رقابت هوشمندان

مقایسه مرسدس‌بنز کلاس E با خودروهای هم‌رده

0

وقتی وضعیت مرسدس‌بنز کلاس E را مخصوصاً در تولیدات سال‌های جدیدتر، مطالعه می‌کنید، با خودتان می‌گویید بعید است خودرویی در این سطح و اندازه وجود داشته باشد. اما با وجود این‌که این کلاس با همه امکانات و هنر خودش ظاهر شده، ولی به‌واسطه قدرت رقبا ازجمله ب‌ام‌و، نتوانسته برنده مطلق بازار باشد.

مقایسه با ب‌ام‌و سری ۵ سدان
یکی از مقایسه‌های معمول مقایسه بنز کلاس E  ۲۰۱۷ با ب‌ام‌و سری ۵ سدان خواهد بود که دست‌برقضا این مدل نیز تولید ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ است. حجم پیشرانه هر دو خودرو ۲ لیتر است، ولی قدرت تولیدشده ب‌ام‌وسری ۵ سدان ۷۰ اسب‌بخار بیش‌تر است. شتاب سری ۵ ب‌ام‌و نیز بیش‌تر است؛ چیزی نزدیک به ۶.۲ ثانیه در مقابل ۷.۷ ثانیه بنز کلاس E. حداکثر سرعت ایجادشده ب‌ام‌و سری ۵ سدان نیز ۱۰ کیلومتر بیش‌تر از رقیب خود است. البته با این سرعت و شتاب و قدرت بیش‌تر، مصرف سوخت کم‌تری هم دارد. از نظر آپشن‌ها نیز دو خودرو رقابت سنگین و تنگاتنگی با هم دارند. اما به‌نظر می‌رسد بنز کلاس E 2017 هوشمندتر از رقیب خود ظاهر شده؛ خصوصاً آپشن‌هایی چون اعلام خواب‌آلودگی راننده و سنسور تشخیص عابر پیاده و حفظ فاصله و… که این مدل دارد و مدل مورد بررسی در ب‌ام‌و فاقد آن است. از نظر قیمت نیز ظاهراً باید برای مدل‌های  E بنز، در این سن‌وسالی که ساخته شده، مبلغ بیش‌تری پرداخت کنید؛ درحالی‌که مبلغ پرداختی در بهترین نسخه‌های ب‌ام‌و سری ۵ سدان، از ۱.۵ میلیارد تومان تجاوز نمی‌کند. مدل‌های ۲۰۱۷ کلاس E حتی تا ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان نیز خریدوفروش می‌شوند. درکل باید بنز کلاس E را خودرویی هوشمندتر بدانیم؛ خودرویی که ظاهراً ارزش این قیمت بالا را خواهد داشت.

یکی دیگر از مقایسه‌هایی که صورت می‌گیرد، بین بنز کلاس E با سری ۷ ب‌ام‌و سدان است. در این‌جا نیز قیمت‌ها به هم نزدیک شده و حتی مدل موردبررسی در ب‌ام‌و از مرز ۲ میلیارد تومان نیز در مدل‌هایی از خود عبور می‌کند. به‌نظر می‌رسد که ب‌ام‌و سری ۷ سدان وضعیت بهتری نسبت به کلاس E بنز داشته باشد؛ چون یکی‌دو قدم از سری ۵ این برند جلوتر است و نقص‌های آن را رفع کرده است.

مقایسه با فولکس‌پاسات ۲۰۱۸
مقایسه دیگر ما می‌تواند بین بنز کلاس E تولید ۲۰۱۷ با فولکس‌پاسات ۲۰۱۸ باشد. البته اگر معیار ما قیمت باشد، حتی در سن‌وسال بنز کلاس E می‌توانیم عقب‌تر برویم و فولکس‌پاسات ۲۰۱۸ را با نسخه‌های قدیمی‌تر کلاس E هم مقایسه کنیم. قیمت آزاد پاسات خیلی کم‌تر از کلاس E است. حجم پیشرانه بنز کلاس E کمی بیش‌تر از پیشرانه ۱.۸ لیتری پاسات است؛ به همین نسبت، قدرت و حداکثر سرعت و شتاب آن نیز وضعیت بهتری دارد. حداکثر سرعت ایجادشده در بنز کلاس E نیز تفاوت معناداری با مدل پاسات فولکس دارد. از نظر آپشن‌ها نیز بنز کلاس E، مخصوصاً در مدل‌های به‌روزتر، قطعاً چیزی برای پاسات جهت رقابت باقی نمی‌گذارد؛ هرچند که پاسات هم از آپشن‌های قابل‌توجه‌ای برخوردار است. اما از یاد نبرید که بنز کلاس E، خصوصاً در تولیدات ۲۰۱۴ به بعد، عملاً تبدیل به خودرویی هوشمند شده است. البته این نکته را هم نباید از یاد برد که فولکس پاسات قرار بود سدانی متوسط باشد، اما رفته‌رفته تبدیل به سدانی نیمه‌لوکس شد. پس طبیعی است که از نظر قدرت و طراحی و وضعیت فنی، به‌پای یکی از بهترین‌های کمپانی بنز نرسد.

بیشتر بخوانید:
معرفی بنز کلاس E و بررسی بازار ایران
تجربه رانندگی با مرسدس‌بنز کلاس E

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.