با این قلق‌ها خودروی خود را بهتر بفروشید

53
57504

دلایل زیادی وجود دارد که بخواهید به جای اینکه ماشینتان را به بنگاه یا دلال بدهید خودتان مستقیماً برای فروش آن اقدام کنید. یکی از مهم‌ترین دلایل آن مالی است زیرا احتمالا پول بیشتری از این راه در مقایسه با زمانی که ماشینتان را برای فروش به یک دلال یا واسطه می‌دهید دریافت خواهید کرد. همچنین از انجام این کار احساس رضایت به شما دست خواهد داد.
البته برای فروش ماشین، ابتدا باید آن را به خوبی آماده کنید و کارهایی انجام دهید تا بتوانید آن را با قیمت خوب به فروش برسانید. این مسئله در بسیاری از موارد نادیده گرفته می‌شود و افراد خودرو را همانطور که هست برای فروش می‌گذارند. در حالی‌که برای اینکه بتوانید خودروی خود را مثلاً در سایت دیوار بفروشید این مسئله بسیار مهم و حیاتی است، که ظاهر خودرو خوب باشد، زیرا مشتری در گام اول به ظاهر خودرو و عکس‌هایی که از آن در سایت آپلود کرده‌‌اید توجه می‌کند. کمتر کسی راغب می‌شود عکس خودرویی که سپرش شکسته یا کثیف است را باز کند چه برسد به اینکه بخواهد آن خودرو را بخرد.

به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم در این مطلب با ما همراه شوید تا قلق‌هایی را به شما بیاموزیم که به وسیله آن‌ها به‌جای اینکه عیب‌های خودروی خود را مخفی کنید، آن‌ها را با هزینه‌ای مناسب برطرف کرده و خودروی خود را برای فروش آماده کنید.

ماشین را تمیز کنید
این مورد تقریباً اولین قدم آماده کردن ماشین برای فروش است. تمیز کردن ماشین کاملاً ضروری است. این کار یکی از ساده‌ترین چیزهایی است که می‌توانید انجام دهید، اما در عین حال یکی از مهم‌ترین‌ها نیز هست. مردم ترجیح می‌دهند اتومبیل تمیز بخرند. چیزهایی مثل لکه‌ها، کثیفی و گرد‌و‌خاک باعث می‌شوند اتومبیل شما ارزان‌تر از ارزش واقعی آن به نظر برسد و این حس را منتقل می‌کند که اتومبیل به خوبی نگهداری نشده است. پس تمام قسمت‌ها و اجزای خودرو را با دقت تمیز کنید. داخل خودرو را با جاروبرقی تمیز کنید و بدنه آن را بشویید. گرد لنت‌ها را پاک کنید. شیشه و آینه‌ها را برق بیندازید. همچنین پیش از اینکه اولین مشتری برای بازدید از خودرو بیاید حتما از اسپری خوشبو‌کننده برای خوشبو کردن فضای اتاق خودرو استفاده کنید.
شما باید کاری کنید که ماشین به بهترین شکل ممکن به نظر برسد و کاملاً تمیز باشد. اگر وقت این کار را ندارید ماشین را به کارواش ببرید.

ایرادات کلی بدنه را برطرف کنید
اگر قبلاً با ماشینتان تصادف کرده‌اید یا قسمتی از بدنه فرورفتگی دارد یا رنگ آن آسیب دیده است، حتماً آن قسمت را درست کنید. مطمئن باشید این کار ارزش هزینه‌ای که می‌کنید را دارد زیرا در قیمت نهایی و شانس شما برای فروش ماشین به قیمت دلخواهتان به شدت تأثیرگذار است.

موتور ماشین را تمیز کنید
کثیف بودن موتور می‌تواند توی ذوق هر خریداری بزند و خریدار با خودش فکر کند که از این ماشین به‌خوبی نگهداری نشده است. پس حتماً موتور ماشین را با دقت تمیز کنید و گردو‌خاک و تمام لکه‌های روغن که از قبل و به خاطر تعمیرات بر روی اجزای موتور به‌جا مانده را پاک کنید. برای اینکار می‌توانید به مراکزی که این کار را به‌صورت تخصصی انجام می‌دهند مراجعه کنید.

بدنه را پولیش واکس کنید
بعد از اینکه ماشین را خوب تمیز کردید. اگر احساس می‌کنید رنگ بدنه آن درخشندگی قدیم را ندارد و مقدار زیادی خط‌و‌خش ریز به‌خصوص اطراف دستگیره‌ها و رکاب به‌چشم می‌خورد بهتر است بدنه را پولیش‌واکس بزنید تا رنگ ماشین جلا پیدا کند. چون اولین چیزی که نظر هر خریداری را به خودش جذب می‌کند درخشندگی و تمیز بودن بدنه ماشین است.

از ماشین عکس بگیرید
تعدادی عکس خوب از اتومبیلتان بگیرید. البته گرفتن یک عکس خوب از خودرو مستلزم این است که ظاهر خودروی شما تمیز و خوب باشد. بهتر است که پس‌زمینه عکس‌ها ساده باشد. از داخل و خارج ماشین و از زوایای مختلف عکس بگیرید، و بهترین‌ها را انتخاب کنید. اگر عکس‌هایتان با کیفیت نباشد بدون‌شک مشتری احتمالی را تحت‌تأثیر قرار نخواهد داد و در واقع شانس شما برای فروش ماشین کم خواهد شد. خریداران خودرو اغلب اگر هیچ عکس با کیفیتی در دسترس نبینند از خریدن آن خودرو اجتناب می‌کنند. گرفتن یک عکس خوب از خودرو قلق‌هایی دارد که می‌توانید آن قلق‌ها را اینجا یاد بگیرید.

توضیحات کامل فراموش نشود
برای آگهی ماشینتان توضیح کاملی بنویسید و علاوه بر میزان کارد و مدل به هر موردی که فکر می‌کنید به جذابیت آگهی کمک می‌کند و یا دانستن آن برای خریدار مهم است اشاره کنید. مثلاً اگر شما تنها مالک ماشین بوده‌اید و ماشین از ابتدا دست شما بوده است بهتر است این به موضوع اشاره کنید.
سعی کنید اطلاعات درست بدهید. خودتان را جای خریدار بگذارید، مطمئنا دوست ندارید فروشنده عیب‌ها و مشکلات ماشین را از شما پنهان کند. پس در ارائه اطلاعات خودرو صادق باشید.

سوابق فنی خودرو را آماده کنید
سوابق سرویس‌ها را سازمان‌دهی کنید. سوابق سرویس‌های دوره‌ای مرتب در فرآیند فروش بسیار مهم هستند و به خریدار نشان می‌دهند که در فواصل مناسب سرویس‌های لازم انجام شده است و از ماشین به‌خوبی مراقبت به‌عمل آمده است. همچنین به‌عنوان فروشنده باید در نظر بگیرید که آیا ضمانت‌نامه کارخانه بر روی خودرو هنوز معتبر است؟ تا اگر از مدت اعتبار ضمانت‌نامه باقی مانده، به فروشنده منتقل شود.

تعمیرات و سرویس‌های مهم را انجام دهید
خودتان را جای خریدار بگذارید. آیا دوست دارید در همان ابتدای خرید ماشین مجبور باشید به مکانیکی بروید و یا ماشینتان نیاز به سرویس داشته باشد؟ پس قبل از فروش ماشین اشکالات ماشین را برطرف و سرویس‌های رایج مانند تعویض روغن و فیلتر‌های هوا را انجام دهید و در هنگام فروش به خریدار بگویید که چه سرویس‌هایی را انجام داده‌اید.

قسمت‌های فرسوده یا مستهلک را تعویض کنید
قسمت‌هایی از ماشین هستند که به‌خاطر استفاده زیاد دچار فرسودگی می‌شوند. مانند دستگیره‌ها، زهوار در، زیرپایی‌ها، روکش صندلی، روکش فرمان و…، این موارد شاید تا امروز برای شما خیلی مهم نبوده باشد ولی برای خریدار مهم است و سالم بودن آن‌ها روی نظر مشتری تأثیر مثبتی دارد. مثلاً اگر قالپاق‌ها یا سپر ماشین شکستگی دارند یا رنگ‌پریده هستند آن‌ها را تعویض کنید.

صداها را برطرف کنید
اگر قسمت‌هایی از ماشینتان مثل صندلی‌ها، داشبورد، درها یا لنت‌ها، جلوبندی یا اکسل عقب صدا می‌دهد سعی کنید آن‌ها را برطرف کنید. چون هنگامی که خریدار سوار ماشین می‌شود احتمالا متوجه آن‌ها خواهد و این مسئله می‌تواند باعث شود که خریدن ماشین صرف‌نظر کند.

قیمت مناسب در نظر بگیرید
برای این کار باید دربین آگهی‌های منتشر شده جست‌وجو کنید و ببینید که ماشین‌هایی که از نظر مدل و کیفیت در رنج ماشین شما هستند چطور قیمت‌گذاری شده‌اند. بعد از بررسی دقیق قیمت مناسب را در نظر بگیرید. اگر قیمت را بیش حد بالا تعیین کنید می‌تواند مشتری را فراری دهد و باید مدت‌ها منتظر یک تماس بمانید. اگر هم قیمت بیش از حد پائین باشد می‌تواند برای خریدار شک‌برانگیز باشد. پس بهتر است حد وسط را بگیرید و با رعایت انصاف، قیمت مناسبی را تعیین کنید.

این نکات شاید به‌ظاهر ساده به‌نظر برسند اما عدم توجه به هرکدام از این موارد می‌تواند شما را یک قدم از فروش خودروی خود به قیمت مناسب دور کند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اندکی سلیقه به خرج دهید و این جزئیات را رعایت کنید تا بتوانید فروش بهتری داشته باشید.
در بخش نظرات این مطلب می‌توانید تجربیات خود در زمینه فروش خودرو را با ما درمیان بگذارید.

53 دیدگاه‌ها

 1. خوبه دارید همه رو دلال میکنید آفرین این کار یعنی همه بشن دلال ماشین؟ با این راهنمایی شما همه میخوان ماشینو تمیز کنن و باید بخاطرش کلی خرج کنن و در نتیجه ماشینو با قیمت بالاتری بفروشن و این خودش باعث گرونی بیش از اندازه میشه . آفرین به افکار مافیایی …

  • دوست عزیز مشخصه که مطلب را دقیق مطالعه نکردین انجام هزینه های گفته شده نسبت به مدل خودرو حداقل بین ۱ تا ۳ میلیون تومان بلکه بیشتر بار هزینه ای دارد
   نهایتا ذکر شده قیمت مناسب و منطقی در نظر بگیرید پس این راهنمایی زمینه ساز یک رفتار مناسب برای خرید و فروش می شود
   مقوله ی دلالی و مافیا که شما اشاره کردین کلا تفاوتهای بسیار زیادی با این مدل فروش داره

 2. بادرود وسپاس از مطلبتون
  به نکات بسیار خوبی اشاره کردین
  البته تو این هرج و مرج بازار اگر شخصی هیچکدام از این موارد را انجام ندهد هم شانس فروش خوبی دارد

 3. سلام دستتون درد نکنه ای مطالبی که نوشتید فقط بعضیها (دلالها)رو ناراحت میکنه . وگر نه خریدار عقل داره به چند نفر کارشناس و مکانیک خودرو رو نشون میده.دست مریزاد

 4. با سلام من یک ماشین پراید ۸۴ داشتم ۳ سال پیش این پراید رو انچنان بهش رسیدم که همه فکر می کردند ۹۲ ست! از همه چیز معرکه و عالی. اولین مشتری امد بردش! این بهتره یا یک ماشین که نشی توش بری از کثیفی و داغونی!!!

 5. با سلام
  دست شما درد نکنه، مطلب خیلی عالی بود👌
  اون عزیزی که تمیز کردن ماشین و رفع عیب کردنش قبل از فروش رو مافیا بازی میدونه از همون دسته افرادیه که یه ماشین در به داغون و ضربه خورده و کثیف که داخلش هم بوی گند میده رو میزاره برای فروش، بعد تا میری میبینیش حالت بد میشه، بعد بهش که میگی چرا این ماشین اینجوریه با افتخار میگه عوضش همه چیزش فابریکه😄

 6. دوست عزیز اگر این کارها را برای ماشین بخوای انجام بدی که دیگه نمیفروشی چون به این راهنمایی عجیب و غریب شما کلی هزینه باید انجام بدی و اینو همه مردم خودشون خوب میدونند.

  سپاس

  • دوست گرامی دلیل نمیشه وقتی میخوای ماشین بفروشی ماشین رو به بدترین شکل و قطعات خراب و کثیف و اصطلاحا لش و لوار بفروشی و به مشتری دروغ بگی
   خریدار بدبخت گناه نکرده من خودم یکبار اعتماد کردم گفتم خودم تمیزش میکنم ردیفش میکنم علت ایراد فرمون پرسیدم طرف به یه چیزی که بعدا فهمیدم ارتباطی نداره اشاره کرد همین اعتماد باعث شد نزدیک ۱.۳۰۰ ققط خرج همون فرمون بشه

 7. عزیزانی که به این نتیجه رسیدن که رسیدگی به ماشین در هنگام فروش به معنای رنگ کردن گنجشک و فروش آن به جای قناری است فقط و فقط ماشین خود را به دلالان و نمایشگاه داران بفروشید و دو سه روز بعد سری به همانجا بزنند تا کاملا قانع شوند که روش فروش خودروهای دست دوم چگونه است…؟

 8. عجب،انگار دوست عزیزمان تابحال خودرو معامله نکردند،یا این اولین باره که ماشین خریده اونهم از نمایندگی و اصلا از بازار و شناخت افکار عمومی خرید و فروش خودرو هیچ”هیچ” اطلاعات معمولی هم ندارند.درود

 9. باسلام، عزیزان توجه کننددرسته که ماشین بایدازنظرفنی فیکس باشه تابه فروش برسه ولی ظاهر زیبا، نداشتن خط وخش، بوی خوش، سرویس به موقع،یک دست بودن، نداشتن صدای اضافی و….همه اینافاکتورهایی هستند که هرآدم با ذوقی به آنها توجه می کندوبراش مهم هستندبنابراین هم فروشنده وهم خریداربایدبه جمیع جهات توجه کندتابعدپشیمون نشه وازمعامله اش لذت ببرد

 10. با تشکر از راهنمایى شما در مورد فروش خودرو نکات جالبى را عنوان فرمودید هر کسى به فراخور درک و آگاهى اش نسبت به این موضوع برداشت میکنه ممنونم از اطلاع رسانى شما

 11. اخه این چه کاریه به مردم یاد میدید.همین طوری نصف ملت رو کردید دلال فقط همین الان شرکت های خودرو سازی فروش فوری بزاره تا ۴۰ملیون هجوم ببرن دلالی کنن.
  بازار دست دومم که ماشالا همین طوری بقالو میوه فروش و خیاط و… همه دارن دلالی میکنن اگر هرکسی تو کار خودش تخصص داشته باشه و انقدر تو کارهای غیر تخصصیش وارد نشه و حتی ماشینشم به دلال بفروشه مطمئن باشید سودش اول میره تو جیب خودش و زندگی با ارامش خییییلیییی بیشتری هم خواهد داشت و خیلی اتفاق های خوب تو مملکت میوفته .اینطوری که همه ملت خودرو فروش و صراف و طالا فروشو دلال و سیاست مدار و تاجر و …… بشن هرررررر روز مملکت تحلیل میره و مطمئن باشید این زرگی ها دودش میره تو چشم عام و سودش میره تو جیب یک سری افراد خاص

  • مرحبا به کارشناسان دیوار نکات بسیار جالب و خوبی بود مخصوصا اظهار نظرات افراد هم نشان میده چقدر این موضوع مهمه و جلوی دلالی و حقه و کلک های آنان گرفته میشه اگر صاحب خودرو از این مسائل آگاه نباشد به راحتی سرش کلاه میره یا خریدار نگون بخت باید بعد از خرید کلی هزینه کنه تو این بازار که ماشین صفر کشیده بالا ماشین کارکرده بیشتر مشتری پیدا میکنه

 12. این متن اشاره ای دقیق به یک معضل فرهنگی می کنه. یعنی احترام به خریدار د رعایت حقوق وب در هنگام فروش. حتی به این موضوع تاکید داره که اشکالات اتومبیل رو به خریدار بگین. از خق نگذریم در بسیاری از آگهی های اینترنت فروشندگان به کارکرد و تعمیرات و اشکالات ماشین اشاره می کنند. پرداختن این سایت یا سایت های دیگه برای اطلاع رسانی و فرهنگ سازی قابل تقدیر هست. ضمنا پیشنهاد می کنم به نظرات دیگران چه مخالف و چه موافق احترام بزاریم و سعی کنیم با استدلال قانع کنیم همندیگر رو

  • افرین
   من بارها شده برای خرید ماشینی تماس گرفتم فروشنده کلی تعریف کرده وقتی رفتم دیدم متوجه شدم ۹۰ درصد حرفهاش دروغه

 13. فقط و فقط و فقط (البته تا ۹۰٪) ظاهر ماشین تاثیر داره
  چون کسی تو چند دقیقه نمیتونه ایرادات موتوری و جلوبندی و … رو دقیق متوجه شه. شاید یه ریزه بگیره. ولی دقیق امکان نداره بفهمه
  بخاطر همین ظاهر ماشین تا ۹۰٪ تاثیر داره
  من هر دلالی رو دیدم
  ماشین که میخره،صاف میره کارواش،یه صفر شویی میکنه
  بعد یه واکس‌پولیش میزنه
  میذاره برا فروش
  ینی با ۲۰۰ تومن (کم و زیاد) راحت ۳-۴ تومن رو ماشین میکشه

 14. من هر وقت ماشین ام را فروخته ام .حتا روغن وفیلترها را هم عوض کرده ام وبا ک را پر کرده ام .تا حالا بیش از ده ماشین فروخته ام واز نظر وجدان کاملن راضی هستم .قدری هم گران فروخته ام ولی همه عیوب را گفته ام وهمه ی تعمیرات انجام شده را با سند ومدرک ارائه داده ام ، حتا بعضی مواقع گفته ام برو فلان تعمیر را انجام بده ویا زمان تعمیرات و تعویض های بعدی را گفته ام .همه ی خریدارها ها از من راضی هستند

 15. با سلام و احترام به دیدگاه‌های مختلف
  در مجموع اطلاعات و راهنمایی‌های خوبی در سایت بیان شد
  متشکرم

 16. ویدیویی دیدم ازآفریقای جنوبی که هرکس مصمم به فروش ماشین مستعمل میباشد باید به تعمیرگاهی که مخصوص این کاراست مراجعه وکلیه عیوب اتومبیل رامرتفع وبااخذ مجوزازآن محل اقدام به فروش نمایدوگرنه حق انتقال ماشین راندارد

 17. با سلام
  شنیدن سخن هیچ ایرادی ندارد
  چون گوش انسان برای شنیدن هست
  ولی بستگی دارد که انسان چطور از جملات بهینه استفاده نماید
  ویا در مقابل انها چه تغیر رفتاری داشته باشد
  پس بهتر است دوستان به نظرات انسانها خیلی با رغبت گوش کنیم تا اطاعات مان را بکشیم بالا یک روز ی شاید نیاز داشته باشیم

 18. اطلاعات دقیقی بود ممنون
  دادن این حد اقل اطلاعات برای فروش خودرو بیشتر از همه به دللالها باید بر بخوره تا عامه مردم

 19. با سلام من میخواستم ماشینمو بفروشم چندتا مدل بالاتر بگیرم با این کارا اینقدر ماشینم ردیف شد که دیگه دلم نیومد بفروشمش

 20. ممنون از راهنمایی تون واقعا جالب بود . کسانی که ایراد گرفتن مطالب رو کامل نخوندن. ماشین کثیف گنجشکه و ماشین تمیز قناری ؟؟

 21. سلام وقتی میخوای چیزی رو بفروشی خب صد در صد تمیز باشه خیلی راحت میفروشی حالا چه ماشین چه هر چیز دیگه اینو هر کسی میدونه پس نمیشه گفت قلق من خودم دو سال پیش ماشین فروختم ماشین از همه لحاظ برق میزد بنظرم از صفرم تمیز تر بود آگهی کردم تو دیوار نصف روز نشده فروختم

 22. مقالتون خوب بود .
  درکل اینا رو همه میدونن
  کیه که ندونه ماشینو باید قبل فروش تمیز و سالم بکنی
  فقط اینایی ک شما میگی ترفند نیستن هزینه هستن
  بهرحال ممنون

 23. سلام. تشکر از مطالب گفته شده . دوستانی که بد متوجه شدند با دقت بخوانند. اینکه همه میدانند این چیزها را درسته ولی خیلی ها رعایت نمیکنند. قطعا ماشینی که تمیز و مرتب نباشه فروشش سخته.

 24. کاملا مشخصه که دوستان دلال از دیدن این مطلب بسیار ناراحت شدن و انتقاد تند کردن.
  اگر سودی برای یک ماشین باشه باید دلال از این وسط حذف بشه و خریدار کمی بهتر بفروشه ( نه اینکه دوستان دلال دورش کنن و بزنن تو سر مالش و مفت بخرن ماشینشو ) و خریدار هم ماشینو به قیمت مناسب و معقول بخره.
  من ماشین خودمو به بنگاه فروختم و بنگاه بعد از انجام چند مورد فوق الذکر در عرض یک هفته ماشینو ده میلیون تومن گرونتر فروخت به یکی از همکارای خودم😐
  برنامه دیوار این دلال هارو حذف میکنه.
  بعد از اون چند معامله در دیوار کردم و واقعا ترجیح میدم ارزانتر بفروشم تا بفروشم به دلال. اگر فکر کنیم میفهمیم امکان نداره با دلال معامله بکنیم که به سود ما باشه نه اون.
  باز هم تشکر از نویسنده مطلب و سایت خوب دیوار 😀

 25. اگه مشتری دلال باشه ازخودرویی که رفع عیب شده ایراد میگیره برای بز خری.اگه ماشینو صافکاری کنی مصرف کننده هم کارشناسی میکنه وکارشناسی هم چندان دقیق نیست .هم خریدار نمیدونه چیمیخره هم فروشنده راضی نیست چون کلی خرج کرده دست آخر هم میبینه اگه همینطوری فروخته بود بهتر بود.وای به این مملکت ما که از لگن هم نمیگزریم.

 26. به نظر من که خیلی خوبه هر شهروندی یه سری اطلاعات از کارهای مختلف داشته باشه تا زمانی که لازم داره بتونه استفاده کنه. ممنون

 27. همه ی این راهکارارو همه بلدن. ولی بهتره توی مقاله بنویسید که همه عیبهاش برطرف بشه و به دروغ جنسیو به کسی نفروشن و بعدا آه و نفرینش دنبال آدم نباشه. با آرزوی مردمانی صادق و درستکار

 28. به نظر من باید خرجهای اساسیشو انجام بدیم بعد بدون ایراد بفروشیم و به قیمت نه اینکه سمبلش کنیم.دور از انسانیت و مردونگیه. بعضیا چه پولایی میخورن. با آرزوی انسانیت و صداقت برای همه در فروش

 29. وست عزیز این کارایی که شما دارید به مردم یاد میدین که همه اگه أین کارارو خودشون میکردن الان کاسبا إز گشنگی میمردن
  هر کسی رو بحر کاری ساختن
  اونی که بخواد ماشین بفروشه و قبلش اینقدر خرجش کنه و وقت بذاره به جاش هزینشو کم میکنه میده به یه کاسب که هم اون یه لقمه نُون حلال ببره سر سفره زن و بچش هم فروشنده إز وقت کار خودش نزنه که ماشین تمیز کنه و به کار خودش برسه
  در آخر به این نتیجه میرسیم که شما خیلی هم به مغزت فشار نیار

 30. بهترین تاکتیک صداقته ، چون هر چقدر که کلک بزنند به خودشون برمی گرده . و البته که همگان زیبایی و تمیزی را می پسندند.

 31. با سلام. ضمن تشکر از مطلب ارائه شده. جای تعجب است هم از دوستان مخالف و هم موافق.. روش استفاده و نگهداری از و وسایل زندگی مان( خانه و تمامی بخش های آن مانند آشپز خانه ، سرویس بهداشتی و….) که اتومبیل هم یکی از آنهاست. شایسته است بشکلی از وسیله نقلیه تان نگهداری کنید که همیشه در بهترین شرایط باشد هم ظاهری هم فنی.. بنده اتومبیل های مختلفی داشته ام و همه را در بهترین وضعیت نگهداری می کردم و تقریبا همیشه نه تنها برای اتومبیلم بلکه برای سایر اثاثیه منزل و… قبل اینکه تصمیم به فروش داشته باشم مشتری داشته ام(که هر وقت ماشینتو خواستی بفروشید بده به من و…) از دوستان و آشنان و حتی غریبه در محل کار و… و تا مدتها از آن استفاده میکنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید