تحلیلگران می‌گویند بعد از پراید، نقدینگی بازار خودرو راهی بازار خودروهای کارکرده می‌شود

حسیا در سوریه؛ مقصد بعدی پراید

101

نه خبری از چانگان بنی هست و نه قراری بر تولید داتسون گو ژاپنی. هیچ یک از این دو خودرو قرار نیست جانشین پراید باشند و رنو هم فعلا قرار نیست به ایران برگردد. پراید اما بدون جانشین و با تیراژ تولید سالانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار دستگاه، قرار است برای همیشه از خط تولید سایپا در ایران خارج شود. اشتباه نکنید. پراید قرار نیست بمیرد و سوریه مامن جدید این خودرو شرقی- آمریکایی-ایرانی است. طبق شنیده های خبرنگار ما که برخی از افراد نزدیک به شرکت سایپا هم آن را تایید کرده‌اند، خط تولید پراید قرار است در کارخانه سایپا در شهر حسیا در سوریه دایر شود تا ضمن ارزآوری، از متضرر شدن بخشی از زنجیره‌ی تامین قطعات پراید جلوگیری به عمل آید.

آن‌طور که شنیده می‌شود شرکت سایپا قرار است فعلا دو محصول تیبا سدان و هاچ‌بک را با همان محدوده قیمتی به عنوان ارزان‌ترین خودروهای تولید داخل به بازار عرضه کند. با وداع پراید با بازار ایران که یادآور خداحافظی پیکان از خط تولید ایران خودرو است، تکلیف خریدارانی که توان پرداخت آنها بین ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان است، مشخص نیست. این جمعیت که سال‌های گذشته متقاضی ۶۰۰ تا ۷۰۰  هزار خودرو نو در بازار ایران بودند، حالا باید راهی بازار خودروهای کارکرده شده و چرخه عظیم نقدینگی خود را به سمت این بخش از بازار ایران سرازیر کنند.

اتفاقی که قرار بود در دوران پسابرجام با تولید محصولات مدرن چینی یا ژاپنی، زمینه تداوم حضور خودروسازان در این کلاس قیمتی را فراهم سازد؛ ولی با خروج آمریکا از توافق اتمی، رنگ باخت. در آن دوران نام سه خودرو چانگان بنی، رنو کویید و داتسون گو به عنوان محصولاتی که قادرند در بازه ۵۷۵۰ تا ۷۵۰۰  دلار به خط تولید قیمتی خودروسازان وطنی بیایند، بارها مطرح شد. حالا اما در موسم وداع بازار ایران با پراید پس از حدود ۲۸ سال، خبری از تولید هیچ یک از این سه محصول نیست.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید