نمادهای درج شده روی سیستم صوتی خودرو را بشناسید

1
576
راهنمای انتخاب سیستم صوتی

در مطالب قبلی نکاتی در مورد ضبط‌ها گفتیم و اطلاعاتی را درباره انواع برند‌های موجود در بازار در اختیارتان قرار دادیم، حال می‌خواهیم درباره نکات فنی که باید هنگام خرید بررسی شود صحبت و شما را با معنی برخی علائم مهم که روی سیستم‌های صوتی درج می‌شود آشنا کنیم.

معنی بعضی علائم و نماد‌های مهم را بدانید
نماد W با واحد وات نشان‌دهنده توان و قدرت خروجی باند و سیستم صوتی است.

بر روی سیستم‌های صوتی دو نماد PMPO و RMS نوشته شده است، PMPO نماد توان مجازی خروجی بلندگو و RMS نماد توان واقعی خروجی بلندگو است، بد نیست بدانید که هر چه RMS بیشتر باشد قدرت بلندگوها نیز بیشتر خواهد بود.

نماد بعدی که معنی آن اهمیت دارد HZ یا فرکانس دستگاه است که معیاری برای بررسی حجم تفکیک صداست. هرچه HZ بالاتر باشد صدا زیرتر و هرچه پائین‌تر باشد حجم صدا بم‌تر خواهد بود.

Single Din و Double Din دو نماد بسیار مهم دیگر در سیستم‌های صوتی هستند که حتما باید آن‌ها را بررسی کنید، چرا‌که اگر با امکانات خودرو شما منطبق نباشد، قادر به استفاده از آن دستگاه در خودرو خود نخواهید بود! خودروهایی مانند پراید، پژو ۲۰۶، سمند، پژوه ۴۰۵ و خودرو‌هایی از این دست فقط قابلیت استفاده از ضبط‌های Single Din را دارند. اما خودرو‌هایی مثل تویوتا کمری، مزدا ۳، اسپورتیج و خودروهای هم سبک آن‌ها به‌ دلیل امکانات بیشتری که دارند امکان استفاده از ضبط‌های Double Din را نیز دارند. تفاوت عمده این دو نماد در ظاهر آن‌هاست به‌طوری که اندازه Double Din 1 اینچ بزرگتر است، علاوه بر اندازه امکانات بیشتری نیز به شما می‌دهد.

توان خروجی پخش‌کننده را بررسی کنید
توان خروجی پخش‌کننده نشان‌دهنده قدرت و کیفیت صدای آن است که بر حسب وات اندازه‌گیری می‌شود. هرچه این معیار بیشتر باشد صدای بهتری نیز از سیستم خود دریافت خواهید کرد. البته قصد دارید از رِنج ۶۰۰ هزار تا ۱ میلیون تومان هزینه کنید این مسئله ارزش خود را از دست می‌دهد چرا‌که تمام پخش‌کننده‌های پایونیر، کنوود، سونی یا جی‌وی‌سی دارای ۴ خروجی ۵۰ تا ۵۲ وات هستند. در نتیجه اگر می‌خواهید بالای ۶۰۰ هزار تومان هزینه کنید خیلی وقت خود را صرف کنترل کردن این مسئله نکنید.

سیستم صوتی گارانتی دار خریداری کنید
به دلیل وجود برندهای متفرقه، چینی و تقلبی بسیار زیاد در بازار سعی کنید، محصولی که خریداری می‌کنید گارانتی داشته باشد تا هم تضمینی برای کیفیت آن باشد و هم اگر زمانی دچار مشکل شد بتوانید از گارانتی استفاده کرده و ضرر نکنید.
دقت داشته باشید که حتما قبل از خریداری و استفاده، مواردی که مشمول گارانتی می‌شوند را مطالعه کنید در غیر این صورت ممکن است هزینه‌ای که کرده‌اید برای شما قابل استفاده نباشد برای مثال در اغلب موارد، تغییر ولتاژ و مشکلات حین نصب شامل گارانتی نمی‌شود.

در مطلب بعدی نکاتی را درباره تعداد خروجی پخش‌کننده، صفحه نمایش و نحوه نصب سیستم صوتی را می‌گوئیم که به شما کمک می‌کند تا سیستمی را انتخاب و نصب کنید که انتظارتان را برآورده کند. پس حتما مطلب بعدی ما را دنبال کنید.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید