رقابت در گوی و میدان بزرگان

مقایسه پورشه پانامرا با خودروهای هم‌رده

0
765

پورشه که همواره به‌خاطر خودروهای اسپرتش شناخته می‌شود، در نظر داشت که با تولید مدل پانامرا جایگاه خود را در بازار بیش از گذشته تثبیت کند و با ارائه خودرویی چهاردر، که مناسب خانواده باشد، در بازار جایگاه مطلوب‌تری را به‌دست آورد. اما کمپانی‌های دیگر مثل مرسدس‌بنز و مازراتی نیز در این میان از رقبای پورشه در زمینه خودروهای سدان لوکس با ظاهری زیبا بودند.

مقایسه با مازراتی کواتروپورته
کواتروپورته یکی از مدل‌های مازراتی است که فول‌اسپرت محسوب می‌شود. این مدل دارای موتور ۴۷۰۰ سی‌سی ۸ سیلندر است که ۴۳۳ اسب‌بخار قدرت تولید می‌کند. و قدرت تولیدی‌اش ۳۳ اسب‌بخار بیش‌تر از مدل پانامرا۴S پورشه است. اما از نظر قیمت بی‌شک مازراتی کواتروپورته با پانامرا۴S پورشه تفاوت چشم‌گیری دارد و در این رده خودروی گران‌تری محسوب می‌شود. کواتروپورته هنگام حرکت صدایی غرش‌گونه از لوله اگزوزش تولید می‌کند که می‌تواند آزاردهنده باشد. اما اگر این خودرو را از روی حالت اسپرت بردارید، صداها نیز کم و قابل‌تحمل می‌شود. شتاب صفر تا ۱۰۰ مازراتی کواتروپورته در محدوده ۵ ثانیه طی می‌شود که به پانامرا۴S خیلی نزدیک است، اما پانامرا۴S بدون شک در جاده می‌تواند این خودرو را پشت‌سر بگذارد. آن‌ها که تجربه رانندگی با این خودرو را دارند، می‌گویند در مسافت‌های طولانی و جاده‌های پردست‌انداز یا پیچ‌وخم‌ها، کواتروپورته ناپایداری بیش‌تری نسبت به پانامرا۴S از خود نشان می‌دهد. دلیل آن را نداشتن سیستم تعلیق قابل‌تنظیم در این خودرو می‌دانند. اما از آن طرف کمک‌فنرهای کواتروپورته محکم‌تر است، سیستم تعلیق ثابت و استاندارد آن می‌تواند توجه خیلی‌ها را به خود جلب کند. باآن‌که فضای داخلی پورشه پانامرا۴S از چرم و چوب ساخته شده و طراحی زیبایی دارد، اما طراحی داخلی مازراتی کواتروپورته می‌تواند در این رقابت پیروز باشد، چون خیلی‌ها آن را شبیه به یک شاهکار مهندسی یا حتی یک قطعه هنری دانسته‌اند. مصرف سوخت ترکیبی در پانامرا۴S 12 لیتر است، اما این رقم در کواتروپورته به ۱۵.۷ لیتر می‌رسد. مشخص است که پورشه پانامرا۴S کم‌مصرف‌تر خواهد بود. پس از نظر شتاب و مصرف پورشه در جایگاه بهتری قرار می‌گیرد.

مقایسه با مرسدس‌بنز CLS
خودروی CLS مرسدس‌بنز نیز مانند پورشه یک خودرو از خانواده خودروهای آلمانی به‌شمار می‌رود که هر دو تقریباً در یک زمان تولید شدند. مرسدس‌بنز همیشه به طراحی‌های خشن و مغرور معروف است، اما در این خودرو علاوه بر آن‌که سعی کرده حالت لوکس و باشکوه خود را حفظ کند، نمادهای اسپرت، جذاب و هیجان‌انگیز را هم به‌کار برده تا بتواند خودرویی باب‌میل سلیقه‌های مختلف معرفی کند. طراحی پورشه پانامرا۴S نیز که برای همگان مشخص است؛ اسپرت با بدنه‌ای ساده اما زیبا و پرابهت. اما از نظر ظاهری، شیفتگان CLS آن را یک سر و گردن از پورشه پانامرا۴S بالاتر می‌دانند. دکمه‌ها و کلیدهای زیاد روی داشبورد پانامرا۴S و جذابیت چرم و چوب کنار هم می‌تواند هیجان زیادی را از همان اول به شما منتقل کند تا حس کنید وارد یک خودروی مسابقه‌ای شده‌اید. از آن طرف خودروی مرسدس‌بنز CLS هم از چوب و چرم برای طراحی داخلی خود استفاده کرده، اما در مقایسه با پورشه پانامرا۴S دل‌بازتر است و چیدمان آن به‌اندازه پورشه مجلل نیست. اما از نظر راحتی صندلی‌ها می‌توان گفت CLS صندلی‌های بزرگ‌تر و راحت‌تری دارد اما فضای عقب هر دو تا حدودی می‌تواند برای نشستن سه نفر ناراحت باشد. طراحی داخلی هر دوی این‌ها زیباست، اما انتخاب نهایی بستگی به سلیقه متفاوت افراد دارد.

همان‌طور که قبلاً نیز اشاره کرده‌ایم، پانامرا۴S از موتور ۴۸۰۰ سی‌سی V8  برخوردار است که ۳۹۵ اسب‌بخار نیرو تولید می‌کند. موتور CLS نیز ۴۶۰۰ سی‌سی حجم و ۸ سیلندر دارد که به‌کمک توربوشارژرهای دوقلو گشتاور را بالا می‌برد و ۴۰۲ اسب‌بخار قدرت تولید می‌کند. البته پانامرا در مدل توربوی خود این موتور را کار گذاشته است، اما در مدل ۴S این‌گونه نیست. بااین‌حال پانامرا قدرت کم‌تر موتور را با شتاب بالاتر خود جبران کرده است. شتاب بنز CLS پنج ثانیه است که تا حدودی از پورشه بالاتر می‌شود.

پورشه پانامرا با جعبه‌دنده ۷ دنده PDK در مقایسه با جعبه‌دنده ۷ سرعته CLS بار دیگر گوی سبقت را می‌رباید. درضمن حداکثر سرعت پورشه پانامرا۴S معادل ۲۸۲ کیلومتر بر ساعت است و در مرسدس‌بنز CLS سرعت ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت تخمین زده شده. اما از طرف دیگر مصرف بنزین در CLS کم‌تر است. در حالت ترکیبی مرسدس‌بنز CLS حدود ۹ لیتر سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر می‌سوزاند که این رقم در پورشه پانامرا۴S، حدود ۱۱ لیتر است. هر دوی آن‌ها نیز از آپشن‌ها و امکانات زیادی مثل نمایش‌گر، تهویه مطبوع اتوماتیک، گرم‌کن برای صندلی‌ها، صندلی‌های برقی، سیستم‌های صوتی قدرتمند و غیره برخوردارند.

درکل، مرسدس‌بنز CLS به‌عنوان یک خودروی خانوادگی رفتار آرام‌تر و معقول‌تری دارد، اما اگر یک خودروی اسپرت‌تر و هیجان‌انگیزتر بخواهید پورشه پانامرا می‌تواند گزینه بهتری محسوب شود.

بیشتر بخوانید:
معرفی پورشه پانامرا و بررسی بازار ایران
تجربه رانندگی با پورشه پانامرا

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید