راهنمای خرید تلویزیون هوشمند دست دوم (۲)

0
2436
راهنمای خرید تلویزیون هوشمند دست دوم (بخش دوم)

در پست قبل نکاتی برای خرید تلویزیون با شما در میان گذاشته شد، نکاتی کلیدی که می‌تواند شما را به سمت خرید یک تلویزیون دست دوم با امکانات و کارایی مناسب راهنمایی کند.
همانطور که در پست پیشن اشاره شده باید تلویزیون را در دو حالت روشن و خاموش بررسی کنید، نحوه برسی تلویزیون در حالت خاموش تشریح شد و در این پست نحوه بررسی تلویزیون در حالت روشن را شرح می‌دهیم تا بتوانید انتخاب درست‌تری داشته باشید.

حالت روشن
پس از بررسی کامل بدنه، نوبت به کیفیت تصویر خواهد رسید. برای این کار تلویزیون را روشن کنید و نمایشگر را کاملاً دقیق بسنجید. مهم‌ترین عاملی که باید در کیفیت تصویر مدنظر قرار داد نسبت کنتراست تلویزیون است.
بررسی کنتراست تلویزیون .
کنتراست یعنی تفاوت بین روشن‌ترین و تاریک‌ترین تصویری که یک تلویزیون می‌تواند نشان دهد. برای بررسی کنتراست تلویزیون باید به این نکته توجه کرد که رنگ‌های سیاه یک عکس یا فیلم بدون اینکه بخش‌های روشن‌تر سیاه شوند و جزئیات خود را از دست بدهند کاملا سیاه دیده شود، یعنی بخش‌های سفید تصویر باید دارای جزئیات باشد. این کار را در دو مرحله باید انجام دهید. ابتدا یک تصویر روشن را انتخاب کرده و دقت کنید که بخش‌های روشن آن دارای جزئیات تیره‌تر هم باشند. کنتراست را زیاد کنید تا زمانی که جزئیات بخش‌های سفید در آستانه ناپدید شدن قرار بگیرند و در واقع این بخش‌ها کاملاً سفید شوند، کنتراست در این حالت زیاد است و باید تا زمانی که جزئیات بخش‌های سفید را دوباره ببینید، کنتراست را کم کنید. در مرحله بعد برای تنظیم روشنایی تصویری که دارای رنگ سیاه است را انتخاب کرده و روشنایی را از حالت زیاد به تدریج کم کنید تا زمانی که بخش‌های سیاه تصویر کاملاً تیره شوند ولی جزئیات بخش‌های روشن‌تر همچنان مشخص باشد.

پیکسل سوخته
از مشکلات بارز در نمایشگرها مشکل پیکسل سوخته در آن‌ها است. تلویزیون نباید پیکسل سوخته داشته باشد و یا در صورت وجود تعداد بالایشان دردسر‌ساز خواهد بود ، پیکسل سوخته نشان از اختلال در نمایشگر است. در این اختلال ترانزیستور مربوط به پیکسل سوخته از کار می‌افتد و رنگی تولید نخواهد شد و شما نقطه مشکی را خواهید دید.

رزولوشن
رزولوشن تلویزیون در تصاویر ثابت و متحرک باید چک شود تا متوجه شویم پنل ما با کیفیت است و معمولی نیست.

راهکاری بررسی رزولوشن تلویزیون
برای چک کردن استاتیک رزولوشن به تصویر ثابت می‌توانیم به عکس یک شخص در صفحه تلویزیون نگاه کنیم، و دقت کنیم که موهای شخص محو نباشد و قابل شمارش باشد.
برای چک کردن موشن رزولوشن یا تصاویر متحرک هم می‌توانیم به صحنه فوتبال نگاه کنیم که پای فوتبالیست‌ها در زمان دویدن یا شوت زدن محو نشده‌ باشد.
اگر زاویه دید تلویزیون کم باشد بیشتر رنگ‌ها در فاصله دور یا غیر مستقیم محو می‌شوند، که این باعث افت کیفیت تصویر می‌شود، اگر تلویزیونی نیاز دارد و می‌خواهید از هر گوشه اتاق به آن نگاه کنید، پس تلویزیونی با زاویه دید بالا تهیه کنید، مثلاً ۱۷۸ درجه، که وقتی از کناره‌ها یا بالا و پایین به آن نگاه می‌کنید سطح رنگ و روشنایی یکسان باشد.

بررسی از لحاظ صدا
صدای تلویزیون را زیاد و کم کنید تا اوج صدای تلویزیون را بسنجید. همچنین کیفیت صوت را بررسی کنید. توجه داشته باشید که اسپیکرها در هنگام پخش صدا دارای مشکل نباشد و صدایی شفاف و روان را از تلویزیون پخش کنند. صدا باید کاملا واضح باشد و هیچ ناخالصی بر روی آن شنیده نشود.
و در آخر در صورت نیاز همراه فروشنده و تلویزیون به یک کارشناس خبره مراجعه کنید تا او سلامت و قیمت تلویزیون را تأیید کند. از فروشنده بخواهید تا نحوه کار کردن با آن را برایتان توضیح دهد. دقت داشته باشید حتما نشانی و شماره تماس فروشنده را ذخیره کنید تا در صورت وجود مشکل بتوانید به او دسترسی داشته باشید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید