اسپرت‌های امن آلمانی

معرفی آئودی تی‌تی‌ کروک و بررسی بازار ایران

0

در فرهنگ روزمره، وقتی نام آلمان‌ها به‌میان می‌آید، یاد کیفیت و محکم‌کاری و جدیت می‌افتیم. به‌نظر می‌رسد این ویژگی‌ها در دنیای خودرو‌سازی آلمانی‌ها هم نفوذ کرده و فرهنگی خاص و قابل‌احترام از خودرو‌سازی را موجب شده است. برندهایی چون بنز، ب‌ام‌و، پورشه و آئودی نیز محصولی از همین فرهنگ سخت‌گیرانه و قابل‌احترام محسوب می‌شوند. آئودی تی‌تی کروک نیز با آن ظاهر خاص و قدرت بالا و ویژگی‌های اسپرت خود دقیقاً ویژگی‌های مورد نظر آلمان‌ها را در خودش جمع کرده است؛ جدیت، کیفیت بالا و احترام‌برانگیز بودن.

کروک چیست؟
خودرو‌ها در کلاس‌های مختلفی ساخته می‌شوند؛ کلاس‌هایی از آن‌ها معروف‌اند و همه با آن آشنایند، مانند هاچ‌بک و شاسی‌بلند و… . اما بعضی‌ها ممکن است به‌واسطه حضور کم‌تر، نیاز به معرفی بیش‌تری داشته باشند. کروک‌ها ازجمله این کلاس‌ها محسوب می‌شوند. در تعریف کلاس کروک آمده است؛ خودرویی با سقف‌های جمع‌شونده‌. ماشین‌بازهای حرفه‌ای حتی عنوان کانورتیبل را هم برای‌شان استفاده می‌کنند. به‌واقع کانورتیبل‌ها خودروهای دودری هستند که سقف آن‌ها امکان جمع‌وگسترده شدن اتوماتیک را دارد. این خودروها غالباً دونفره‌اند و سقف آن‌ها نیز با توجه به جغرافیای منطقه‌ای که قرار است در آن حضور داشته باشند، پارچه، کولار، برزنت یا فلز است. آن‌ها که سقف فلزی دارند به هارد‌تاپ معروف‌اند و آن‌هایی که سقف پارچه‌ای و غیرفلزی دارند به سافت‌تاپ شهره هستند.

این خاص‌های ۲ لیتری
آئودی تی‌تی‌ها از سال ۱۹۹۸ شروع به تولید کردند و غالباً نیز تا مدل سال ۲۰۱۰ آن‌ها در ایران موجود است؛ هرچند که چندان فراوان نیستند و جزو خودروهایی با حضور بسیار کم محسوب می‌شوند. موتور به‌کاررفته در این تی‌تی کروک ۲۰۰۰ سی‌سی است و می‌تواند ۲۳۰ اسب‌بخار قدرت تولید کند که با توجه به استفاده اسپرت و خاص از آن، کاملاً مناسب است. آئودی تی‌تی کروک دارای جعبه‌دنده ۶ سرعته S‌ ترونیک است. به‌دلیل افزایش وزنی هم که نسبت به مدل کوپه این خودرو دارد، طبیعی است که کمی در شتاب و سرعت وضعیتش تغییر پیدا کند. تی‌تی کوپه ۱۳۸۵ کیلوگرم وزن دارد و در ۴.۶ ثانیه به شتاب حداکثری می‌رسد؛ درحالی‌که این عدد برای کروک با ۱۰ کیلوگرم وزن اضافه،‌ به ۴.۹ ثانیه می‌رسد.

سرعت بالا، آپشن‌های بالاتر
نهایت سرعتی که تی‌تی کروک می‌تواند به آن برسد ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت است که برای چنین خودروی اسپرتی فوق‌العاده به‌نظر می‌رسد. ضمن این‌که مصرف سوخت ترکیبی آن نیز ۶.۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است. از داشته‌های غیرفنی این خودرو نیز می‌توان به شش کیسه هوای ایمنی، سیستم ترمز پارک الکترومکانیکی، سیستم ترمز ضدقفل ABS و سیستم توزیع الکترونیکی ترمز EBD، سیستم صوتی حرفه‌ای با ۱۴ بلندگو، نمایش‌گر ۸ اینچی، دوربین ۳۶۰ درجه و… اشاره کرد.

وضعیت در بازار ایران
آئودی تی‌تی کروک به‌ندرت در بازارهای خریدوفروش خودروی ایران پیدا می‌شود. روایت‌ها در این مورد مختلف است؛ طبیعی است که چنین خودرویی استفاده خاص دارد و نمی‌شود همیشه از آن استفاده کرد. از سوی دیگر، به‌واسطه کیفیت بالایی که داشته و دارد، دارندگانش سعی می‌کنند همیشه صاحب آن باشند. امنیت این خودرو نیز بالاست و همه ستاره‌های موجود از مؤسسات بررسی ایمنی معتبر اروپایی را دریافت کرده است. تعداد این خودرو در بازار ایران بسیار کم است و به همین دلیل نمی‌توان قیمت دقیقی برایش اعلام کرد، اما در بهمن‌ماه ۹۷، آئودی تی‌تی کروک مدل ۲۰۰۷ با قیمت ۵۵۰ میلیون تومان در معرض فروش گذاشته شده است.

بیشتر بخوانید:
تجربه رانندگی با آئودی تی‌تی کروک
مقایسه آئودی تی‌تی کروکبا خودروهای هم‌رده

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید