پژو ۴۰۵؛ ایمن و پرقدرت

تجربه رانندگی با پژو 405

5

برای کسانی که از مدل‌های پایین‌تر، مثل پراید، به پژو ۴۰۵ رسیده‌اند، این خودرو یک تجربه جالب برای رانندگی است. امنیت بالا، لرز‌ش‌های به‌نسبت کم، قدرت مانور، قدرت موتور بالا و غلبه بر جریان هوا به‌واسطه نوع طراحی بدنه باعث می‌شود احساس خوبی از رانندگی داشته باشید.

ویژگی‌های مثبت

 • سیستم تعلیق پژو ۴۰۵ قابل‌قبول است. این سیستم تعلیق از نوع مک‌فرسون است که در هر چهار چرخِ خودرو تعبیه شده و به‌طور جداگانه عمل می‌کند. درنتیجه تکانش‌های کم‌تری را در آن احساس خواهید کرد.
 • اگر سوار این خودرو شوید، در همان گام اول، متوجه چسبندگی خودرو در جاده و مخصوصاً پیچ‌ها خواهید شد. اکثر افرادی که از این خودرو استفاده می‌کنند، معتقدند که قدرت مانور این خودرو در پیچ‌ها بسیار عالی است و در این رده قیمت، کم‌تر خودرویی به‌پای قدرت مانور پژو می‌رسد.
 • به‌خاطر نوع طراحی بدنه و کابین، سیستم تعلیق خوب و مقاومت بدنه نسبت به جریان هوا، سرنشینان این خودرو احساس امنیت خوبی را تجربه خواهند کرد.
 • هنگام رانندگی با پژو ۴۰۵، قدرت بالای پیشرانه و نرم بودن خودرو توجه‌تان را جلب خواهد کرد. کلاچ‌های این مدل نیز نسبت به SLX نرم‌تر است و سفت نیست. البته وقتی می‌گوییم کلاچ آن سفت نیست، طبیعی است که منظورمان به‌نسبت چنین خودرو و چنین هزینه‌ای است که صرف شده و قاعدتاً منظور مقایسه با خودروهایی در کلاس بالاتر نیست.
 • صندلی‌های نرم، سواری راحت و فضای باز از دیگر ویژگی‌های مثبت پژو ۴۰۵ است. این خودرو آن‌قدر جادار است که حتی صندوق‌عقب مدل گازسوز نیز فضای زیادی دارد.

ویژگی‌های منفی

 • وزن پژو ۴۰۵ به‌گونه‌ای توزیع شده که نقطه ثقل آن در قسمت جلویی خودرو واقع شده است. به همین دلیل در سربالایی‌ها فرمان‌پذیری و شتاب خودرو قابل‌قبول است ولی در سرپایینی‌ها، چندان قابل‌قبول نیست.
 • اگر سوار پژو ۴۰۵ می‌شوید، به بنزین مصرف‌شده توجه کنید، زیرا حتماً در داخل شهر غافل‌گیر خواهید شد. مصرف آن در داخل شهر ۱۲.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر و در بیرون شهر‌۶.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است. سوخت ترکیبی آن نیز ۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است. البته اگر این مسئله برای‌تان آزاردهنده است، می‌توانید به مدل دوگانه‌سوز پژو ۴۰۵ فکر کنید. دراین‌صورت، هزینه صرف‌شده برای بنزین و گاز ارزان‌تر تمام خواهد شد.
 • شاید در مدل‌های قبل از ۱۳۹۰، صدای موتور اذیت‌تان کند، اما پس از مدتی به این سروصدا عادت می‌کنید. البته سعی شده است در مدل‌های بعدی این صدا رفع شود.
 • ممکن است در درازمدت، به مشکل کم شدن روغن زودتر از موعد مقرری که به آن اشاره شده نیز برخورد کنید. این هم مشکلی است که بخشی از راننده‌ها به آن اشاره کرده‌اند. برای حل این مشکل سعی کنید از روغن‌موتور خوب و حتی‌المقدور خارجی استفاده کنید.
 • اگر در سواری گرفتن طولانی‌مدت، صدای درها اذیت‌تان کرد، می‌توانید زودبه‌زود آن را رگلاژ کنید تا مشکل کم‌تر بشود.
 • هنگام رانندگی با پژو ۴۰۵ احتمالاً صدای داشبوردها کمی توی ذوق بزند. بخشی از رانندگان که تجربه رانندگی با پژو ۴۰۵ را داشته‌اند، علت این صدا را کیفیت بد پلاستیک به‌کاررفته در داشبورد و نحوه ساخت آن می‌دانند.
 • ممکن است باتوجه به سال تولید یک خودرو در ایران، رانندگان با مشکلات خاصی روبه‌رو شوند که مختص به تولیدات همان سال است. مثلاً گروهی از رانندگان در تجربه رانندگی با پژو ۴۰۵، از لرزش اتاق خودرو هنگام استفاده از دنده ‌۲ ناراضی هستند، و این اتفاق در تولید سال‌های ۹۶ مشاهده شده است و تولیدات سال‌های قبل‌تر این مشکل را نداشته‌اند.
 • بعضی از راننده‌ها نیز از تجربه رایج سوختن واشرسرسیلندر شکایت دارند که به‌زعم کارشناسان، در خودروهای زیر ۴۰ میلیون تومان عادی است. البته این امر به نحوه مراقبت از خودرو و موتور آن هم بستگی دارد و راننده همیشه باید حواس‌اش به آمپر و استفاده درست از آن باشد.

بیشتر بخوانید:
معرفی پژو ۴۰۵ و بررسی بازار ایران
مقایسه پژو ۴۰۵ با خودروهای هم‌رده

5 نظرات
 1. شاهین می گوید

  مشخصات مربوط به ۴۰۵ glx هست و با این نوع خودرو که slx هست مطابقت ندارد ، مصرف slx بسیار کمتر از پراید هست و پرشتاب و نرم تر از glx هست

 2. سید حسین حسینی می گوید

  پژو ۴۰۵ یک خودرو خانوادگی هست و قدرت مانور در جاده خیلی عالی نسبت به هزینه که میکنید خودرو عالیه

 3. حمید تشرعی سمنانی می گوید

  کسی که پژو ۴۰۵ سوار شود نمیتواند ماشین مثل پراید سوار شود قدرت مانور بسیار بالایی مخصوصا در پیچهای تند دارد و در زمان رانندگی راننده اعتماد به نفس بالایی دارد.

 4. MEHDIerex می گوید

  پراید از همون اول تولیدش یه خودرو دانشجویی و اقتصادی بوده، ولی پژو چارصدو پنج یه زمانی شاخ یه قاره بوده، جفتشون هم تقریبا تو یکسال شروع به ساختنشون شده، پژو چارصدو پنج اگه اذیتش نکنی بهش برسی کاریت نداره.

 5. King می گوید

  در کل یه خورده قدیمی شده ولی از واقعا شیره توی جاده هیچکی به گرد پاش نمیرسه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.