خودروی خود را برای سفرهای نوروزی آماده کنید

0
825

عده زیادی در عید نوروز به مسافرت می‌روند و شکی نیست که سفرهای نوروزی یکی از لذت‌بخش‌ترین سفرهاست؛ سفر با خودرو شخصی نیز این لذت را دوچندان می کند. اگرچه مسافرت با خودرو شخصی لذت‌بخش است ولی به شرط اینکه خودرویتان در طول سفر دچار مشکل نشود و مجبور نشوید وقت زیادی از سفرتان را در تعمیرگاه‌ها بگذرانید. خراب شدن ماشین در حین سفر دردسرهایی زیادی دارد و می‌تواند به کلی سفرتان را خراب کند و حتی ممکن است هزینه‌های زیادی روی دستتان بگذارد. از طرفی دسترسی به تعمیر‌گاه هم همیشه مقدور نیست. بنابراین بهتر از پیش از شروع سفر مواردی را چک کنید تا از بروز این مشکلات جلوگیری به‌عمل آورید.
اگر تمایل دارید در تعطیلات نوروزی با خودروی خودتان به سفر بروید حتما نکاتی را که در ادامه گفته می‌شود رعایت کنید تا احتمال بروز مشکل برای خودرویتان در طول سفر بسیار کاهش پیدا کند و نهایتا خاطره خوشی از این سفر برایتان به جا بماند.

لاستیک‌ها را به خوبی وارسی کنید
برای آماده کردن خودرو برای سفر اولین چیزی که باید به آن توجه کنید لاستیک‌ها هستند. لاستیک‌ها به هیچ ‌وجه نباید پارگی داشته باشند، در نتیجه از این نظر لاستیک‌ها را به‌ خوبی بررسی کنید. اگر مدت زیادی است که لاستیک‌های خودرویتان را تعویض نکرده‌اید حتما به تاریخ تولید آن‌ها دقت کنید و سعی کنید از لاستیکی که ۴ یا ۵ سال از تاریخ آن گذشته استفاده نکنید. یکی از نشانه‌های فرسوده بودن لاستیک مشاهده ترک‌های ریز روی دیواره لاستیک است، اگر این ترک‌ها را روی لاستیک مشاهده کردید، حتما آن‌ها را تعویض کنید. همچنین لاستیک‌ها از نظر آج باید وضعیتی مطلوبی داشته باشند، هرگز از لاستیک‌های صاف و بدون آج استفاده نکنید زیرا بسیار خطرناک و حادثه‌آفرین است.
همچنین قبل از حرکت حتما باد لاستیک‌ها را تنظیم کنید و از سلامت لاستیک زاپاس و به همراه داشتن جک و آچار چرخ مطمئن شوید.

بررسی میزان مایع سیستم خنک‌کننده فراموش نشود
مایع سیستم خنک‌کننده یکی از دیگر از مواردی است که حتما باید از لحاظ کیفیت و مقدار مناسب چک شود. کم بود مایع خنک‌کننده می‌تواند اثر مخربی روی اجزا موتور داشته و به ‌طور‌ کلی موتور خودرو را از کار بیاندازد. حتی می‌تواند تعمیرات پرهزینه‌ای را روی دستتان بگذارد، چیزی که مسلما دوست ندارید در حین سفر اتفاق بیفتد. پس بهتر است قبل از سفر سیستم خنک‌کننده به‌ خوبی بررسی شود. منبع انبساط، شلنگ‌های رفت و برگشت و رادیاتور باید از لحاظ نشتی بررسی شود و مایع خنک‌‌‌‌‌‌‌‌‌کننده سرریز یا تعویض شود. همچنین تست عملکرد دور کند و تند فن و ترموستات را هم فراموش نکنید!

اهمیت روغن موتور و روغن هیدرولیک
اهمیت روغن موتور به حدی است که بعید است راننده‌ای نسبت به آن بی‌اطلاع باشد. کمبود روغن و یا بی‌کیفیت بودن آن اثرات مخربی روی اجزا متحرک موتور دارد. از طرفی در طول سفر به‌خصوص سفرهای طولانی فشار زیادی روی موتور خودرو وجود دارد و لازم است که روغن موتور کیفیت مناسبی داشته باشد. پس اگر مدت زیادی از آخرین باری که به تعویض روغنی رفته‌اید می‌گذرد یا کیفیت روغن موتور به دلیل کارکرد زیاد آن پایین آمده است توصیه می‌کنیم حتما قبل از سفر به تعویض روغنی مراجعه کنید و روغن موتور و فیلتر آن را تعویض کنید. بهتر است فیلتر هوا و بنزین را هم در صورت نیاز تعویض کنید. همچنین مقدار روغن هیدرولیک را نیز بررسی نمایید و در صورت نیاز سرریز کنید.

با ترمز معیوب هرگز به جاده نزنید
قطعا یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که نه تنها قبل از سفر بلکه در همه حال باید از سلامت آن مطمئن باشید ترمزها هستند. رفتن به مسافرت با خودرویی که ترمز آن به خوبی کار نمی‌کند بسیار خطرناک است و ممکن است ضررهای مالی و جانی سنگینی را به شما وارد کند. سلامت سیستم ترمز باید توسط یه مکانیک با تجربه بررسی شود. و در صورت نیاز لنت‌ها تعویض شوند. همچنین مقدار و کیفیت روغن ترمز را نیز بررسی کنید.

مایع شیشه‌شور و برف پاک‌کن‌ها را حتما چک کنید
هرچند شاید این مورد برای بعضی‌ها کم‌اهمیت به‌نظر برسد ولی اصلا اینطور نیست. فرض کنید در جاده با سرعت در حال رانندگی هستید و ناگهان چیزی روی شیشه جلو خودرو می‌ریزید و دید شما را مختل می کند در چنین وضعیتی اگر برف پاک‌کن کار نکند و یا مخزن مایع شیشه‌شور خالی باشد خطر تصادف شما را تهدید می‌کند. پس حتما این دو مورد را قبل از سفر چک کنید و در صورت نیاز تیغه برف پاک‌کن‌ها را تعویض کنید.

یک بررسی کلی از موتور داشته باشید
قبل از سفر بهتر است یک بازدید کلی از موتور خودرو به‌عمل آورید. اطمینان پیدا کنید که نشتی روغن یا مایعات وجود ندارد. تسمه تایم و دینام را بازدید کنید و کیفیت آن را بسنجید. می‌توانید این کار را به یک مکانیک بسپارید.

لوازم و تجهیزات مورد نیاز چه چیزهایی هستند؟
سعی کنید یک جعبه ابزار شامل آچار در سایزهای مختلف، پیچ‌گوشتی دوسو و چهارسو و انبردست به همراه داشته باشید. همچنین یک لیتر روغن موتور و یک قوطی روغن ترمز و مقداری مایع خنک‌کننده به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

به همراه داشتن اقلام زیر هم می‌تواند مفید باشد:
تسمه تایم و دینام، شمع، سیم گاز و کلاچ، تعدادی لامپ متناسب با نوع چراغ خودرو.

با دانستن این نکات، می‌توانید خودروی خود را برای سفرهای نوروزی آماده کنید و با خیال راحت از مسیر لذت ببرید و دغدغه این را نداشته باشید که خودروی شما در طول را با مشکل مواجه شود یا هزینه‌های سنگینی را روی دستتان بگذارد.
اگر هم به تازگی خودروی دست دومی را خریده‌اید یا قصد خرید خودرویی دست دوم را دارید تا با آن به سفر بروید حتما این موارد را به‌خوبی بررسی کنید و تنها به حرف فروشنده، مبنی بر اینکه همه چیز خودرو سالم است یا تنظیم شده، اکتفا نکنید.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید