رانندگی با هوشمندی اضافه

تجربه رانندگی با مرسدس‌بنز کلاس E

0

هر خودرویی تجربه رانندگی منحصربه‌فرد خود را دارد. تجربه‌هایی مشترک هستند و تجربه‌هایی منحصربه‌فرد. هنگام رانندگی با مرسدس‌بنز کلاس E، مخصوصاً مدل‌های جدید، شما راحتی و قدرت و هوشمندی و… را یک‌جا و کنار هم خواهید داشت. این تجربه باعث خواهد شد هیچ‌گاه این سدان لوکس را فراموش نکنید.

ویژگی‌های مثبت:

 • اولین واژه‌ای که می‌تواند مرسدس‌بنز کلاس E را توصیف کند، واژه هوشمند است. البته این هوشمندی در نسخه‌های نزدیک‌تر به ما، به‌خصوص از ۲۰۱۴ به بعد، بیش‌تر شد و در نسخه‌های ۲۰۱۷ و بعد از آن به اوج می‌رسد.
 • طراحی بیرونی خودرو، سادگی عمومی بنز و البته منحصربه‌فرد بودنش را دارد که کاملاً با ذائقه روز هماهنگ درآمده است.
 • از ویژگی‌های خاص در طراحی خودرو چراغ‌های یک تکه شده آن در مدل‌های جدید است. چراغ‌های مدل‌های مرسدس‌بنز کلاس E در سال‌های قبل‌تر دو تکه بود که از ویژگی‌های خاص آن محسوب می‌شد.
 • در جدیدترین مدل از کلاس E مرسدس‌بنز، از آیرودینامیک به‌روز و جعبه‌دنده ۹ سرعته اتوماتیک G-TRONIC PLUS استفاده شده که باعث ارتقای فوق‌العاده عملکرد می‌شود. چنین سامانه‌هایی رانندگی را برای شما تبدیل به تجربه‌ای خاص می‌کند.
 • از جالب‌ترین تکنولوژی‌هایی که در مدل‌های جدید مرسدس‌بنز کلاس E به‌کار رفته، می‌توان به سیستم تشخیص فاصله دیسترونیک یا Distance Pilot Distronic اشاره کرد. این سامانه پیشرفته به‌صورت خودکار نسبت سرعت و فاصله شما را تا خودرویی که در مقابل شما در حال حرکت است ثابت نگه می‌دارد. درصورتی‌که خودروی جلویی شما ناگهان ترمز کند، این سامانه نیز به‌صورت هوشمند پیشرانه شما را متوقف خواهد کرد. در صورت نزدیک شدن هر وسیله نقلیه به خودرو نیز سرعت شما به‌صورت هوشمند تنظیم خواهد شد. این سامانه امنیت شما را هنگام رانندگی به‌شدت بالا می‌برد و درصد تصادفات را پایین‌تر می‌آورد.
 • از دیگر تکنولوژی‌های به‌روز و خاصی که در نسخه‌های ۲۰۱۷ مرسدس‌بنز کلاس E استفاده شده، می‌توان به سامانه کنترل بدنه فعال یا ABS اشاره کرد. این سامانه شامل یک سیستم سنسوری حساس است که برجستگی‌ها یا موانع غیرطبیعی جاده را اسکن می‌کند و طبق آن، وضعیت تعلیق خودرو را تنظیم می‌کند. این سامانه می‌تواند تا ۱۵ متر جلوتر از خود را اسکن کند و با دقت خوبی موانع سطح جاده را تخمین بزند. این سامانه حتی میزان تعلیق هر چرخ را جداگانه و مستقل محاسبه می‌کند. نتیجه چنین سامانه‌ای حذف تکانش‌ها و ارتعاشات بدنه خودرو پس از فرمان‌ دادن، ترمز یا تغییر سرعت است که کیفیت رانندگی را برای شما بالا می‌برد و احساس راحتی فوق‌العاده‌ای به شما می‌دهد.
 • سیستم ایمنی پیش‌گیرانه ضربات جانبی یا Pre-safe impulse از دیگر تکنولوژی‌های خاص استفاده‌شده در محصولات مرسدس‌بنز و کلاس E است. این سامانه می‌تواند برخوردهای جانبی احتمالی را تشخیص دهد و سرنشینان را از منطقه خطر دور کند تا حداقل ضربه به آن‌ها وارد شود.
 • از جالب‌ترین سامانه‌هایی که مرسدس‌بنز در خودروهای هوشمند و به‌روز خود استفاده می‌کند، سیستم کمک‌راننده است که از سال‌ها پیش عملیاتی شده است. این سامانه هوشمند از طریق دریافت اطلاعات فرمان و باقی موارد، به یک دستور زبان و قاعده خاصی از رانندگی و سبک رانندگی فردی که پشت فرمان نشسته می‌رسد. دراین‌صورت خواب‌آلودگی راننده قابل‌درک و هشدار است. این سیستم کمک‌راننده در نسخه‌های جدید E نیز به‌کار رفته. این سامانه را یک رادار در جلوی خودرو، یک دوربین استریو در پشت شیشه جلو و سنسورهایی همراهی می‌کنند تا بتوانید رانندگی خودکار و بدون دخالت راننده را تجربه کنید. این سامانه به شما اجازه می‌دهد که ۱ دقیقه بدون نیاز به کنترل فرمان و توجه به مسیر، رانندگی کنید.
 • از دیگر سیستم‌های پیشرفته‌ای که در نسخه‌های به‌روز کلاس E وجود دارد ولی در ایران کارایی ندارد، سامانه لینک‌های شبکه‌ای میان وسایل نقلیه است. اینترنت‌های دکلی اطلاعات جاده‌ها را به خودرو منتقل می‌کنند و راننده قادر است حتی در جریان آن‌چه نمی‌بیند نیز قرار بگیرد؛ مانند جاده‌های در حال تعمیر و ترافیک و…
 • کیفیت ساخت مرسدس‌بنز کلاس E بالاست و قطعات و چفت‌وبست آن‌ها نیز در سطح و اندازه بنز ظاهر شده است.
 • جعبه‌دنده در مدل‌های ۲۰۱۷، ۹ دنده اتوماتیک است و در مدل‌های قبلی به ۷ دنده اتوماتیک می‌رسد. یک پدال شیفتر نیز این مجموعه را همراهی می‌کند.
 • استفاده از سیستم توربوشارژر باعث شده قدرت دریافت‌شده از پیشرانه این کلاس به بالاترین حد خودش برسد؛ چیزی نزدیک به ۱۸۴ اسب‌بخار که برای چنین سدانی کافی خواهد بود.
 • حداکثر سرعت در مدل‌های به‌روز تا کمی قبل‌تر، از ۲۲۶ تا ۲۴۰ کیلومتر نوسان دارد.
 • مصرف سوخت نیز در مدل‌های مختلف از ۶.۹ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر تا ۶.۲ و ۶.۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر نوسان دارد.

ویژگی‌های منفی:

 • به‌واسطه عرضه محدود مرسدس‌بنز کلاس E، مخصوصاً مدل‌های به‌روزتر و فیس‌لیفت‌شده آن، خدمات پس از فروش و تأمین قطعات آن ممکن است با مشکلاتی روبه‌رو شود؛ خاصه در شرایطی که تحریم‌ها ممکن است از سر گرفته شود.
 • مرسدس‌بنز کلاس E دارای آپشن‌های گران‌قیمتی است. به همین نسبت نگهداری و تعمیر این آپشن‌ها نیز خرج بالایی روی دست شما خواهد گذاشت. البته طبیعی است که چنین هزینه‌ای برای کسانی که قدرت خرید چنین کلاسی را دارند، نباید چندان آزاردهنده باشد.
 • مشکل همیشگی خودروهای لوکس بنز همانا ناسازگاری پیشرانه آن‌ها با بنزین‌های بی‌کیفیت است و در این مورد باید دقت زیادی داشت.

بیشتر بخوانید:
معرفی بنز کلاس E و بررسی بازار ایران
مقایسه مرسدس‌بنز کلاس E با خودروهای هم‌رده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.