با دستان خودتان خنکای تابستان را مهمان خانه کنید

0
320

 

تابستان فصل کولر است. البته به فراخور طبع آدمها گاهی این نیاز به کولر از اردیبهشت نیز شدت می گیرد. تعمیر کولر آبی کار ساده ایست. کافیست علت را پیدا کنید و راه حل رفع کردنش را بدانید. در این مقاله قرار است علت و معلول را برایتان شرح دهیم تا تابستان امسال، خودتان خنکای تابستان را مهمان خانه تان کنید.

 •         کولر کار نمی‌کند؟

اگر هر دکمه ای را میزنید،‌ کولر کار نمی‌کند باید متوجه شوید ایراد از برق است یا مشکل دیگری دارد. زمانی که با فشردن دکمه پمپ کولر شما روشن می شود اما کار نمی‌کند،‌ مطمئن باشید مشکل برق ندارید و نیاز است عیب را در موارد دیگر دنبال کنید.

مثلا شاید برق به موتور نمی‌رسد. در این صورت با یک تست ساده می توانید فاز و نول برق را چک کنید و ببینید کدامیک قطع هستند؛ اما اگر مشکل برقی باشد احتمالا خودتان نمی توانید سیم پیچی موتور را اصلاح کنید و چاره ای جز تماس با یک متخصص ندارید.

 •         موتور صدا می دهد اما کار نمی‌کند

اغلب وقتی این اتفاق می افتد که یا موتور نیم‌سوز است،‌ یا تسمه ای که به کولر انداخته اید بیش از اندازه سفت است. در این حالت باید موتور را بدهید برای سیم پیچی مجدد و تسمه را کمی شل کنید.

زمانی که این کارها را انجام دادید و موتور به کار افتاد اما کولرتان هم چنان سر ناسازگاری داشت،‌ احتمالا قطعی سیم پیچی راه انداز به کلید گریز از مرکز پیش‌آمده است. از بین بردن این قطعی نیز کار سیم پیچی است.

 •     تنها یک دور از موتور فن کار می‌کند

 در این حالت احتمالا دور دوم از صفحه کلید موتور قطع شده است. کولر را خاموش کنید و بعد از آن سیم های متصل به موتور را با اهم متر اندازه گیری کنید. خواهید دید که یکی از سیم ها قطع است. برای وصل کردن این قطعی نیاز به هویه دارید و یک حلیم ساده؛ اما اگر این کار را انجام دادید و منشا قطعی را پیدا نکردید،‌ هنوز گزینه متخصص روی میز است و می توانید از مشورت او کمک بگیرید. در این شرایط تعویض سیم ها بهترین گزینه است و حلیم کردن ممکن است دوباره شما را با مشکل قطعی رو به رو کند.

 •         کلید تبدیل خراب است

از آن جا که جریان مصرف برق بین کنتاکت های (جعبه تقسیم) کولر زیاد است،‌ گاهی اوقات آن ها به یکدیگر جوش می خورند. در این حالت دو انتخاب دارید. یا کلید را تعویض کنید، یا آن را باز کنید و با دقت محل جوش خوردگی را سمباده بزنید تا جوش کنتاکت ها از یکدیگر باز شوند.

 •         فن تولید باد نمی‌کند با این‌که پوشال‌ها خیس هستند

در این مورد احتمال یک عیب وجود دارد. این‌که تسمه کولر شما رهاست و نمی‌تواند باد تولید کند. برای این کار بعد از خاموش کردن کولر و برای اطمینان بیشتر پس از قطع کردن فیوز، بهتر است تسمه را بررسی کنید. اگر تسمه تان پاره بود آن را عوض کنید،‌ اگر شل بود دوباره آن را جا بیندازید. البته به خاطر داشته باشید دوباره آن قدر سفت نکنید که هیچ بادی از آن بیرون نیاید و موتور از کار بیفتد.

 •         باد هست اما خنک نیست

خنک نشدن کولر از آن دست ایراداتی است که کارتان را کمی سخت می‌کند. چون علت های زیادی دارد. یکی از آنها پاره بودن پارچه برزنتی کولر است. زمانی که این پارچه پاره می شود هوای مطبوع و خنک نیز همراه آن به خارج از محیط انتقال پیدا می‌کند و از خنک شدن آن به شدت می کاهد. در این حالت می بایست برزنت را تعمیر یا تعویض کنید. در خرید برزنت دقت کنید که حتماً آن را اندازه کولرتان بگیرد و از کیفیت و سختی پارچه آن مطمئن شوید. برزنت هایی که پارچه های سخت تری دارند، باد خنک تری را وارد محیط می کنند.

اگر برزنت شما سالم است،‌ بهتر است نگاه دوباره ای به تسمه بیندازید. شل بودن تسمه شما را از نعمت باد خنک محروم می‌کند.

عیب بعدی ممکن است از پوشال‌ها باشد. اگر میزان پوشال کم باشد،‌ هوای گرم محیط وارد فضای کولر می شود و به خانه شما انتقال پیدا می‌کند. برطرف کردن این مشکل ساده است. پوشال تازه بخرید و بعد از این‌که آن ها حسابی در آب خیس کردید، فضای خالی کولر را پر کنید. انتخاب بهتر این است که کلا پوشال‌ها را عوض کنید. این کار کمک زیادی در خنک شدن باد کولر می‌کند.

مشکل بعدی ممکن است از مسدود شدن ناودان های کولر نشات گرفته باشد. در این صورت ناودان ها را تمیز کنید تا میزان آب کافی را به پوشال‌ها برساند و آن ها را برای تبدیل آب به باد خنک آماده کند.

در بعضی مواقع بدون این‌که به خاطر داشته باشید فلکه ورود آب را بسته اید و به این علت است که باد کولر خنک نیست. در این شرایط حتماً یک مرتبه فلکه را چک کرده و اگر بسته بود،‌ با باز کردن آن مشکل را رفع کنید.

در این شرایط ممکن است مشکل از واتر پمپ باشد. برای رفع این عیب واتر پمپ را بیرون بیاورید و آن را تعویض کنید.

مشکل نهایی ممکن است نیم‌سوز بودن کولرتان باشد. آن را روی دور تند بزنید و اگر همچنان باد مطلوبی نوزید آن را تحویل سیم پیچی بدهید.

 •         آب از تشک کولر سرریز می‌شود

زمانی که به این مشکل رو به رو می شوید، یک علت بیشتر ندارد. آن هم سوراخ شدن تشک کولر است. در این مواقع هم می توانید دست به کار شوید و تشک را تعمیر کنید. هم یک تشک جایگزین بگیرید و خیال خودتان را بابت سوراخی و پارگی مجدد راحت کنید. به خاطر داشته باشید بعد از این‌که تابستان تمام شد و تصمیم گرفتید کولرتان را جمع کنید،‌ حتماً تشک را بشویید،‌ آن را خشک کنید تا دچار پوسیدگی نشود.

 •         قطرات آب داخل منزل

هر چند عبور چند قطره آب از دریچه کولر موجب شود شما خنکای بیشتری را تجربه کنید،‌ اما این لذت فقط چند دقیقه دوام می آورد و مشکلاتی را برای شما رقم می‌زند. بهتر است به فکر چاره باشید.

در این صورت باید منشا ایراد را در دو جا دنبال کنید. یکی پوشال‌هایی که درست و مرتب سر جای خودشان قرار نگرفته اند و دوم این‌که شلنگی که رابط بین پمپ و سه راهه آب است پاره شده. بهترین کار تعویض شلنگ است که به سادگی می توانید آن را انجام دهید.

 •         صدای کولر زیاد است

مورد دیگری که در کولرهای آبی بسیار موجب آزار می شود،‌ صدای بلندی است که آرامش را کاملا از بین می برد. عیب یابی این مشکل نیز راه حل های خودش را دارد.

اگر عیب از گشاد شدن یاتاقان ها باشد، باید آن را تعویض کنید. اگر پولی های (فلکه ها) روی محور موتور درست بسته نشده اند آن را باز کنید و مجدد ببندید.

روغن‌کاری بلبرینگ‌های یاتاقان نیز از آن دست‌کارهایی است که به کم کردن صدای کولر شما کمک زیادی می‌کند. این کار را باید هر ماه انجام بدهید و حتماً از روغن مناسب استفاده کنید که باعث ایجاد بوی بد در کولرتان نشود.

عیب بعدی ممکن است از تاب برداشتن محور فن کولر باشد. برطرف کردن این مشکل تنها از عهده متخصص تراشکاری برمی‌آید و کار شما نیست.

عیب بعدی را هم باید در تسمه خراب جست‌وجو کنید. تعویض تسمه در این شرایط بهترین کار است.

 •         لرزش کولر

در برخی موارد هم کولر، تولید صدا نمی‌کند؛ اما لرزیدن آن مشکلاتی را رقم می‌زند. علت لرزیدن کولر آبی می‌تواند تراز نبودنش باشد. با یک دستگاه تراز از این‌که کولر را روی سطح شیب مناسبی نصب‌کرده‌اید اطمینان حاصل کنید و اگر جای آن درست نیست تغییرش دهید.

خراب شدن و تاب برداشتن پروانه کولر آبی هم مورد دیگری است که کولر شما را به لرزه می‌اندازد. در این مورد هم تعویض پروانه کولر راه چاره است. لرزش کولر را جدی بگیرید چون ممکن است روی عملکرد موتور شما تأثیر بگذارد و به آن فشار بیاورد.

 •         بوی بد کولر

حتماً برایتان پیش‌آمده زمانی که کولر را روشن می‌کنید بوی بدی شبیه بوی ماهی یا تخم‌مرغ گندیده از آن به مشام می‌رسد. این بو معمولاً به دلیل رعایت نشدن بهداشت و پاکیزگی داخل کولر است.

تعویض پوشال‌ها، تعویض کردن آب تغذیه‌کننده کولر،‌ شستن سینی و… از مواردی است که می‌تواند بوی بد را از بین ببرد. اگر با تمام این کارها بوی بد از بین نرفت،‌ احتمال نیم‌سوز شدن موتور هم وجود دارد.

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید