بدهند و سرمایه‌شان را صرف رهن و اجاره کنند.

در نهایت کارشناسان املاک به مستأجرها و خانه اولی‌ها توصیه می‌کنند که اگر پول نقد در دست دارند، تعلل نکرده و منتظر تکان خوردن اوضاع و ارزان شدن ملک نمانند. بلکه هر طور شده با وام مسکن ملکی کوچک حتی در حاشیه شهر خریداری کنند چرا که طبق تجربه آنها، هر ملکی کما بیش ظرف ۵ سال دچار رشد قیمت می‌شود و سرمایه اولیه آن‌ها افزایش پیدا می‎کند.

9 دیدگاه‌ها

 1. والله اجاره ها رو بی انصافانهبردن بالا یعنی دزر امد من در ماه ت ولی باید ۱۲۰۰ اجاره بدم
  اونوقت با این گرونی ها

 2. من رهن کامل کرده بودم به مبلغ ۱۵۰میلیون الان ماهانه مبلغ ۲میلیون تومان به اجاره علاوه بر رهن اضافه کرده واقعا چطور میشه زندگی کرد

 3. من با یک مغازه کوچک خدماتی دارم ودوتام بچه- اجاره مغازه میدم هم خونه-امسال جفتش ۳۰تا۵۰ درصد بردن بالا در صورتیکه امسال درامد کمترازسال قبل بود چونه هزینه هاسود رو کم میکرد. خونه دار که نمیشیم با این اوضاع- اما حالا توشهرستان خونه معمولی اجارهی با ۶۰۰ تا ۷۰۰ کرایهپیدا نمیشه!!تاحالام به ۳۰تااملاکم رفتم-دارم به ته خط میرسم.!!

 4. ما از اول تابستون داریم دنباله خونه میگردیم اجاره ها بی حیا بالا رفته اجاره پایین ها رو. نمیشه حتی تا دم درش رفت از. بس داغونه
  تازه میگن بچه دار. بشین
  لااقل الان دونفریم دنباله خونه ایم بیچاره اونایی که یه بچه هم به بغل دارن😔

 5. سلام .به همه ی مستاجران عزیزحق می دهم اماوقتی من صاحبخانه پارسال بهاریک تانک برای ذخیره آب خریدم ۸۰۰تومان وامسال به خاطرکم آبی وراحتی مستاجرم یک تانک دیگه خریدم ۱۷۰۰یااینکه برای تعمیر۶تاکاشی که افتاده باید۳۰۰تومان بدهم یادری که ۲سال پیش با۹۰ تومان رنگ می شده امسال با۲۵۰رنگ می شه و…چه کاری بایدانجام بدهم.وقتی خانه ای اجاره می کنیدخانه ی خودتون بدونیدوامانتداری کنیدتاصاحبخانه به مستاجربعدی ارزانتربده واجاره هابالانرود

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید