قبل از سفر در جاده‌های برفی

با نحوه بستن زنجیرچرخ آشنا شوید

1
306

با توجه به تعطیلات بهمن ماه، احتمالا عده‌ زیادی از شما کاربران تصمیم دارید که به مسافرت بروید. عده‌ای هواپیما و قطار را انتخاب می‌کنید اما عده زیادی از شما نیز به‌خاطر گران بودن بلیط یا پر شدن ظرفیت‌ها ترجیح می‌دهید با خودروی خودتان سفر کنید. اگر از رانندگی لذت می‌برید و مسیر نیز برای شما جذابیت‌های خاص خودش را دارد، قطعا سفر با خودروی شخصی می‌تواند گزینه بسیار خوبی باشد. البته قبلا نیز تأکید کردیم که سفر در جاده‌های برفی ملزومات خاص خودش را دارد. اگر دوست دارید بدانید که پیش از سفر در جاده‌های برفی باید چه اقداماتی انجام دهید، حتما مطلب اینجا کلیک کنید. همچنین در مطلب آشنایی با انواع زنجیر‌چرخ می‌توانید از بین انواع زنجیرچرخ، آن رنجیر‌چرخی که مناسب خودرویتان است را انتخاب کنید.

بستن هر نوع زنجیر‌چرخ با نوع دیگر متفاوت است. لازم‌به‌ذکر است که زنجیر‌چرخ‌‌ها باید با توجه از اندازه رینگ و لاستیک تهیه شوند. برای بستن برخی از زنجیرچرخ‌ها نیاز است تا لاستیک باز شود ولی اکثر مدل‌های زنجیرچرخ بدون اینکه نیاز به باز کردن لاستیک باشد نصب می‌شوند.

زنجیرچرخ های تسمه‌ای و ژله‌ای برای بستن روی رینگ‌ها معمولی مناسب نیستند چون اینکار به سختی انجام می‌شود ولی اگر خودرویتان رینگ اسپرت دارد به‌راحتی هر نوع زنجیرچرخی را می‌توانید روی آن ببندید.

از آنجایی که زنجیرچرخ‌های معمولی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و همچنین بستن باقی زنجیرچرخ‌ها کار سختی نیست و معمولا نحوه بستن آن‌ها به‌همراه زنجیرچرخ ارائه می‌شود ما در این مطلب فقط درباره نحوه بستن زنجیرچرخ‌های معمولی صحبت می‌کنیم.

قبل از هرچیز باید به این نکته دقت کنید زنجیرچرخ بر روی چرخ‌هایی بسته می‌شود که نیروی محرکه به آن انتقال داده می‌شود. پس اگر خودرویتان از نوع دیفرانسیل جلو است (مانند اکثر خودروهای داخلی) باید زنجیر چرخ را روی لاستیک‌های جلو ببندید. اگر هم خودروی شما دیفرانسیل عقب است، زنجیرچرخ باید روی لاستیک‌های عقب بسته شود. همچنین برای خودروهای جفت دیفرانسیل باید هر چهار چرخ را به زنجیر چرخ مجهز کنید.

برای بستن زنجیرچرخ به ترتیب زیر عمل کنید:

– برای شروع سعی کنید خودرو را در یک سطح صاف قرار دهید. دنده را خلاص کنید و ترمز دستی را بکشید.

– ابتدا زنجیر چرخ را کاملا باز کنید و پیچ‌و‌تاب آن را بگیرید و از سمتی که دارای خار است روی زمین و در امتداد لاستیک قرار دهید. دقت کنید که اگر این خارها به‌سمت لاستیک باشد نه تنها زنجیر چرخ کارایی لازم را ندارد و بلکه آسیب جدی به لاستیک‌ها وارد می‌‌کند.

– بعد از این زنجیرچرخ را به‌درستی در امتداد لاستیک پهن کردید مقداری خودرو را به سمت جلو یا عقب (برای بستن زنجیرچرخ عقب) حرکت دهید تا لاستیک دقیقاً در مرکز زنجیر قرار گیرد.

– در این مرحله زنجیر را از هر دو سمت روی لاستیک بکشید طوری که کاملا روی لاستیک را بپوشاند. ابتدا قلابی که سمت داخلی زنجیرچرخ وجود دارد را ببندید و بعد قلابی را که در سمت بیرونی زنجیرچرخ وجود دارد را متصل کرده و در جای خود محکم کنید.

– بعد از انجام این کار به وسیله آچاری که معمولا به‌همراه زنجیر‌چرخ موجود است و یا یک پیچ گوشتی بست‌هایی که به‌منظور سفت کردن زنجیرچرخ روی آن تعبیه شده است را بچرخانید تا زنجیرچرخ روی لاستیک محکم شود.

– مراحل بالا به شکل دیگری هم قابل انجام دادن است. به این صورت که زنجیرچرخ را به جای اینکه روی زمین پهن کنید، رو لاستیک بندازید و بعد مقداری به جلو یا عقب حرکت کنید و دو سر زنجیر را به هم وصل کنید.

– دقت کنید که زنجیرچرخ به هیچ عنوان شل نباشد زیرا علاوه بر اینکه پس از طی مسافت کوتاهی باز خواهد شد به لاستیک و گلگیر هم آسیب وارد می‌کند. بهتر است پس از طی مسافت کمی توقف کرده و از محکم بودن زنجیرچرخ اطمینان حاصل کنید.

– بعد از بستن زنجیرچرخ نباید انتهای زنجیر اضافه آمده باشد و به‌صورت آزاد و بدون آنکه آن را مهار کرده باشید رها شود زیرا در حرکت موجب آسیب رساندن به گلگیر می‌شود.

– اگر پس از طی مسافتی دیگر نیاز به زنجیر‌چرخ نبود در اولین فرصت زنجیر‌چرخ را باز کنید. برای اینکار مراحل بالا را بالعکس انجام دهید.

حالا می‌توانید با خیال آسوده‌تری در جاده‌های برفی رانندگی کنید. البته علاوه بر تجیهز کردن خودرو، رانندگی در جاده‌های برفی قلق‌هایی نیز دارد چون شرایط جاده کاملا متفاوت خواهد بود. اگر دوست دارید با قلق‌های رانندگی در برف آشنا شوید حتما مطلب «۲۰ نکته مهم برای رانندگی در برف» را بخوانید.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید