با پلاک مفقودی یا آسیب دیده خودرویمان چه کنیم؟

0
1356

وقتی شناسنامه یا کارت ملی شما گم می‌شود یا آسیب جدی می‌بیند چه می‌کنید؟ خب معلوم است برای دریافت المثنی اقدام می‌کنید. پلاک خودرو هم حکم همین مدارک هویتی را برای اتومبیل شما دارد. اگر به هر دلیلی مفقود یا سرقت شود یا به‌نحوی آسیب ببیند که پلاک ناخوانا شود باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید. مثلاً ممکن است پلاک خودرویتان در یک سانحه رانندگی دچار آسیب جدی شود.
به استناد ماده ۱۶ آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی هرگاه پلاک وسیله نقلیه مفقود یا از بین برود، مالک یا نماینده قانونی او مکلف است مراتب را حداکثر ظرف ۴۸ ساعت به واحد شماره‌گذاری راهنمایی و رانندگی و یا مراکز مجاز اعلام کند. حالا در این راهنما به شما خواهیم گفت که چطور می‌توانید برای تعویض پلاک مفقودی یا آسیب‌دیده‌تان اقدام کنید.

اول به پلیس اطلاع دهید
نکته اول این است که اگر پلاک شما مفقود یا دزدیده شد بلافاصله و در کمترین زمان باید موضوع را به پلیس آگاهی، اطلاع دهید. یادتان باشد امکان سوءاستفاده از پلاک مفقود شده شما وجود دارد و می‌تواند بعدا برایتان دردسرساز شود. به همین دلیل پلیس به محض اطلاع‌رسانی شما، پلاک را در سیستم ناجا به‌عنوان پلاک سرقتی ثبت می‌کند. درضمن اگر آسیب‌دیدگی پلاک‌تان به حدی باشد که آن را ناخوانا کند، مشمول جریمه مخدوش بودن پلاک که ۶۰ هزار تومان است خواهید شد.

برای دریافت پلاک جدید به مراکز تعویض پلاکم بروید
گام بعدی شما این است که برای دریافت پلاک جدید به مراکز تعویض پلاک پلیس راهنمایی و رانندگی بروید. در هر شهری این مراکز فعالیت دارند و در شهرهای بزرگ‌تر تعداد آن‌ها بیشتر است. مثلا در حال حاضر(دی ۹۷) در تهران، ۸ مرکز تعویض پلاک فعالیت دارند. ساعات کاری این مراکز هم در کل کشور یکسان است. آن‌ها در روزهای عادی از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۷ تا ۱۴ و در روز پنج شنبه از ساعت ۷ تا ۱۲ خدمات‌رسانی می‌کنند.

آیا وکیل می‌تواند به جای مالک خودرو اقدام به تعویض پلاک کند؟
برای گرفتن پلاک جدید هم خودتان که مالک خودرو هستید می‌توانید به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید و هم نماینده یا همان وکیل شما. البته نماینده باید وکالت‌نامه قانونی هم از طرف شما همراهش باشد. یعنی اگر فرصت انجام این کار را ندارید (زمان مورد نیاز در مراکز تعویض پلاک شهرهای بزرگ حدود ۲ تا ۳ ساعت است) می‌توانید در یکی از دفاتر اسناد رسمی، وکالتی برای انجام این کار به یک نفر بدهید و او را همراه اتومبیل راهی مراکز تعویض پلاک کنید.

مدارک لازم برای تعویض پلاک
شما برای تعویض پلاک گم شده یا آسیب دیده‌تان باید مدارکی هم به همراه داشته باشید. این مدارک عبارتند از: ۱-اصل اسنادخودرو(کارت-سندمالکیت)، ۲- اصل مدرک احراز هویت مالک یا نماینده (شناسنامه جدید یا کارت ملی)، ۳- مدارک احراز محل سکونت مالک (سند، اجاره‌نامه، جواز کسب و کار، اساسنامه شرکت و…)، ۴- برگه عدم خلافی، ۵-پرداخت وجه پلاک جدید (هزینه یک یا دو پلاک)، ۶- اصل بیمه‌نامه شخص ثالث و ۷- اصل کارت معاینه فنی. درضمن اگر پلاک‌تان آسیب دیده، باید این پلاک آسیب دیده را هم تحویل دهید.

گرفتن برگه عدم خلافی و استعلام بیمه شخص ثالث
اگر برگه عدم خلافی را نگرفته‌اید، در همان مراکز تعویض پلاک می‌توانید اقدام به تسویه جرایم خود کنید و این برگه را بگیرید. آن‌هایی هم که بیمه شخص ثالث همراه‌شان نیست، می‌توانند از امکان استعلام بیمه که در مرکز فراهم است استفاده کنند.

پلاک جدیدتان را نصب کنید
بقیه مراحل کار هم شبیه مراحل نقل و انتقال خودرو و تعویض پلاک است. یعنی شما باید فرمی را پر کنید و مشخصات خود و اتومبیل را بنویسید. بعد کارشناسان اصالت اتومبیل شما را با نگاه به شماره بدنه و شماره موتور و تطابق آن با مدارک موجود بررسی می‌کنند و سپس پلاک نو به شما تحویل داده می‌شود. در همان مرکز هم این پلاک جدید روی اتومبیل‌تان نصب خواهد شد

حالا اگر یک روز خدای نکرده دیدید که پلاک اتومبیل‌تان به سرقت رفته یا اینکه بر اثر تصادفی، مخدوش شده است، نگران نخواهید شد و با دانستن نکات این راهنما، گام به گام پیش می‌روید و پلاک جدید را دریافت می‌کنید. همچنین اگر قصد دارید خودروی خود را بفروشید یا خودرویی بخرید اما پلاک خودروی مورد نظر آسیب دیده است با همین اقدامات می‌توانید پلاک جدید را جایگزین پلاک آسیب دیده بکنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید