ارزان و پرقدرت

مقایسه لندرور سانتانا مونتاژ (land rover Santana) با خودروهای هم‌رده

0
339

برای مقایسه لندرور سانتانا باید سراغ خودروهای هم‌سن‌وسال آن برویم؛ خودروهایی که هنوز هم در بازار اقبال دارند و خریدوفروش می‌شوند. جیپ سی‌جی (CJ) (جیپ شهباز یا صحرا) و جیپ امریکایی واگونیر (جیپ آهو) می‌توانند رقیبان خوبی برای لندرور سانتانا در مقایسه باشند. اما با وجود این، لندرور یک سروگردن از این رقیبان که در بازار دوستداران بسیاری دارند بالاتر است. 

مقایسه با جیپ سی جی
جیب CJ یکی از معدود خودروهایی است که تقریباً می‌توان گفت با لندرور در یک برهه زمانی متولد شد. این خودروی چهارچرخ آفرود، که در ایران به نام جیب شهبار یا صحرا آن را می‌شناسیم، در سال ۱۹۴۴ تا ۱۹۸۶ میلادی تولید شد. جیپ صحرا در ابتدا برای اهداف نظامی پا به عرصه وجود گذاشت اما به‌دلیل سرسختی و زیبایی هم‌زمان موردتوجه آفرودبازان و شکارچیان قرار گرفت. موتورهای پرقدرت این خودرو با شش سیلندر و ۴۲۰۰ سی‌سی مورد توجه خیلی از آفرودبازان امروزی است. با وجود این، جیپ CJ فقط به‌لحاظ ظاهری می‌تواند با لندرور سانتانا رقابت کند. این خودرو با وجود قدرت بالای مانوری که در جاده‌های خاکی دارد، نمی‌تواند از پس رقابت با لندرور در این‌گونه جاده‌ها برآید. از طرفی موتور شش سلیندر جیب CJ هزینه‌های نگهداری و مصرف بنزین این خودرو را نسبت به لندرور افزایش داده و درواقع به‌جرئت می‌توان گفت که در رده خودروهای شاسی‌بلندی که در دهه ۴۰ میلادی طراحی و ساخته شده‌اند، لندرور چهار سیلندر که با دو گیربکس قدرت را به چرخ‌ها منتقل می‌کند، پرقدرت‌ترین و به‌صرفه‌ترین خودروی این رده محسوب می‌شود. اما بااین‌حال، جیب‌های CJ به‌دلیل طراحی ظاهری که توانسته نظر مشریان را جلب کند بیش از لندرور در کانون توجه است، اما همین مزیت را می‌توان به‌عنوان یک نقص دانست چراکه قیمت جیب CJ بسیار بالاتر از لندرور است. 

مقایسه با جیپ آهو
نخستین شاسی‌‌بلند اسپورت در دنیا واگونیر نام دارد که در ایران آن را تحت عنوان جیپ آهو می‌شناسیم. این خودرو، که جزو اولین شاسی‌بلندهای لوکس به‌حساب می‌آید، خودرویی نرم، کم‌مصرف و مناسب خانواده است. نگهداری این خودرو بسیار ارزان تمام می‌شود و ضمن مقرون‌به‌صرفه بودن خودرویی محکم و ایمن است. این خودروی آمریکایی مانند دیگر خودروهایی که در این کشور ساخته می‌شود از ورق بسیار ضخیم و محکم تولید شده که موردپسند افرادی است که به امنیت و استقامت خودرو اهمیت می‌دهند. جیب آهو یک آفرود قدیمی است که مناسب برف و جاده‌های صعب‌العبور است. اما در مقایسه با لندرور سانتانا این خودرو توان چندانی در مسیرهای گلی و شب زیاد ندارد. این نقطه‌ضعف جیپ آهو به‌خاطر وزن سنگینش است، اما لندرور سانتانا از ورق آلومینیومی ساخته شده که بسیار مقاوم و کم‌وزن است. جیپ آهو نسبت به لندرور سانتانا نرم‌تر و سواری بهتری دارد. حتی برخی کابین این خودرو را بیشتر می‌پسندند و البته به‌لحاظ ظاهری از لندرور یک سروگردن بالاتر است، اما با وجود این، مقاوت و سرسختی لندرور را ندارد. این خودرو نسبت به لندرور استهلاک بالاتری دارد و ترک برداشتن سیلندرها ضعف بزرگ آن است.  جیپ آهو شش سیلندر دارد با حجم موتور ۳۸۰۰ سی‌سی، بااین‌حال قدرت آن تنها ۱۴۰ اسب‌بخار است که در مقایسه با لندرور پنج اسب‌بخار کمتر قدرت دارد. درضمن، به‌لحاظ قیمت، لندرور را در بازار کنونی ارزان‌تر می‌شود خریداری کرد تا جیپ آهو را.

بیشتر بخوانید:
معرفی خودرو لندرور سانتانا مونتاژ و بررسی بازار ایران
تجربه رانندگی با لندرور سانتانا مونتاژ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید