این کوچولوهای دوست‌داشتنی شیک

مقایسه فولکس‌واگن بیتل کروک با خودروهای هم‌رده

1

علاقه به فولکس بیتل در میان مردم دنیا ریشه در تاریخ این خودرو دارد. فولکس بیتل در طول تاریخ ساختش همواره خودرویی نوستالژیک و دوست‌داشتنی بوده که در ادبیات و موسیقی و فیلم‌های هالیوودی همیشه تصویرش را دیده‌ایم. فروش تقریباً ۲۱ میلیونی این خودرو در طول دوران تولیدش می‌تواند نشان‌دهنده‌ محبوبیت این خودروی کوچک و دوست‌داشتنی باشد. شرکت فولکس با تولید فولکس بیتل جدید و بعدازآن مدل کروک بیتل، توانسته جایگاه خود را در میان خودروهای لوکس دنیا حفظ کند. فولکس بیتل ابتدا توسط اشخاص و بعد توسط شرکت «آراد خودروی هرمز» در تعداد بسیار محدود وارد ایران شد و از همان ابتدا به‌دلیل قیمت بالا، فقط مورد توجه عده‌ای معدودی قرار گرفت. تعداد خودروهای کروک در ایران زیاد نیست، اما رقبای فولکس بیتل کروک، خودروهای خاصی بوده‌اند که پیشینه و شرایط ایده‌آل‌تری داشتند. تویوتا GT86 کروک، بنز E کروک مدل ۳۵۰ فول، بنز CLK کروک مدل ۲۸۰ و ب‌ام‌و سری ۱ کروک مدل ۱۲۰i از رقبای بسیار مهم فولکس بیتل کروک هستند.

مقایسه‌ با ب‌ام‌و سری ۱ کروک مدل ۱۲۰i
خودروهای آلمانی را می‌توان محبوب‌ترین خودروهای دنیا دانست. ب‌ام‌و یکی از جذاب‌ترین خودروهای آلمانی است که به‌دلیل قیمت بسیار بالای آن و محدودیت واردات، مختص قشر بسیار ثروتمند است؛ اما مدل‌های کمی ارزان‌قیمت‌تر ب‌ام‌و را می‌توان در بازار دست‌دوم خودروها پیدا کرد. ب‌ام‌و سری ۱ کروک ۱۲۰i یکی از این خودروهاست.

از نظر ظاهری فولکس بیتل کروک نسبت به ب‌ام‌و ۱۲۰i، خودرویی اسپرت‌تر به‌نظر می‌رسد. طراحی ظاهری ب‌ام‌و ۱۲۰i کمی خشن‌تر، کلاسیک‌تر و خشک‌تر از بیتل کروک درآمده  است. درون کابین، چرم به‌کاررفته در ب‌ام‌و ۱۲۰i از مرغوب‌ترین جنس و متناسب با شخصیت برند آن است، اما در مورد فولکس بیتل کروک جنس چرم و پارچه به‌کاررفته در روکش صندلی‌ها شاید خیلی راضی‌کننده نباشد. هر دوی این خودروها مجهز به موتورهای ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ هستند. ب‌ام‌و ۱۲۰i با حجم موتور ۲۰۰۰ سی‌سی توان تولید ۱۷۰ اسب بخار در دور موتور ۶۷۰۰ و گشتاور ۲۱۰ نیوتن‌متر را دارد. در سمت مقابل، فولکس بیتل کروک با حجم موتور ۱۹۸۴ سی‌سی توان تولید ۲۰۰ اسب بخار در ۵۱۰۰ دور در دقیقه و گشتاور ۲۸۰ نیوتن‌متر را دارد. مصرف سوخت ب‌ام‌و ۱۲۰i در هر ۱۰۰ کیلومتر ۸.۹ لیتر و مصرف سوخت فولکس بیتل کروک ۸.۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است که تفاوتی چندانی با هم ندارند.

از نظر امکانات رفاهی فولکس بیتل با ۶ کیسه هوا جلوتر از ۴ کیسه هوای ب‌ام‌و قرار دارد. در قسمت آپشن‌ها، ب‌ام‌و ۱۲۰i هم مانند فولکس بیتل از امکاناتی نظیر کروز کنترل، سیستم استارت بدون دکمه، گرم‌کن صندلی‌ها، سنسور باران و دیگر امکانات رفاهی این کلاس خودرو بهره می‌برد، اما از نظر قیمت در پایان سال ۱۳۹۷ قیمت فولکس بیتل کروک در بازار خودروهای کارکرده در ایران ۵۰۰ میلیون تومان و قیمت ب‌ام‌و ۱۲۰i، ۳۰۰ میلیون تومان بوده که نشان از برتری مدل ب‌ام‌و دارد.

مقایسه‌ با بنز clk کروک مدل ۲۸۰
کیفیت محصولات مرسدس بنز باعث محبوبیت و تحسین این خودروها توسط مردم در سرتاسر جهان شده است. از نظر طراحی ظاهری بنز clk280 خودرویی کاملاً زیبا، لوکس و بدون هیچ نقصی است و تمام انتظار ما از یک مرسدس بنز را برآورده می‌کند. طراحی ظاهری این خودرو تمامی المان‌های یک خودروی لوکس و جذاب را دارد. کیفیت متریال به‌کاررفته درون کابین از بهترین و مرغوب‌ترین جنس چرم و مواد دیگر است. جلوداشبورد زیبا و قرار گرفتن تمامی ادوات در جای درست خود به‌گونه‌ای که به‌راحتی در اختیار راننده قرار داشته باشد، از ویژگی‌های این خودروی زیباست. موتور بنز CLK280 از نوع V6 و ۱۶ سوپاپ است و با حجم ۲۹۹۶ سی‌سی توان تولید قدرت ۲۳۱ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه و گشتاور ۳۰۰ نیوتن‌متر در ۲۵۰۰ دور در دقیقه را دارد. این مشخصات موتور نشان می‌دهد که برنده رقابت فنی میان بنز و فولکس با حجم موتور ۱۹۸۴ سی‌سی قطعا برند لوکس بنز خواهد بود. بنز همچنین با ۴ کیسه هوا، دستگاه‌های پایداری متنوع و امکانات رفاهی مانند کروز کنترل، سیستم صندلی‌های برقی مجهز به گرم‌کن، قفل مرکزی، سیستم صوتی مجهز و سایر امکانات رفاهی با قیمت ۴۴۰ میلیون تومان تا پایان سال ۱۳۹۷ در بازار خودروهای دست‌دوم درخشیده است.

بیشتر بخوانید:
معرفی خودروی فولکس‌واگن بیتل کروک و بررسی بازار ایران
تجربه رانندگی با فولکس‌واگن بیتل کروک

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید