راهنمای عیب‌یابی کولر گازی

0
236

برای بالا بردن راندمان کولرهای گازی و نگهداری از آن‌ها لازم است کولر را به‌صورت دوره‌ای سرویس کنید. اگرچه که نمایندگی‌های مجاز سرویس کولر گازی با یک تماس در دسترس هستند اما در بعضی مواقع عیب‌یابی و تعمیر کولر گازی با کمی تجربه انجام‌پذیر خواهد بود. به ‌همین دلیل در این مطلب قرار است به مهم‌ترین عیوب کولر گازی‌ها و نحوه ی رفع آن‌ها اشاره کنیم.

کولر گازی نشتی آب دارد؟
اگر مسیر تخلیه آب گرفتگی دارد آن را برطرف کنید. اگر مشکل حل نشد شاید پمپ کولر شکسته شده باشد. یا حوضچه کولر زنگ زده باشد، ‌شاید هم شلنگ سوراخ شده باشد. یک احتمال دیگر هم این است که گاز کولر کم شده و روی اواپراتور برفک ایجاد شده و چکه می‌کند.

 کولرگازی کار نمی‌کند؟
شاید سه شاخه معیوب است یا سیم های برق ورودی کولر ایراد پیدا کرده است. پریز برق ندارد و یا برق اصلی قطع شده است. یا ممکن است کابل رابط بین قسمت داخلی و خارجی قطع باشد.
نکته: قسمت خارجی(کندانسور) و داخلی( پنل) دو قسمت کولرهای گازی اسپلیت هستند. این دو قسمت با لوله‌های مخصوصی به هم وصل شده‌اند.
یک علت دیگر کارنکردن کولر ممکن است ترموستات باشد. یا شاید کنترل الکتریکی درست عمل نمی‌کند.
نکته: یکی از نشانه‌های خرابی بورد الکتریکی،‌ خاموش شدن کولر گازی یا طبق برنامه نبودن عملکرد دستگاه است .

 از کولر گازی صدایی عجیب می‌آید؟
ممکن است محل قرار گرفتن کولرگازی تنظیم نباشد یا در بخشی از کولر پیچی شل شده باشد. چک کردن لرزه‌گیرها هم در این مواقع لازم است. مشکل حتی می‌تواند از فن یا اجزای فن باشد.

 کولر گازی خاموش نمی‌شود؟
اگر کولر گازی چنین مشکلی دارد، شاید سیستم مرکزی کولر روشن نمی‌شود؛ این اشکال از تنظیم ترموستات است که بعد از رسیدن به دمای تنظیم شده درست عمل نمی‌کند و کولر خاموش نمی‌شود. شاید هم کنترل های الکترونیکی مشکل پیدا کرده باشند یا سنسور از کار افتاده باشد. دلایل دیگر هم ممکن است گیر کردن فن کولر گازی یا حتی کوتاه بودن کابل ترموستات باشد.

سرمای کولرگازی کم شده است؟
به چند علت ممکن است این اتفاق بیفتد.

  • فیلترها کثیف شده‌اند که لازم است هر چند وقت یک بار تمیز شوند.
  • گاز کولر کم شده است.
  • داخل لوله‌ها کثیف است.
  • لاستیک‌های لرزه‌گیر کمپرسور، خراب شده‌اند.
  • کمپرسور اشکال پیدا کرده است.دستگاه کار می‌کند ولی قطع می‌شود یا فقط باد ملایم می‌زند ؟
    احتمالا فن بیرونی اشکال پیدا کرده و فشار کمپرسور بالا رفته که باعث بالا رفتن آمپر دستگاه و قطع فیوز شده است یا شاید برق نوسان دارد و کمپرسور هنگ کرده است.

باد کولر خیلی سرد است؟
در مواردی که مشکلاتی از این دست پیش می‌آید، احتمالا بورد الکتریکی یا ترموستات معیوب است . 

باد کولر خیلی خنک نیست؟
شاید گاز کولر تمام شده و باید آن را شارژ کنید. فیلتر ها و کندانسور را هم تمیز کنید.

 با روشن کردن کولر فیوز می‌پرد؟
اگر فقط در بعضی مواقع کولر کار نمی‌کند و پس از فرمان گرفتن دستگاه بیرونی فیوز می‌پرد، شاید سیم کشی ها اتصالی داشته باشد و یا کابل‌ها ضعیف و کهنه شده باشند. در این صورت باید کارشناس برق ساختمان سیم‌کشی را بررسی کند.
نکته: گاهی وقتی جریان مصرفی کولر بیشتر از مقدار مجاز فیوز باشد، فیوز می پرد و برق کل خانه قطع می شود. می توان برای کنترل این وضعیت از برقکار خواست که یک فیوز مینیاتوری مستقل سر راه کولر گازی بگذارد تا در صورت بروز مشکل برق کل ساختمان قطع نشود. با توجه به آمپر کولر باید از فیوز متناسب استفاده کرد.

کولر دیر خاموش می‌شود؟
اگر بعد از خاموش کردن کولر گازی زمان بیشتری طول می‌کشد تا خاموش شود شاید خاک و آلودگی در فن گیر کرده باشد.

گاهی اوقات نیز سیستم خاموش می‌شود ولی دستگاه بیرونی هنوز کار می‌کند. در این مواقع به احتمال زیاد فرمان کمپرسور اتصالی کرده است.

فن خارجی کولر کار نمی‌کند؟
در این شرایط ابتدا باید باید جعبه برق و فیوز را بررسی کرد. اگر مشکل ادامه پیدا کرد،‌ احتمالا خازن استارت کار نمی‌کند. فن را با یک وسیله نارسانا تکان بدهید و ببینید روشن می‌شود؛ اگر فن شروع به کار نکرد،‌کولر را خاموش کنید و از یک متخصص کمک بگیرید.

امیدواریم این مطلب به شما کمک کند که تا حد امکان بتوانید کولر گازی خود را عیب‌یابی کرده و عیوب آن را برطرف کنید. همچنین اگر قصد دارید کولر گازی دست دومی بخرید، این مطلب به شما کمک می‌کند تا انتخاب بهتری داشته باشید و بدانید که کولری گازی مورد نظر در چه وضعیتی قرار دارد و چطور می‌توان عیب‌های آن را برطرف کرد.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید