رقیبان سرسخت سامورایی ژاپنی

مقایسه لکسوس RX350 با خودروهای هم‌رده

0

کمپانی لکسوس در سال ۱۹۹۸ تصمیم به تولید مدل RX گرفت که عرضه آن به بازار موفقیت‌های زیادی را برای این کمپانی به‌همراه داشت. ولی با گذشت زمان، رقیبان سرسختی در بازار برای این خودروی ژاپنی پدیدار شدند و آن را به‌چالش کشیدند که در ادامه به تعدادی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

مقایسه لکسوس RX350  با تویوتا پرادو VX

هر دوی این خودروها در شرکت تویوتای ژاپن تولید می‌شوند، با این تفاوت که RX  تولید کمپانی لوکس‌ساز تویوتا یعنی لکسوس است. پرادوی مورد نظر ما در این مقایسه مدل۲۰۱۰ آن است. پرادو VX دارای موتور ۶ سیلندر ۲۴ سوپاپ است که به‌واسطه حجم ۳۹۵۶ سی‌سی خود می‌تواند ۲۷۱ اسب بخار قدرت تولید کند. در نقطه مقابل لکسوس با یک موتور ۶ سیلندر ۲۴ سوپاپ و حجم موتور کم‌تر نسبت به تویوتا یعنی ۳۵۰۰ سی‌سی می‌تواند حداکثر ۲۷۵ اسب بخار قدرت تولید کند. تویوتا با جعبه‌دنده ۵ سرعتی خود در ۸.۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد، درحالی‌که این عدد برای لکسوس با جعبه‌دنده ۶ دنده و ۵۰۰ کیلوگرم وزن کم‌تر نسبت به پرادو ۷.۵ ثانیه است. حداکثر سرعت نیز در پرادو ۲۰۰ و در لکسوس ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت است. از نظر میزان مصرف سوخت، مقایسه‌ها حاکی از آن است ‌که مصرف سوخت لکسوس RX نسبت به تویوتا پرادو بهینه‌تر است. درواقع لکسوس در هر ۱۰۰ کیلومتر ۱۰.۶ لیتر و تویوتا ۱۲.۵ لیتر بنزین مصرف می‌کند. از نظر سطح امکانات ایمنی هر دو خودرو به سیستم‌های ترمز و پایداری ABS ،EBD ،BA ،TRC و VSC مجهز هستند، هرچند تعداد کیسه‌های هوا در لکسوس تقریباً دو برابر است. امکانات و تجهیزات رفاهی هر دو خودرو نیز مطلوب است.

از نظر قیمت در اردیبهشت ۹۸ هردو خودرو در بازار خودروهای کارکرده بین ۴۰۰ میلیون تا ۹۰۰ میلیون تومان به‌فروش می‌رسند.

مقایسه لکسوسRX350  با هیوندای ix55

هیوندای وراکروز یا همان ix55 یک کراس‌اوور سایز متوسط است که توسط کمپانی هیوندای در سال ۲۰۰۶ معرفی شد و در سال ۲۰۰۹ به بازار ایران آمد و از همان ابتدا با استقبال خوبی مواجه شد. وراکروز علاوه بر اندازه بزرگ، از موتور قدرتمندی هم بهره می‌برد. قلب تپنده این خودرو یک پیشرانه ۶ سیلندر ۲۴ سوپاپ با حجم ۳۸۰۰ سی‌سی است که توان تولید ۲۶۰ اسب بخار قدرت را دارد که به‌کمک جعبه‌دنده ۶ سرعته تیپ‌ترونیک خود می‌تواند این خودروی ۲ تنی را در ۸.۷ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند که حدود ۱ ثانیه از لکسوس کندتر است. همچنین مصرف سوخت هیوندای ix55  حدود ۲ لیتر از لکسوس RX بیش‌تر است.

از نظر طراحی هر دو خودرو در یک سطح هستند ولی لکسوس در طراحی داخل کابین از متریال مرغوب‌تری استفاده کرده است که این مورد در هیوندای به چشم نمی‌خورد. از نظر امکانات و تجهیزات نیز هرچند هر دو خودرو به تمامی نیازهای یک خریدار پاسخ گفته‌اند، لکسوس از هیوندای اندکی بهتر عمل کرده است و امکانات بیش‌تری را ارائه می‌کند.

از نظر قیمت نیز در اردیبهشت ۹۸ در بازار خودروهای کارکرده، هیوندای ix55 با قیمت حدودی ۴۰۰ میلیون تا ۷۰۰ میلیون تومان و لکسوس RX 350 با قیمت حدودی ۴۰۰ میلیون تا ۹۰۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

بیشتر بخوانید:
معرفی لکسوس RX350 و بررسی بازار ایران
تجربه رانندگی با لکسوس RX350

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید