برای لذت بردن از رانندگی آماده شوید

معرفی ب‌ام‌و ایکس وان (BMW X1) و بررسی بازار ایران

0

بیش از ۱۰۰ یا به عبارت دقیق تر ۱۰۳ سال است که کمپانی ب‌ام‌و آلمان کارش را شروع کرده است. مسلما وقتی شما کاری را ۱۰۰ سال انجام دهید در آن خبره می‌شوید. البته پختگی ب‌ام‌و خیلی قبل‌تر از این‌ها رخ داده و در تمام سال‌هایی که کارخانه در حال تولید خودرو بوده، یک شعار داشته «با لذت برانید» و این مفهوم در طراحی همه تولیدات آن دیده می‌شود. ب‌ام‌و ایکس وان (BMW X1) هم جزو همین قاعده است. شاسی‌بلند کوچک خانوادگی، خودرویی که قرار است راحتی یک سدان، چابکی یک هاچ‌بک و قدرت یک شاسی بلند را یک‌جا داشته باشد. این خودرو از سال ۲۰۰۹ به خانواده بزرگ ب‌ام‌و وارد شده است. این خودرو البته دارای چهار تیپ ۱۸i، ۲۰i، ۲۵i و ۲۸i است و باز این تیپ‌ها هر کدام مدل‌هایی دارند که البته تفاوت‌ها بین این مدل‌ها بسیار کم است و بیش‌تر در تفاوت جلوپنجره و رنگ لوگو است. در میان چهار تیپ اصلی اما تفاوت‌ها بیش‌تر است و از حجم موتور گرفته تا قدرت و شتاب و امکانات، دست‌خوش تغییراتی شده است.

بدنه‌ای که اصل است
بسیاری از خودروسازان دنیا به خصوص کمپانی‌های آسیایی و از جمله چینی‌ها سال‌هاست در حال کپی کردن خودروهای دیگر کشورها هستند. در ب‌ام‌و اما خبری از این حرف‌ها نیست و یک نگاه به X1 نشان می‌دهد که همه چیز متعلق به خود ب‌ام‌و است. ابعاد X1 از نظر طول، عرض و ارتفاع به ترتیب ۴۴۵۳ ، ۱۷۹۸ و ۱۵۴۴ میلی‌متر است و این یعنی با یک شاسی بلند جمع و جور طرف هستیم. فاصله میان دو محور عقب و جلو خودرو ۲۷۵۸ میلی‌متر است تا کم کردن ابعاد، مشکلی برای سرنشینان ایجاد نکند. همین کوچکی هم X1 را مناسب تردد در شهر می‌کند. روی بدنه، خطوطی قرار گرفته تا چهره خودرو را جنگجوتر نشان بدهد. با وجود این‌که از طراحی این خودرو بیش از ۱۵ سال نمی‌گذرد، اما با یک نگاه می‌توان فرم ثابت چراغ‌ها، لچکی شیشه‌های عقب و البته لوگوی معروف ب‌ام‌و را روی آن تشخیص داد. در کابین خودرو هم همه چیز به روز و با بالاترین کیفیت ممکن قرار دارد. علاوه بر انبوه آپشن‌هایی که x1 دارد، خریداران می‌توانند تجهیزاتی سفارشی هم روی آن نصب کنند.

قلب کم‌حجم اما پرقدرت
یکی از ویژگی‌های شاسی‌بلندهای ب‌ام‌و که باعث شده دست کم در ایران پرطرف‌دار باشند، حجم پایین موتور این خودروهاست. اغلب خودروهای شاسی‌بلند دنیا موتورهایی با حجم بیش از ۲۵۰۰ سی‌سی دارند، در سری X1 اما تیپ‌هایی وجود دارد که حجم موتورشان به اندازه یک سدان ولی توان خروجی‌شان بسیار بالاتر است. موتور تیپ‌های مختلف ایکس وان، ۲۰۰۰ سی سی است و مصرف سوخت زیر ۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر دارد. در تیپ ۱۸i، موتور ۱۵۰ اسب بخار توان دارد. در تیپ ۲۰i اما با موتور توربو توان به ۱۸۴ اسب بخار رسیده و در تیپ ۲۵i هم که موتور توربو است، توان ۲۳۶ اسب بخار است. تیپ ۲۸i اما تنها موتور ۶ سیلندر این سری است که ۲۵۸ اسب بخار توان تولید می‌کند. جعبه‌دنده این تیپ و تیپ ۲۰i هر دو ۶ حالته اتوماتیک است. در تیپ‌های ۱۸i و ۲۵i اما از جعبه دنده ۸ حالته اتوماتیک استفاده شده است.

امکانات رفاهی و ایمنی
تقریبا هیچ نوع آپشنی نیست که روی ب‌ام‌و ایکس وان نصب نشده باشد. از نظر ایمنی x1 یکی از امن‌ترین خودروهای دنیاست و علاوه بر کیسه هوا برای سرنشینان عقب و جلو از کیسه هوای پرده‌ای هم برخوردار است. در دی‌ماه ۹۷ قیمت نمونه صفرکیلومتر این خودرو با بالاترین امکانات ۹۵۸ میلیون  تومان است.

بیشتر بخوانید:
تجربه رانندگی با ب‌ام‌و ایکس وان نسل اول (BMW X1)
مقایسه ب‌ام‌و ایکس وان (BMW X1) با خودروهای هم‌رده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.