برای خرید، اجاره و رهن ملک در تهران چقدر کمیسیون بدهیم؟

17
4958
برای خرید، اجاره و رهن ملک در تهران چقدر کمیسیون بدهیم؟

دست به جیب شدن همیشه سخت است، مخصوصاً وقتی می‌خواهید پولی را برای انجام یک معامله پرداخت کنید، اما به هر حال وقتی قرارداد رهن، اجاره یا خرید و فروشی را در آژانس‌های املاک تنظیم می‌کنید، باید هزینه‌ای را به‌عنوان حق‌الزحمه بپردازید که به آن کمیسیون گفته می‌شود. این هزینه معمولاً تابعی از رقم قرارداد است که به‌صورت یکسان بین خریدار و فروشنده یا موجر و مستأجر تقسیم می‌شود. اما رقم کمیسیون همیشه جزو مسائل مورد بحث و چالش برانگیز در معاملات املاک است. به همین دلیل ما در این مطلب به شما می‌آموزیم که رقم کمیسیون چگونه محاسبه می‌شود و موقع نوشتن قرارداد باید به چه مواردی توجه کنید؟

کمیسیون خرید و فروش ملک
همان‌طور که گفتیم کمیسیون به قیمت ملکی که قصد معامله کردن آن را دارید وابسته است. در خرید و فروش ملک، رقم ۵۰۰ میلیون تومان به‌عنوان ملاک در نظر گرفته شده است. اگر ارزش ملک مورد معامله حداکثر تا ۵۰۰ میلیون تومان باشد، آژانس املاک یک درصد از ارزش ملک را به‌عنوان حق کمیسیون دریافت می‌کند. یعنی سهم خریدار و فروشنده در پرداخت کمیسیون، هر کدام نیم درصد است. مثالاً اگر خانه‌ای بخرید که قیمت آن ۳۰۰ میلیون تومان است، آژانس باید ۳ میلیون تومان از این قرارداد کمیسیون بگیرد که سهم هر کدام از طرفین معامله یک و نیم میلیون تومان می‌شود.
اگر ارزش ملک بیشتر از ۵۰۰ میلیون تومان باشد آژانس املاک برای ۵۰۰ میلیون آن یک درصد و برای مازاد این رقم، نیم درصد کمیسیون می‌گیرد. یعن سهم هرکدام از طرفین به ازای ۵۰۰ میلیون تومان اول، نیم درصد و به ازای مابقی آن، ۰.۲۵‌درصد خواهد بود. مثلا اگر شما خانه‌ای به قیمت ۸۰۰ میلیون تومان بخرید، شما و فروشنده هرکدام باید به ازای ۵۰۰ میلیون تومان اول، ۲.۵ میلیون تومان و به ازای ۳۰۰ میلیون تومان اضافه، ۷۵۰ هزار تومان بپردازید که جمعاً می‌شود ۳میلیون و ۲۵۰ هزار تومان. اما نکته مهم این است که به این رقم ۹درصد مالیات بر ارزش افزوده هم اضافه خواهد شد.

کمیسیون رهن کامل ملک
محاسبه کمیسیون املاک برای ملکی که رهن کامل کرده‌اید ساده‌تر از خرید است. حق کمیسیون بنگاه از یک قرارداد رهن، معادل نصف اجاره یک ماه آن است که بین موجر و مستأجر تقسیم می‌شود و سهم هر کدام از آن‌ها یک چهارم یا ۲۵‌درصد رقم اجاره می‌شود. برای به دست آوردن این عدد مشاور املاک باید رقم قرارداد شما را ابتدا تبدیل به اجاره کرده و بعد آن را تقسیم بر ۴ کند. اما چطور رهن را تبدیل به اجاره می‌کنند؟
فعلا در عرف معاملات ملکی، هر ۱۰ میلیون تومان رهن معادل ۳۰۰ هزار تومان اجاره است. مثلاً اگر شما خانه‌ای را به قیمت ۱۰۰ میلیون تومان رهن کامل کرده باشید مانند این است که ماهانه ۳میلیون تومان برای آن اجاره بپردازید. آژانس املاک یک چهارم از این ۳میلیون تومان را به‌عنوان کمیسیون از هر کدام شما (مستأجر و صاحبخانه) دریافت می‌کند. یعنی از هر طرف، ۷۵۰ هزار تومان. البته مشاور املاک باید به این عدد ۹درصد مالیات بر ارزش افزوده هم اضافه کند.

کمیسیون رهن و اجاره ملک
در رهن و اجاره هم از الگوی رهن کامل پیروی می‌شود. یعنی مبلغ رهن کامل ابتدا ضرب در ۳۰ شده و بعد با مبلغ اجاره ماهیانه جمع می‌شود تا رقم اجاره نهایی به دست بیاید. بعد، یک چهارم از این عدد به‌عنوان کمیسیون از مستأجر و همان اندازه هم از صاحبخانه به علاوه ۹درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌شود. خانه‌ای ‌هم که فقط اجاره شده و پول پیش برای آن در نظر گرفته نشده نیز مشخص است و طبق همین قاعده محاسبه می‌شود.

اگر بنگاه تخلف کرد
مشاور املاک اجازه ندارد یک ریال بیشتر از عددی که از این فرمول‌ها به دست می‌آید کمیسیون بگیرد. مگر آنکه خودتان مایل باشید انعام یا شیرینی پرداخت کنید؛ اما اگر برخلاف میلتان مشاور املاک پول بیشتری از شما گرفت، می‌توانید با شماره ۷۳۳۴ تماس بگیرید و گزارش دهید. همچنین می‌توانید به‌صورت حضوری هم به اتحادیه مشاوران املاک مراجعه کرده و شکایت کنید. البته یادتان باشد که مشاوران املاک می‌توانند در این مبلغ کمیسیون به شما تخفیف هم بدهند، پس اگر اهل چانه زدن هستید حتماً این کار را هم امتحان کنید.
یادتان باشد این روش محاسبه مربوط به شهر تهران است و در شهرهای دیگر کشور ممکن است درصدها کمی متفاوت باشد. در مطالب بعدی سعی می‌کنیم روش محاسبه کمیسیون در سایر شهرها را نیز با شما به اشتراک بگذاریم.

17 دیدگاه‌ها

 1. متاسفانه خیلی از املاک ها و مخصوصا دپارتمان ها طمع برشون داشته تو این بازار شما یه جستجوی ساده تو همین دیوار کنین متوجه می شین ، یکی گفته فقط سرمایه گذاران تماس بگیرین یکی گذاشته کمسیون ۱% بعضی ها هم به درصد راضی نیستن می گن انقدر می خواهم که اگه حساب کنی ۴، ۵ درصد می شه واقعاً رو چه حساب کتابی برای چی، با وام و پس انداز و کلی زور و بدبختی دیگه یه پولی جمع کردیم می خواهیم خونه بگیریم علاوه بر اینکه استرس بالای خونه گرفتونو باید داشته باشیم تو این وضعیت اسفناک این حرف های بعضی از املاک ها هم ادمو عصبی می کنه

  • به مشاور املاکی که اندازه ۵۰ میلیون برات کار کرده ۱۰ میلیون بده هم شما سود کردی هم اون مزد زحمتش را گرفته
   کار حرفه ای هزینه ی حرفه ای هم داره
   بعضی از مردم برای اینکه کمیسیون کمتر بدهند با افراد مبتدی خریدشان را انجام می دهند و بعد ها متوجه می شوند که ضرری بسیار بیشتر متحمل شده اند
   جانا من خبر از پشت پرده های بازار مسکن دارم بهت میدم

 2. با سلام
  من یه مشاور املاکم
  به نظر خریدار و فروشنده ما کار خاصی نکردیم و این پول رو که میخوان بدن انگار میخوان جون بدن
  اما وقتی کارشون به مشکل میخوره و کل دار و ندارشون میره رو هوا تازه یاد ما میوفتن:)
  کمیسیون دفاتر املاک طبق عرف منطقه هست و تو تمامی مناطق از هر طرف یک درصد دریافت میشه
  وقتی واستون ۵۰۰ میلیون ملکی رو میخریم که توش حداقل ۲۰ تا ۳۰ میلیون تخفیف میگیریم خداییش ۵ تومن میخواین بدین انقد زورتون نیاد
  ممنون

  ۱
  ۱
  • سلام
   شما ملکی که با قیمت ۵۰۰ برای مشتری میخری مطمئناً ارزش قیمتیش کمتر از ۴۰۰ تومنه. به تجربه ثابت شده که اگر صاحبخانه برای ملکی قیمت تخفیفی و مناسبی داده باشه شما دلال ها (مشاوران املاک!) اونو برای خودتون بر میدارید و به هیچ مشتری ایی ارائه نمیکنید. عموما مشاوران املاک یا همون دلال های املاک (چون تقریباً مشاوره ی منطقی ومنصفانه نمیدهید) تخصص خاصی در مسایل حقوقی ندارند و حتی در تابلو دفترشون نوشته اند که ما فقط واسطه ایم و مشکلات و مسایل حقوقی از روشهای دیگه و بعهده خود خریدار و فوشنده خواهد بود. گرفتن یک درصد از هر معامله ای واقعاً وحشتناک زیاده.

   ۲
   ۱
 3. بسیار عالی
  متاسفانه برخی از دفاتر املاک با مجاب نموندن مالک قیمت ها را به ناحق بالابرده تا خود سود بیشتری ببرند .

 4. سلام: فرهنگی هستم ازاصفهان، تاحدود ده سال پیش دیدگاه خیلی بدی نسبت به دلال یامشاوران املاک داشتم
  بخاطردیدگاه غلطی که داشتم خیلی ضرروزیان درمعاملات خریدوفروش واجاره دادم چون اکثرافرادی که مشکل
  دارند تلاش زیادی می کنند که بدون واسطه معاملات خودراانجام دهند
  ازحدودده سال پیش که برخلاف میلم اولین معامله رادرمشاوراملاک انجام دادم لذت بخش ترین مبلغی که پرداخت
  می کنم مبلغ مشاوراملاک است درست است که آنهاخیلی ازمسائل حقوقی اطلاعی ندارنداماباتجربه خوبی که دارند
  بسیاری ازمشکلاتی که درطی مراحل معامله اتفاق می افتدرابه را حل می کنند

  • فقط میدونم با بنگاهای خلافکار باید برخورد بشه خریدار و فروشنده رو میخوان بچاپن مگر مالک بابای شماست که میتونید تخفیف بگیرید ولی خریدار نمیتونه بگیره که بابتش باج میگیرین

 5. با سلام خدمت همگی
  خطاب به دوست عزیزی که میفرمایند دلال به عقیده بنده این نوع بیان اصلا صحیح نیست بنا به شرایط فعلی جامعه خیلی از عزیزانی که در حال حاضر مشغول این حرفه هستند از افراد تحصیل کرده جامعه هستند و به ناچار مشغول این کار هستند و این نوع صحبت اصلا درست نیست.
  در بحث کمیسیون یا بهتر بگم حق الزحمه کاری که یک مشاور انجام میده به نظر بنده کار بسیار تنش زا و پر استرسی هست که فقط یک مشاور این مطلب رو درک میکنه حالا برای گرفتن این حق الزحمه باید مشتری رو مجاب کنی که این مبلغ بابت خدماتی که ارائه میشه رو به سختی پرداخت کنه در حالی که تنها منبع درآمد یک مشاور املاک همین کمیسیونی هست که دریافت میکنه.
  خیلی از دوستان هم به این باور هستن که یه دفتر املاک هزینه ای نداره در صورتی که هزینه های یک دفتر املاک به صورت روزانه حداقل ۱۰۰ هزار تومن هست که این هزینه اصلا به چشم مشتری نمیاد. خواهشی که دارم یک مقدار با دید باز و با درایت به این حرفه نگاه کنین.
  با تشکر

 6. روش محاسبه کمیسیون رهن و اجاره ملک : در رهن و اجاره هم از الگوی رهن کامل پیروی می‌شود. یعنی مبلغ رهن کامل ابتدا ضرب در ۳۰ شده و بعد با مبلغ اجاره ماهیانه جمع می‌شود تا رقم اجاره نهایی به دست بیاید. بعد، یک چهارم از این عدد به‌عنوان کمیسیون از مستأجر و همان اندازه هم از صاحبخانه به علاوه ۹درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌شود. روش محاسبه اشتباه نوشته شده است یعنی چی ضرب در ۳۰ و ادامه
  صحیح : رهن ۱۰۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان اجاره ۱/۵۰۰/۰۰۰ تومان بابت رهن ۳/۰۰۰/۰۰۰ تومان محاسبه میشود هر ده میلیون سیصد هزار تومان و اجاره ۱/۵۰۰/۰۰۰ تومان میشود ۴/۵۰۰/۰۰۰ تومان تقسیم بر ۴ هر کدام ۱/۱۲۵/۰۰۰ تومان

 7. متاسفانه مشاوران املاک تمام بازار را دست خودشون گرفتن. اصلاً اجازه نمیدن مردم بین خودشون معامله کنن. در همین دیوار ۸۰ درصد آگهی مربوط به بنگاهی هاست. برخی هم آنقدر دندان گرد هستند که اصلاً به حق خودشون قانع نیستن. من وقتی مشکلی در معامله برام پیش آمد و رفتم پیش بنگاهی و ازش برای رفع مشکل کمک خواستم، تنها می گفت برین صلح کنین. همین که پول را میگیرن دیگه هیچ تعهد و مسئولیتی را قبول نمیکنن. ۹۹ درصد مال حرام میخورن متاسفانه. ملت بدبخت هم چاره ای ندارن جز اینکه با همین شیاد ها کار کنن.

 8. با سلام
  اگه در هر معامله فروش به هر شکلی که حساب کنیم از کبریت تا زمین ۱۰۰ هکتاری ذینفع بودن ۲ طرف به شکل خاصی مطرحه یکی با خریدش سود کرده یکی با فروش اما این که ما یک شغل خاص رو برجسته کنیم وبتازیم بهش اخلاقی نیست حجم پول رد و بدل شده در این معاملات چون بالاست ونکته مهمتر اینکه نزدیک یک دهه میشه تعرفه املاک ثابته وبا توجه به کثرت شدید دفاتر املاک کمیسیون توافقی راه حل مناسب برای این مشکله دلیلش اینکه در هر منطقه از ایران ملک قیمت خودش رو داره که بالاتر از اون هم نمیشه فروخت خریدار نسبت به پولش خرید میکنه وفروشنده نسبت به دلیلی که داره راه میاد بالانس کردن این دو طرف کار هر کسی نیست و زبان و کارکرد خودش رو میطلبه منصفانه قضاوت کنیم دلیل نگاه بد به دفاتر املاک بابت درامد سابقه و ریشه در ذهنیت قبلی ما دارد البته منکر کم لطفی بعضی دفاتر املاک هم نمیشه شد

 9. با سلام
  اگه در هر معامله فروش به هر شکلی که حساب کنیم از کبریت تا زمین ۱۰۰ هکتاری ذینفع بودن ۲ طرف به شکل خاصی مطرحه یکی با خریدش سود کرده یکی با فروش اما این که ما یک شغل خاص رو برجسته کنیم وبتازیم بهش اخلاقی نیست حجم پول رد و بدل شده در این معاملات چون بالاست ونکته مهمتر اینکه نزدیک یک دهه میشه تعرفه املاک ثابته وبا توجه به کثرت شدید دفاتر املاک کمیسیون توافقی راه حل مناسب برای این مشکله دلیلش اینکه در هر منطقه از ایران ملک قیمت خودش رو داره که بالاتر از اون هم نمیشه فروخت خریدار نسبت به پولش خرید میکنه وفروشنده نسبت به دلیلی که داره راه میاد بالانس کردن این دو طرف کار هر کسی نیست و زبان و کارکرد خودش رو میطلبه منصفانه قضاوت کنیم دلیل نگاه بد به دفاتر املاک بابت درامد سابقه و ریشه در ذهنیت قبلی ما دارد البته منکر کم لطفی بعضی دفاتر املاک هم نمیشه شد

 10. بنده رفتم املاک درخواست خرید دارم . ملک رو بعد از اینکه کلی روی اعصاب من رفته که با این پول کم گیر نمیاد و اینا ( که همیشه هم پول مشتری کم هست و میگن اینقدر بزار روش ) معرفی کرده و رفتم دیدم پسندیدم . تماس گرفته طرف اومده من موجودی و شرایطم رو گفتم و ایشون هم قبول کرده . ( تا اینجا بنگاه دخالتی نداشته ) بعد از نوشتن مبایعه نامه بنگاهی غیر از کمسیون از بنده شیرینی برای دوتا شاگرداش و مبلغی اضافه برا ی خودش خواسته و دلیلش هم اینه که خونه رو داری زیر قیمت میخری . ( میگه من برات جور کردم ) خلاصه برای معامله باثمن ۴۸۵.۰۰۰.۰۰۰ مبلغ ۲.۷۰۰.۰۰۰ تومن کمسیون گرفت .
  حالا من پیش خودم زحمت بنگاه رو به نسبت وقتی که برای ما گداشته و امکاناتی که نداشته و سوادی که نداشته ( مبایعه نامه رو سری اول اشتباه نوشت ) و مبلغی که گرفت با دفتر خانه اسناد مقایسه میکنم با همه این موارد و سطح سواد و امکانات و تجهیزات و نفرات (۴ نفر پرسنل تحصیل کرده ) که کلا برای همین معامله و درخواست سند تک برگ از بنده ۵۵۰.۰۰۰ تومان گرفت .
  حالا مسئولیت و زحمت کدام به نظر شما بیشتر هست ؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید