با نسل سوم کیا اسپورتیج چیزی کم ندارید

تجربه رانندگی با کیا اسپورتیج 2400 سی‌سی

0
574

در بحث پیرامون خودرویی چون کیا اسپورتیج، ابتدا باید یادآور شد که این خودرو در کلاس «کراس‌اوورهای کامپکت» قرار دارد و می‌بایست از تجربه رانندگی با چنین خودرویی، چیزی فراتر از ظرفیت‌های کلاس و رده‌اش انتظار نداشته باشیم و بیهوده همان قابلیت‌های آفرودی را که از شاسی‌بلندها متصور هستیم، از این نوع خودروهای بینابینی طلب نکنیم که از عملکرد و کارآیی متفاوتی نسبت به SUVها برخوردارند. اما تجربه نشان داده که همراهی همه‌جانبه نسل سوم کیا اسپورتیج، با یک پیش‌رانه توانمند۲۴۰۰ سی‌سی و امکانات رفاهی مدرن، حداکثر انتظارات شما از یک کراس‌اوور کوچک را برآورده می‌کند و با این خودرو احساس کمبود نخواهید کرد. البته، این نسل اسپورتیج الزاماً بی‌نقص‌ترین کراس‌اوور کوچک موجود در بازار نیست و نواقصی در آن مشهود است، ولی به‌نسبت قیمت و کیفیت ساخت بالا، بی‌شک یکی از بهترین‌هاست 

ویژگی‌های مثبت:

 • ظاهر نسل سوم کیا اسپورتیج واقعاً چشم‌نواز است و قدیمی و ملال‌آور بودن نسل قبلی را ندارد. زمانی که عمده خودروسازان نامدار به‌دنبال هرچه جادار و کاربردی‌تر کردن کراس‌اوورها و خودروهای شاسی‌بلند خود بودند، شرکت کیا در تولید سومین نسل اسپورتیج، تمرکزش را بر روی ارتقای ویژگی‌های ظاهری گذاشت. به‌طورکلی، این نسل اسپورتیج از زبان طراحی محصولات جدید کیا به‌خوبی بهره برده است.
 • بسیاری باور دارند که موضوع «ایجاد تحول در طراحی اسپورتیج و دیگر محصولات جدید کیاموتورز» تنها برگ‌برنده این خودروساز کره‌ای نبوده و اعطای گارانتی هفت‌ساله نیز، در موفقیت آن بسیار مؤثر بوده است. به‌لطف این امتیازها، انتخاب این نسل اسپورتیج یک خرید تضمین‌شده است و رونق مداوم بازار خریدوفروش نمونه‌های کارکرده آن، جای هیچ نگرانی باقی نمی‌گذارد. 
 • ابزارها و دکمه‌های متعدد مرتبط با امکانات رفاهی این خودرو به‌خوبی در داخل کابین جانمایی و طراحی شده‌اند و پس از مدتی کوتاه، کار کردن با آن‌ها را ساده خواهید یافت.
 • ضمن عملکرد مطلوب گیربکس شش‌سرعته اتوماتیک تیپ ترونیک اسپورتیج ۲۴۰۰ سی‌سی، ترمزهایش نیز عملکرد قابل‌قبولی دارند و این خودرو در سرعت‌های بالا و هنگام عبور از پیچ‌های تند، پایداری خوبی از خودش نشان می‌دهد.
 • اگر درکنار ساختار، بدنه مستحکم و شاسی مقاوم نسل سوم اسپورتیج، سیستم‌های ترمز و پایداری ABS و ESP، شش ایربگ و کمربندهای ایمنی پیش‌کشنده را قرار دهیم، درمجموع با کراس‌اوور کامپکت ایمنی روبه‌رو خواهیم شد که موفق به دریافت پنج ستاره ایمنی از مؤسسه معتبر Euro NCAP شده است.

ویژگی‌های منفی:

 • نوع طراحی شیب‌دار سقف این خودرو که در انتها به پایین‌ترین میزان ارتفاع می‌رسد، منجربه کاهش فضای بار و ایجاد مشکل برای سرنشینان پشتی شده است. فضای بار این خودرو ۵۴۶ لیتر است که به‌مراتب از عمده خودروهای هم‌رده‌اش کمتر است. 
 • مشکل دیگر طراحی بدنه نسل سوم اسپورتیج، محدود بودن دید راننده نسبت به عقب خودرو است که می‌تواند به‌هنگام حرکت به‌صورت دنده‌عقب و حین پارک کردن‌ مشکل‌ساز شود. البته حسگرهای پارک خودرو در اسپورتیج تعبیه شده‌اند و به‌خوبی عمل می‌کنند.
 • دارندگان سومین نسل اسپورتیج همچنان از عملکرد نامطلوب سیستم تعلیق و فنربندی این خودرو و سفت و خشک کار کردن آن شکایت دارند. کیفیت سواری آن نیز، برای بسیاری قابل‌قبول و هم‌سطح رقبای ژاپنی و غربی نیست.
 • عجیب است که مهندسان کیا نتوانسته‌اند مشکل انتقال سر و صدای موتور و ورود صداهای محیطی را به داخل کابین نسل سوم اسپورتیج حل کنند و این نسل اسپورتیج نیز، همچون نسل قبلی، از کیفیت پایین عایق‌بندی و آلودگی صوتی رنج می‌برد.
 • برخی از صاحب‌نظران عقیده دارند که کیا عمده تمرکزش را بر روی ارتقای طراحی بیرونی و دادن چهره‌ای دل‌فریب و چشم‌نواز به نسل سوم اسپورتیج معطوف کرده است و تعادلی بین فضای داخلی با فضای بیرونی آن وجود ندارد. 
 • درهنگام خرید اسپورتیج ۲۴۰۰ سی‌سی از بازار خودروهای کارکرده، ضمن انجام بررسی‌ها و اعمال کارشناسی‌های معمول، حتماً باید به بررسی مشکلات و خرابی‌هایی چون: ایجاد خوردگی‌های کوچک در رینگ‌ها؛ احتمال پارگی صندلی جلو؛ بررسی ضعیف بودن چراغ‌های استاندارد جلویی و چراغ‌های زنون؛ بررسی احتمال وجود چراغ‌‌ ترمزهای روشن برای مدل‌های ساخته‌شده تا سپتامبر ۲۰۱۱ میلادی که منجر به بروز مشکلاتی در ESP، کروزکنترل و تعویض دنده مدل‌های اتوماتیک می‌شود؛ عدم عمل کردن پیش‌کشنده‌های کمربند صندلی در موقع تصادفات برای مدل‌های ۲۰۱۴ و… پرداخت. دو مشکل آخر، منجر به اعلام فراخوان‌هایی ازسوی کیاموتورز شده بود.

  بیشتر بخوانید:
  معرفی کیا اسپورتیج ۲۴۰۰ سی‌سی و بررسی بازار ایران
  مقایسه کیا اسپورتیج ۲۴۰۰ سی‌سی با خودروهای هم‌رده

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید