سروری بنز در بازار هاچ‌بک‌های اروپا

فروش دی‌اس و ب‌ام‌و افت کرد، اما بنز رشد داشت

0
82

این شمای کلی بازار اروپا در بخش خودروهای کوچک و نیمه لوکس‌ است و برنده اصلی آن هم کسی نیست جز یک هاچ‌بک‌ اسپورت لوکس آلمانی‌‌. جایی که مرسدس بنز A کلاس توانسته با عملکردی درخشان، همه رقبا را از دم تیغ بگذراند. فروش این سری از مرسدس به حدی خوب بوده که خود مسئولان ستاره آلمانی را متعجب ساخته است. تحلیلگران بنیاد جاتو داینامیکز با اشاره به کار بزرگ سری A کلاس، پیش‌بینی کردند که نسل تازه ب.ام.و سری ۱ هم بتواند به زودی رشد فروش را تجربه کند. ‌در این کلاس که شامل همه انواع محصولات از سدان‌های پریمیوم سایز C تا محصولات روباز و کابریو و حتی نسخه‌های آتیشن واگن است، ‌با یک استثنا همه سقوط کرده‌اند.

مرسدس بنز A کلاس که در نیمه نخست امسال به بازار معرفی شده توانسته ظرف این مدل با رشدی ۴۰ درصدی، بیش از ۹۸ هزار دستگاه فروش را تجربه کند. عددی که به اندازه فروش محصولات چهار برند آئودی، لکسوس، آلفا رومئو و لوو در این کلاس است.‌ب.ام.و رده بعدی را به دست آورده و با افتی محسوس و سه درصدی که با توجه به عمر زیادش عجیب نیست، توانسته در نیم فصل اول سال ۶۲۴۳۶ دستگاه فروش کند و بالاتر از آئودی به رتبه دوم جدول تکیه دهد.‌در رده سوم بازار آئودی A3 قرار دارد که ۵۷۲۹۵ دستگاه فروش داشته تا فروشش در نیمه اول سال ۲۰۱۹ با شش درصد سقوط روبه‌رو شود. این خودرو که انوع استیشن و رو باز هم دارد، یکی از محبوب‌ترین محصولات غیر شاسی‌بلند آئودی در بازار اروپا است.‌در رتبه‌های چهارم تا هشتم هم به ترتیب ولوو V40، آلفا رومئو جولیتا، لکسوس CT، اینفینیتی Q30 و دی‌اس ۴کراس‌بک حضور دارند که به ترتیب با نرخ‌های افت ۱۹، ۴۷، ۳۸، ۵۶ و ۹۵ درصدی بدترین شرایط ممکن را در این بازار تجربه می‌کنند. این خودروها که همگی تجربه حضور در بازار ایران را طی یک دهه اخیر دارند، به ترتیب در این مدت چیزی معادل ۲۵۷۳۵، ۸۹۱۱، ۲۹۵۳، ۷۱۸ و ۲۳۱ دستگاه فروش داشته‌اند.‌

بازار محصولات پریمیوم در اواع استیشن، هاچ‌بک و روباز به حدی کوچک شده که برخی از خودروسازان این کلاس عطای ادامه حضور در این بخش را به لقایش بخشیده و ترجیح می‌دهند نسل بعدی محصولات خود را با اتاق شاسی‌بلند روانه بازار کنند.‌این بین خیزش مرسدس بنز و تجربه یک رشد بالا در این رده نشان می‌دهد محصولی اگر درست و حساب ‌شده طراحی شود، حتما قادر خواهد بود رشد فروش خود را به بیشترین سطح ممکن برساند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید