اشکالات رایج گیربکس را بشناسید-۲

5
11989

در بخش قبلی اشکالات رایج گیربکس، تأکید کردیم که باید به روشن شدن چراغ‌های چک موتور و چراغ چک روی داشبورد خودرو توجه کنید. همچنین شما را با علائم  نشت روغن گیربکس، لرزش چرغ‌دنده‌ها و تکان خوردن خودرو هنگام تعویض دنده آشنا کردیم که هرکدام از این‌ها می‌تواند نشان‌دهنده ایراد در گیربکس خودروی شما باشد. در این مطلب نیز شما را با سایر نشانه‌هایی که می‌تواند اشکال گیربکس را گوشزد کند آشنا می‌کنیم.

سروصدای گیربکس
سرو‌صدای گیربکس به معنای حرکات نوسانی و سرو‌صداهای غیرعادی است که در هنگام تغییر دنده‌ها حس می‌شود. با بروز این مشکل دنده‌ها به راحتی جا نمی‌خورند و این کار با صداهای غیر عادی همراه است.
این مشکل معمولا در دنده‌های پائینتر دیده می‌شود و با بررسی و تعمیر یا تعویض قسمت‌های آسیب دیده برطرف می‌شود.

سروصدای گیربکس در حالت خلاص
گاهی سرو‌صدای گیربکس در حالت خلاص شنیده می‌شود و با توجه اینکه دنده خلاص است و فشار خاصی روی گیربکس نیست ممکن است کمی عجیب به نظر برسد؛ ولی بهتر بدانید که این مورد می‌تواند به خاطر کاهش واسکازین یا کیفیت پائین و نامناسب با استاندارد مورد نیاز خودرو باشد. در این مورد معمولاً تعویض واسکازین با نمونه سفارش شده کارخانه مشکل را حل می‌کند. در‌غیر‌این‌صورت باید به خرابی یا ساییدگی چرخ‌دنده‌ها و مواردی از این دست شک کرد که نیاز به بررسی دقیق یک تعمیرکار با تجربه دارد.

بوی سوختگی به مشام برسد
هرگونه بوی سوختگی که از اتومبیل شما می‌آید جای نگرانی دارد. بیش از حد گرم شدن واسکازین یکی از علل بوی سوختگی است. واسکازین قسمت‌های مختلف گیربکس را روغن‌کاری کرده و خنک نگه می‌دارد تا از سایش و آسیب دیدن آن‌ها جلوگیری کند.

اگر روغن کثیف و سوخته باشد سیستم بیش از حد داغ شده و منجر به افزایش اصطکاک می‌شود. دلایل معمول این مشکل شامل سطح پائین مایع و یا استفاده از برند نامرغوب است.اگر این مسئله مورد توجه قرار نگیرد، گیربکس آسیب جدی خواهد دید و در نتیجه هزینه سنگینی را روی دست شما خواهد گذاشت.

دنده با تأخیر تعویض می‌شود
اگر در هنگام تعویض دنده احساس کردید که تعویض دنده با تأخیر انجام می‌شود بهتر است اول سیستم کلاچ را از نظر سلامت و عملکرد مطلوب بررسی کنید ولی اگر کماکان مشکل پابرجا بود و تعویض دنده به سختی انجام شد احتمالا سیستم انتقال قدرت و گیربکس ایراد دارد.

تعویض دنده انجام نمی‌شود
این مشکل نیز می‌تواند به‌خاطر واسکازین باشد، پس سطح روغن و کیفیت آن‌ را بررسی کنید. اختلال در سیستم کلاچ هم می‌تواند باعث این مشکل شود.

شنیدن صدایی مانند ناله یا زوزه
اگر صدایی اضافه مانند ناله یا زوزه می‌شنوید که قبلا وجود نداشته است و یا این صدا در دنده‌های خاصی مانند دنده ۴ یا ۵ شنیده می‌شود بهتر است هرچه سریعتر به فکر برطرف کردن این صدا باشید و این مشکل را با یک تعمیرکار با تجربه در میان بگذارید.

علل بیرون پریدن دنده:
گاهی سائیده شدن دنده‌ها باعث می‌شود تا دنده خودبه‌خود در حین حرکت و زمانی که باری رو گیربکس نیست از جایش خارج شود. همچنین سائیده شدن کشویی، ایراد در بلبرینگ‌های سر و ته گیربکس و شل بودن آن‌ها، خوردگی فنر ساچمه‌ها و خوردگی زیاد از حد دنده‌ها که با صدا همراه است نیز می‌تواند به این مشکل منجر شود.

موارد گفته شده تنها ازجمله مشکلاتی هستند که ممکن است برای یک سیستم انتقال قدرت یا گیربکس اتفاق بیفتد. اگر با این موارد مواجه شدید، توصیه می‌شود به دنبال مشاوره حرفه‌ای باشید و سیستم انتقال خودرو خود را قبل از اینکه مشکلات بیشتر و جدی‌تری به همراه داشته باشد، درست کنید.

آیا تا به حال با این مشکلات هنگام رانندگی مواجه شده‌اید؟ و اگر این مشکلات برای شما نیز پیش آمده برای رفع آن‌ها چه اقداماتی انجام داده‌اید؟
تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

5 دیدگاه‌ها

 1. سلام
  ماشین من زمانی ک خلاصه یه صدایی خر خر ریز میده ک کلاچ میگیرم قطع میشه
  تو دنده ۴ و پنجم صدای زوزه میاد بردم مکانیک گفت باید روغن گیربکس عوض بشه ک بردم توتال ریختم ولی بازم صدا میده.مکانیک گفت سوار شو تا زمانی ک خراب بشه.نزدیک یک ونیم خرج داره
  ماشینم ۲۰۶ تیپ ۵ هستش

  ۱
  • سلام دوست من به احتمال قوی بلبرینگ گیریبکس ایراد داره و باید گریبکس باز بشه برا همین مکانیک گفته تا زمان خراب شدن سوار شو چون ارزش نداره برا اون گیریبکس باز شه

   ۱
 2. سلام ممنون بابت مطلب اموزندتون .ماشین من زمانی که دنده ۱میزنم وحرکت میکنم به ارامی یه صدای خرخر میکنه ولی تو دنده ۲قطع میشه بیشتر اروک که بری بادنده ۱ روسلو این صدا بیشتر به گوش میرسه .وباسرعت بالا تودنده ۵سراسپیت لرزش داره اما نه زیاد دست حس میکنه گیربس زانتیا ۲۰۰۰ ممنون میشم راهنماییم کنید زود

 3. سلام هنگام تعویض دنده یه صدای قیژ میاد وقتی دنده جا میره صدا نمیده ماشین سرده صدا نمیده وقتی گرم میشه این صدارو هنگام تعویض دنده میده راهنماییم کنیی علتش چیه

  ۱

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید