از کجا و چطور وام خرید خودرو بگیریم؟

خرید اتومبیل به کمک بانک

18
54677

یکی از وام‌های رایج بانک‌های دولتی و خصوصی، وام خرید خودرو است. وامی که بخشی از پول خرید خودرو را به شما پرداخت می‌کند تا یک اتومبیل زیر پایتان قرار گیرد. این وام هم مثل همه تسهیلات بانکی دارای شرایط است و نیاز به مدارکی دارد که در این راهنما برای شما خواهیم گفت. البته یادتان باشد که خودِ شرکت‌های خودروساز و واردکنندگان معتبر خودرو نیز با بانک‌ها قراردادهایی دارند تا بتوانند به مشتریان خود تسهیلات بدهند. شرکت‌های لیزینگ نیز با همکاری بانک‌های مختلف به مشتریان خود تسهیلات می‌دهند. این تسهیلات خودروسازان و شرکت‌های لیزینگ را نباید با وام خودرو بانک‌ها در یک دسته قرار داد، چون این دو باهم تفاوت‌هایی دارند.

تفاوت وام بانکی با سایر تسهیلات خودرو
وقتی شما از شرکت‌های خودروساز یا لیزینگ به شکل اقساطی خودرو می‌خرید، سند خودروی شما در رهن این شرکت‌ها قرار می‌گیرد تا اقساط خود را به‌طور کامل پرداخت کنید. این مهم‌ترین فرق گرفتن وام خودرو از بانک با چنین شرکت‌هایی ست. در وام گرفتن از بانک‌ها، سند خودرو در رهن بانک قرار نمی‌گیرد و فقط شما برای گرفتن این وام باید به دنبال چند ضامن معتبر با گواهی کسر از حقوق، چک و سفته باشید. وقتی ضامن‌ها پیدا شدند، بانک به شما وام می‌دهد تا اتومبیل مورد نظرتان را بخرید و سندش را بلافاصله به نام خود کنید. اما در تسهیلات شرکت‌های خودروساز و لیزینگ، بعد از در اختیار گرفتن خودرو نمی‌توانید آن را به‌طور رسمی بفروشید و به نام دیگران سند بزنید، اما این امکان در زمینه وام خودروی بانک‌ها برای شما فراهم است که بعد از خرید، اتومبیل‌تان را به‌طور رسمی بفروشید.

داخلی‌ها و مونتاژها، نه خارجی‌ها
نکته بسیار مهم درباره وام خودرو این است که این وام برای خرید خودروهای خارجی وارداتی اختصاص داده نمی‌شود. شما با این وام فقط می‌توانید برای خرید خودروهایی که ساخت یا مونتاژ داخل کشور باشند اقدام کنید. البته عملا پایین بودن میزان تسهیلاتی که بانک‌ها به خرید خودرو اختصاص می‌دهند، کمکی برای خرید اتومبیل‌های لوکس خارجی نمی‌کند.

چه مدارکی برای این وام نیاز داریم؟
یکی از مهم‌ترین نکات در زمینه وام خودرو این است که بانک یا چکی در وجه شرکت خودروساز صادر می‌کند و به شما می‌دهد یا مستقیم مبلغ را به حساب شرکت می‌ریزد. این یعنی شما به‌هیچ‌وجه نمی‌توانید وام خرید خودرو را برای کاری به غیر از این موضوع استفاده کنید. روند کار هم به این صورت است که شما بعد از انتخاب خودروی مورد نظر از شرکت خودروساز یا نمایندگی‌های معتبرِ آن پیش‌فاکتور می‌گیرید. این پیش‌فاکتور یکی از مدارکی اختصاصی است که برای دریافت وام خودرو به آن نیاز دارید. باقی مدارک هم مثل وام‌های دیگر شامل مدارک هویتی، درخواست کتبی، مستندات شغلی و مدارک مربوط به ضامن ها است. درضمن یادتان باشد بانک‌ها این وام را به کسانی می‌دهند که سن‌شان بالای ۱۸ سال باشد.

چه بانکی؟ با چه شرایطی؟
قطعا هر وامی شرایط خاص خودش را دارد که شامل سقف تسهیلات، سود در نظر گرفته شده و سقف تعداد اقساط است. در این جدول می‌توانید شرایط بانک‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید.

بانکسقف تسهیلاتسودسقف تعداد اقساط
ملی۱۵۰ میلیون ریالطبق تعرفه بانک در عقود مبادله‌ای۶۰ قسط
صادرات۲۰۰ میلیون ریال۱۸درصد۳۶ قسط
پست بانک، بانک قوامین، بانک پارسیان، بانک گردشگری، بانک دی۱۵۰ میلیون ریال۱۸درصد۳۶ قسط
سپه۷۰ میلیون ریالطبق تعرفه بانک در عقود مبادله‌ای۶۰ قسط
بانک آینده۵۰۰ میلیون ریالطبق تعرفه بانک در عقود مبادله‌ای۳۶ قسط
بانک تجارت،۱۵۰ میلیون ریال۱۸درصد۳۶  قسط
بانک انصار۱۵۰ میلیون ریال۱۸درصد۲۴ قسط
بانک ایران زمین۱۵۰ میلیون ریال۲۲درصد۳۶ قسط

اگر قصد خرید خودرو را دارید و بخشی از پول را هنوز تأمین نکرده‌اید می‌توانید روی وام‌های بانک‌ها برای خرید اتومبیل حساب کنید. اطلاعات این راهنما هم به شما کمک می‌کند که از شرایط این وام و اینکه کدام بانک‌ها چنین تسهیلاتی می‌دهند مطلع شوید.

18 دیدگاه‌ها

    • به اعتباری درست می‌گن. بنده سنسور فشار هوای ال نود اریجینال را به نمایندگی سفارش داده‌ام، حدود ششصد تومن گفته‌اند. کمکهای عقب هرکدام حدود ۷۰۰ تومن.

  1. عرض ادب احترام،بنده میخوام وام از خود شرکت بردارم برای خرید خودرو چون بانک ضامن میخواد متاسفانه نمیتونم ضامن پیدا کنم،شرایط شرکت هم نمیدونم چجوریه اصلاً وام میدن یا نمیدن

    ۱
  2. اگر همت داشتین خودرو نمیخریدید این تورم سنگین را خودروسازان به ما تحمیل نمیکردن حالا میخایید وام بابهره ۱۸الی ۲۲درصد از بانک بگیرید این وام نیست نزول خواری هست اونم در سطح بالا

    ۸
    ۱

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید