جیلی امگرند RV-7 هاچ‌بکی در جاده‌های اروپا

0
1856

جیلی امگرند RV-7 هاچ‌بکی در جاده‌های اروپا

جیلی امگرند RV-7 یک خودروی با کیفیت چینی است که در تمام دنیا به‌عنوان نمونه‌ای موفق از صنعت خودروسازی این کشور شناخته می‌شود. خودرویی که براساس استانداردهای اروپایی و در مواردی با همکاری برخی از کمپانی‌ها و شرکت‌های آن‌ها طراحی و ساخته شد. کمپانی خودروسازی جیلی دارای زیرمجموعه‌های مختلفی است. در بین این زیرمجموعه‌ها، امگرند پسوند گروه خودروهای لوکس جیلی محسوب می‌شود. جیلی امگرند EC7 و امگرند RV-7 از اعضای مشهور این خانواده‌اند. جیلی ابتدا امگرند EC7 را با هدف ورود به بازارهای اروپا تولید کرد. بعد از دریافت استاندارد EURO NCAP و دست‌یابی به بازارهای اروپا، به‌خاطر این‌که خودروهای هاچ‌بک از محبوبیت بالایی در اروپا برخوردارند، این کمپانی اقدام به تولید نمونه هاچ‌بک امگرند کرد و آن را امگرند RV-7 نامید. این هاچ‌بک چینی نیز مانند نمونه سدان خود، به‌عنوان اولین خودروهای چینی دارنده استاندارد یورو، توانست توجه بسیاری را در اروپا به خود جلب کند و وارد خیابان‌ها و جاده‌های اروپا شود.

کیفیت اروپایی و بهره‌مندی از تکنولوژی بین‌المللی

کمپانی جیلی برای طراحی و ساخت جیلی امگرند EC7 و امگرند RV-7 از تجربه، دانش و تکنولوژی روز دنیا بهره برده است و در این مسیر، همکاری‌های ویژه‌ای با شرکت‌ها و کمپانی‌های مطرح دنیا داشته است. جیلی در ابتدای راه‌اندازی خط تولید خودروهای امگرند خود از همکاری فوجی ژاپن بهره برده است، تجهیزات الکتریکی امگرند RV-7 را برند زیمنس آلمان، صندلی‌ها را Lear USA و شیشه‌های آن را سنت‌گوبیان فرانسه ساخته‌اند. خط رنگ‌آمیزی امگرند EC7 و امگرند RV-7 هم توسط شرکت DURR آلمان راه‌اندازی شد. بهره‌مندی از دانش و تکنولوژی کمپانی‌های بین‌المللی در تمام این موارد، مهر تأییدی است بر کیفیت ساخت این سدان و هاچ‌بک لوکس.

تفاوت‌ها با سدان

جیلی امگرند EC7 در روند تبدیل شدن به هاچ‌بک و بعد از تغییرات اعمال شده در این مسیر، زیباتر و جوان‌پسندتر شد. انحنای انتهای خودرو ظاهر آن را اسپرت‌تر از ظاهر ساده نمونه سدان کرد و تغییرات اعمال شده روی چراغ‌ها، فرورفتگی‌های روی درها و خطوط روی کاپوت خودرو، ارائه در رنگ‌های متنوع‌تر و… از دیگر تفاوت‌های این هاچ‌بک با نمونه سدان است که باعث شده جذاب‌تر به‌نظر آید. جیلی امگرند RV-7 در واقع یک خانواده هاچ‌بک را شامل می‌شود که حق انتخاب بیش‌تر را نه تنها در رنگ، ظاهر و رینگ، که در موتور خودرو نیز در اختیار خریدار قرار می‌دهد، آن‌ها با سه موتور انتخابی عرضه می‌شوند؛ یک موتور ۱۵۰۰ سی‌سی با یک جعبه‌دنده ۵ دنده غیراتوماتیک، یک موتور ۱۸۰۰ سی‌سی با همان جعبه‌دنده ۵ دنده غیراتوماتیک و دیگری موتوری با حجمی برابر ۱۷۹۲ سی‌سی که جعبه‌دنده CVT آن را همراهی می‌کند. به‌نظر می‌آید همه این حق انتخاب‌ها و برتری‌ها در کنار قیمت مناسب، باعث شده است جیلی امگرند RV-7، مانند نمونه سدان خود، یکی از پرفروش‌ترین‌ها باشد.

بازار جیلی امگرند RV-7 در ایران؛ جذاب و خوش‌قیمت

جیلی امگرند RV-7 در سال ۱۳۹۳ به‌همراه مدل سدانش، جیلی امگرند EC7، وارد ایران شد. در آن زمان جیلی با کیفیتی قابل‌قبول‌تر و قیمتی مناسب‌تر نسبت به دیگر هاچ‌بک‌های موجود در بازار ایران، عرضه شد. در حالی که در بازار ایران مسئله قیمت خودرو نقش مهمی را ایفا می‌کند، کیفیت، جذابیت و سطح امنیت بالای جیلی امگرند RV-7 باعث شد تا در فاصله‌ای کوتاه تعداد زیادی از این خودرو را در خیابان‌های ایران ببینیم.

توقف واردات و افزایش بی‌منطق قیمت‌ها

جیلی امگرند RV-7 در ابتدای ورود به ایران، قیمت شرکتی ۵۲ میلیون تومان داشت. قیمت و کیفیت این خودرو باعث شد به‌سرعت محبوب شود و بازار را از رقبا برباید. اما متأسفانه به دلایلی نامعلوم واردات این خودرو به کشور پس از مدت کوتاهی متوقف شد و هم‌اکنون آخرین مدل‌های موجود از این خودرو در بازار ایران مربوط به سال ۲۰۱۴ است. قدیمی شدن مدل‌های موجود در برابر مدل‌های به‌روزشده رقبا، نبود قطعات یدکی خودرو و مناسب نبودن خدمات پس از فروش، سخت بودن فروش جیلی امگرند RV-7 دست دوم و… از تبعات منفی توقف واردات این خودرو بود. با وجود تمام این مشکلات، نوسانات ارزی اخیر و افزایش ناگهانی قیمت خودرو در ایران بر قیمت جیلی امگرند RV-7 نیز تأثیر به‌سزایی گذاشت. به‌طوری‌که قیمت آن در تیرماه سال ۹۷ از ۵۵ تا ۵۷ میلیون تومان به ۷۰ میلیون تومان صعود کرد، در شهریور قیمت این خودرو از مرز ۹۰ میلیون تومان عبور کرد و در میانه مهرماه به مبلغی در حدود ۱۰۵ تا ۱۳۰ میلیون تومان رسید. علاوه بر نوسانات ارزی و تحریم‌های جدید ایران، درهم‌ریختگی بازار خودرو در ایران و عرضه نامناسب خودروهای داخلی، منتفی شدن موضوع واردات مدل‌های جدید جیلی نیز بر افزایش قیمت نمونه‌های کارکرده این خودرو مؤثر بوده است.


اگر علاقه‌مند به خودروی جیلی امگرند RV-7 هستید یا قصد دارید این خودرو را خریداری کنید در مطلب زیر می‌توانید

با مشخصات جیلی امگرند RV-7 آشنا شوید
درباره تجربه رانندگی با جیلی امگرند RV-7 بیشتر بدانید 
و جیلی امگرند RV-7 را با سایر خودروهای هم‌قیمت مقایسه کنید


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید