با چراغِ بنزینِ روشن چند کیلومتر می‌توان رانندگی کرد؟

0
750

بدون شک یکی از بدترین اتفاقاتی که حین رانندگی به‌خصوص در مسیرهای خارج از شهر می تواند برای هر راننده‌ای رخ دهد روشن شدن چراغ بنزین است. روشن شدن این چراغ همیشه نگران‌کننده است؛ به‌خصوص زمانی که باید کیلومترها به مسیرتان ادامه دهید در‌حالی که به پمپ بنزین دسترسی ندارید و استرس دارید که هر لحظه ممکن است بنزین تمام شود. اصولا چراغ بنزین به این منظور تعبیه شده است که به راننده اخطار دهد بنزین موجود در باک در حال تمام شدن است و باید در اولین فرصت سوخت‌گیری انجام شود. ولی این سئوال همواره در ذهن رانندگان وجود که بعد از روشن شدن چراغ بنزین چند کیلومتر می‌توان رانندگی کرد؟
برای رسیدن به جواب این سئوال با ما همراه باشید.

بعد از روشن شدن چراغ بنزین چقدر می‌توانیم رانندگی کنیم؟
در بیشتر خودرو های امروزی بعد از روشن شدن چراغ بنزین روی صفحه کیلومتر یا نمایشگر، عددی نمایش داده می‌شود که تخمین می‌زند چه مسافتی را تا تمام شدن بنزین می‌توانید بپیمایید. البته این عدد به دلیل اینکه بر اساس نوع رانندگی شما تا آن لحظه محاسبه شده است خیلی دقیق نیست.

اینکه با بنزین باقی مانده چقدر می‌توانید رانندگی کنید به عوامل زیادی مثل کیفیت بنزین، تنظیم بودن موتور، نحوه رانندگی، شرایط جوی و… بستگی دارد. اگر بخواهیم این موضوع را دقیق‌تر بررسی کنیم باید به یک استاندارد کلی، که با بررسی تعداد زیادی از خودروهای سواری به وجود آماده است، رجوع کنیم. به‌صورت‌کلی از لحظه روشن شدن چراغ بنزین چیزی حدود ۱۵درصد بنزین در باک موجود است. یعنی اگر گنجایش باک بنزین خودروی شما ۵۰ لیتر باشد حدود ۸ لیتر و اگر ظرفیت باک ۷۰ لیتر باشد حدود ۱۰ لیتر بنزین در باک موجود است.

حالا به بررسی این موضوع می‌رسیم که با بنزین باقی‌مانده تقریبا چند کیلومتر می‌توان رانندگی کرد. جواب دادن به این سئوال مقداری پیچیده است زیرا همان‌طور که اشاره کردیم این موضوع به عوامل زیادی بستگی دارد. بهترین کار این است که به میانگین مصرف سوخت ماشینتان توجه کنید؛ یعنی اینکه  ببینید مصرف سوخت ماشینتان به‌صورت ترکیبی در کیلومترهای گذشته چقدر بوده است و یا از زمانی که باک بنزین را کاملا پر کرده‌اید تا زمانی که چراغ بنزین روشن شده است چند کیلومتر پیموده‌اید. به‌طور‌کلی می‌توان گفت با اکثر ماشین‌ها، چه ماشین‌های تولید داخل مثل پراید و خانواده پژو و چه ماشین‌های خارجی، از زمان روشن شدن چراغ بنزین حدود ۸۰ تا ۱۰۰ کیلومتر می‌توان رانندگی کرد. البته این اعداد بر اساس شرایط و نوع ماشین متغیر است.

پس وقتی چراغ بنزین روشن شد چندان جای نگرانی نیست و به‌راحتی می‌توانید بعد از پیمودن مسافت‌های نسبتاً طولانی برای سوخت‌گیری اقدام کنید. البته بهتر است که همیشه وقتی آمپر بنزین به نصف یا یک سوم رسید مجدداً باک را پر کنید و هرگز اجازه ندهید تا بنزین به حدی برسد که چراغ اخطار بنزین روشن شود. رانندگی با بنزین باقی مانده هم اصلا توصیه نمی‌شود زیرا با اینکار رسوبات موجود در ته باک بنزین وارد پمپ بنزین شده و به مرور باعث خرابی آن می‌شود. از طرف دیگر رانندگی با باک بنزین خالی بسیار خطرناک است زیرا ممکن در لحظات حساسی مانند حرکت در بزرگراه و یا عبور از یک پیچ تند خودروی‌تان ناگهان خاموش شود و شما را در موقعیت خطرناکی قرار دهد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید