شتاب، حرف اول را می‌زند

مقایسه ب‌ام‌و سری 3 کوپه 335i با خودروهای هم‌رده

0
74

وقتی ب‌ام‌و، سری ۳ کوپه ۳۳۵i را تولید کرد یعنی که این کمپانی می‌خواهد به جنگ رقبایی برود که از نظر موتوری در وضعیت خوبی هستند و می‌توانند با شتاب بالا از کنار بقیه سبقت بگیرند و بروند. همین یعنی ما هم برای مقایسه این خودرو باید برویم ببینیم در بازار چه کوپه‌هایی هستند که بتوانند با شتاب حدوداً ۵ ثانیه‌ای به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسند. اتفاقاً در بازار ایران، خودروهایی هستند که از این هم سریع‌تر هستند اما خب به همین میزان گران‌تر هم هستند. البته در همین بازار نمی‌توان از هیوندای جنسیس کوپه چشم‌پوشی کرد که در کنار قیمت پایین‌تر، شتاب قابل قبولی دارد.

مقایسه با بنز E350 کوپه (مدل قبل ۲۰۱۳)
قطعا رقابت دو اتومبیل از یک کشور که هر دو هم برندهای معظم و لوکسی در جهان به حساب می‌آیند رقابتی سخت و نفسگیر است. برای مقایسه بی‌ام‌دبلیو سری ۳ کوپه ۳۳۵i سراغ بنز  E350 کوپه می‌رویم. از نظر فنی بنز از یک موتور ۳.۵ لیتری برخوردار است و بی‌ام‌دبلیو یک موتور ۳ لیتری دارد. اما نکته جالب اینجاست که تقریبا هر دوی این اتومبیل‌ها می توانند حدود ۳۰۰ اسب‌بخار قدرت تولید کنند. هر دو هم از گیربکس ۷ سرعته اتوماتیک بهره می‌برند. حداکثر سرعت هر دو اتومبیل هم با یکدیگر برابر و ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت است. اختلاف در شتاب هم بسیار جزئی است؛ بنز ۰.۳ ثانیه زودتر از بی‌ام‌دبلیو از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. نقطه ضعف بی‌ام‌دبلیو نسبت به بنز در مصرف سوخت است که دو لیتر بیشتر در هر ۱۰۰ کیلومتر به شکل ترکیبی مصرف می‌کند. اگر استاندارد آلایندگی هم برایتان اهمیت دارد باید بگوییم که باز برنده بنز خواهد بود که یورو ۵ دارد در مقابل بی‌ام‌دبلیو که از استاندارد یورو ۴ برخوردار است. در مقایسه ایمنی دو خودرو باید گفت که بنز از کیسه‌های هوای راننده، سرنشین جلو، جانبی و پرده‌ای برخوردار است و بی‌ام‌دبلیو، کیسه‌های هوای راننده، سرنشین جلو، پرده ای و جانبی برای سرنشینان جلو دارد. یکی از ضعف‌های دیگر بی‌ام‌دبلیو در این مدل نسبت به اتومبیل بنز این است که سیستم تهویه مطبوع آن دستی است، در مقابل بنز که این سیستم را به شکل اتوماتیک در نظر گرفته‌اند. هر دو اتومبیل آپشن‌های خوب و ایده‌آلی دارند، اما کفه ترازو در این زمینه به نفع بنز کمی سنگین‌تر است.

مقایسه با هیوندای جنسیس کوپه
هیوندای کره، چند سالی است که وارد رقابت تولید کوپه‌ها هم شده و جنسیس کوپه یکی از محصولاتش است. این خودرو از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ وارد ایران شد و با استقبال نسبتاً خوبی روبه‌رو شد. ظاهر زیبای جنسیس در کنار موتور قدرتمندش نظر هرکسی را به خود جلب می‌کند. هیوندای برای جنسیس کوپه از یک موتور ۶ سیلندر با حجم ۳۸۰۰ سی‌سی استفاده کرده که می‌تواند این خودروی ۱۶۳۸ کیلوگرمی را طی ۵.۹ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند و این تقریباً نیم ثانیه بیش از ب‌ام‌و سری ۳ کوپه است. جنسیس کوپه در هر ۱۰۰ کیلومتر، ۱۰.۷ لیتر بنزین مصرف می‌کند که تقریباً ۲.۵ لیتر بیش از سری ۳ کوپه است. طراحی کابین و امکانات رفاهی جنسیس کوپه تفاوت چندانی با ب‌ام‌و ندارد و قیمتش در فروردین ۹۸ بسته به مدل آن بین ۲۴۰ تا ۵۸۰ میلیون تومان است.


بیشتر بخوانید:
معرفی ب‌ام‌و سری ۳ کوپه ۳۳۵i و بررسی بازار ایران
تجربه رانندگی با ب‌ام‌و سری ۳ کوپه ۳۳۵i 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید