اروپایی‌ها در خرید خودروهای MPV اغلب سراغ آلمانی‌ها می‌روند و بعد ایتالیایی‌ها و فرانسوی‌ها را انتخاب می‌کنند

رگ خواب بازار خودروهای جادار دست کیست؟

31

خودروهای MPV یا محصولات چندکاربردی که همزمان نقش ون‌، هاچ‌بک یا وانت بارکش را ایفا می‌کنند، در اروپا به شدت هواخواه دارند. از مجموع تقاضای 7.5 میلیون دستگاهی این بازار در نیمه اول سال، چیزی نزدیک به 402 هزار نفر به سراغ یکی از این نوع محصولات رفته و در رده‌های B، C و D در ابعاد کوچک و متوسط و بزرگ خودروهای اینچنینی را انتخاب کرده‌اند. عددی که گرچه بزرگ است ولی یک چهارم آن در مدت شش ماه آب شده و بازار به شدت افت کرده است.

اما در کمال تعجب با اینکه دست بالا را در این کلاس برندهای اقتصادی دارند ولی بنز هم کم خریدار ندارد و ون‌های ویانو، V کلاس و اسپرینتر در کنار سری B کلاس بسیار پرفروش‌اند.

در رده خودروهای سایز B، فیات 500L، هوندا جاز، داچیا لوجی، هیوندای آی20 ایکس، کیا سول و ب.ام.و آی3 از جمله خودروهایی هستند که بالاترین ارقام فروش را به خود اختصاص داده‌اند؛ گرچه به غیر از محصول ب.ام.و همگی سقوط بدی را تجربه کرده‌اند. فیات500 ال هم که صدرنشین این بخش از بازار است،به‌رغم افت 26 درصدی توانسته 24178 دستگاه طی شش ماه فروش داشته باشد.

در رده سایز C اما وضعیت متفاوت است بنز B کلاس با وضعیتی باثبات و افتی یک درصدی، 34254 دستگاه فروش داشته و فعلا رهبر بازار است. فولکس‌واگن گلف اسپورت‌ون، رنو سنیک، ب.ام.و سری2 اکتیو تورر، فورد سی مکس و سیتروئن سی4 اسپیس تور هم به ترتیب در رده‌های دوم تا ششم جا داشته و بین 11996 تا 25537 دستگاه فروش داشته‌اند.

در بازار ون‌های هفت نفره هم توران محصول فولکس بهترین عملکرد را داشته و با 42487 دستگاه پرچمدار بازار است. رنو گرند سنیک، سیتروئن گرند سی4، ب.ام.و سری2 گرند تورر، اوپل زفیرا، فورد گرند سی مکس و تویوتا پریوس پلاس از جمله خودروهایی هستند که رتبه‌های دوم تا هفتم را اشغال کرده‌اند.

اما در کلاس خودروهای سایز D در کمال تعجب این مرسدس بنز است که با محصول برجسته وی-کلاس بالاتر از سیات الحمرا، فولکس واگن شاران و فورد اس-مکس توانسته پس از فروش14552 دستگاه طی شش ماه بهترین عملکرد را از خود به جای بگذارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید