رقابت داغ کارکرده‌ها

مقایسه سیتروئن زانتیا (CITROEN XANTIA) با خودروهای هم‌رده

0

در بازار خرید خودروهای دست دوم امکان انتخاب برای شما بسیار بالاست، به‌ویژه آنکه پای خودروهای چینی نیز به بازار ایران باز شده است. بااین‌وجود بسیاری از مخاطبان ترجیحشان بر خرید یک خودرو از نسل اروپایی، ژاپنی و یا کره‌ای است. سیتروئن زانتیا (CITROEN XANTIA) نیز از آن دسته از خودروهایی است که خواهان زیادی در بازار دست دوم دارد. برای بررسی دقیق این خودرو تصمیم گرفته‌ایم تا زانتیا Sx2000 را که به نسبت زانتیای ۱۸۰۰ طرفداران بیشتری دارد، با هیوندای آوانته و مگان ۲۰۰۰ مقایسه کنیم تا عیار این خودرو بیش‌ازپیش عیان شود.

مقایسه با مگان ۲۰۰۰
رنو مگان (وارداتی) در فول‌ترین مدل خود یعنی ۲۰۰۰ دارای ۶ کیسه هواست که از این حیث نسبت به زانتیا اس ایکس ۲۰۰۰ که تنها از دو کیسه هوا برخوردار می‌باشد، دارای برتری محسوسی است. مگان به انضمام بهره‌مندی موتوری با قابلیت تولید ۱۳۵ اسب بخار، از جعبه‌دنده ۴ سرعته اتوماتیک بهره‌مند است. این درحالی است که قدرت موتور در زانتیا با اختلاف بسیار جزئی و تنها ۳ اسب بخار به ۱۳۲ تا ۱۳۵ اسب بخار می‌رسد، اما این اختلاف جزئی نمی‌تواند پررنگ‌تر از مزیت بهره‌گیری مگان از جعبه‌دنده اتوماتیک در مقابل جعبه‌دنده دستی زانتیا باشد. طراحی زانتیا در مقایسه با مگان قدیمی‌تر است، به همین دلیل است که شما طراحی به روزتری، خصوصاً در خطوط به کار رفته در بدنه و بخش عقب خودروی مگان در مقایسه با زانتیا مشاهده می‌کنید. این برتری به داخل کابین هم سرایت کرده، با وجود طراحی نه چندان شگفت‌انگیز مگان ۲۰۰۰، اما در مقایسه با کلاس ساده زانتیا برتری خود را نمایش می‌دهد. تلفیق رنگ‌های کرم، خاکستری و مشکی و به کار بردن پلاستیک با جنس برتر در طراحی کابین در برابر طراحی یکدست زانتیا سخن از برتری مگان در این بخش دارد. اما امکان تنظیم ارتفاع همان چیزی است که زانتیا می‌تواند آن را به رخ تمام خودروهای هم‌طراز خود بکشد.

مقایسه یا هیوندای آوانته
هیوندای آوانته نیز همانند رقیب خود زانتیا ۲۰۰۰ از موتور دو لیتری بهره‌مند است، با این تفاوت که خروجی هیوندای آوانته از این موتور حداکثر قدرت ۱۴۰ اسب بخار است که این آیتم در زانتیا ۲۰۰۰ به حداکثر قدرت ۱۳۵ اسب بخار می‌رسد. زانتیا از حیث مصرف سوخت ترکیبی با ۹.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر در بین خودروهای پرمصرف قرار می‌گیرد، اما هیوندای آوانته از این حیث روی زانتیا را سفید کرده و با مصرف سوخت در قالب سیکل ترکیبی ۱۰.۷ لیتر نمره‌ای منفی در کارنامه خود به ثبت رسانده است. هر دو خودرو از دو کیسه هوا برخوردار هستند، اما قدرت بدنه آوانته یک سر و گردن به نسبت زانتیا برتری دارد. آوانته نیز همانند زانتیا از طراحی ضعیف در کابین و نمای بیرونی رنج می‌برد. اما شاید نکته مثبت آوانته در طراحی عقب خودرو باشد که کمی ضعف در بخش جلو را پوشش می‌دهد. آوانته درمجموع هزینه نگهداری پایین‌تر و استهلاک کمتری نسبت به رقیب فرانسوی‌اش دارد، اما بازار خریدوفروش زانتیا داغ‌تر و در مجموع خودرو دست به نقدتری به حساب می‌آید.

بیشتر بخوانید:
معرفی سیتروئن زانتیا و بازار ایران
تجربه رانندگی با سیتروئن زانتیا

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید