شیوه‌های رایج کلاهبرداری را بشناسید

35
24816

کلاهبرداری را اگر نشود از بین برد،‌ می‌شود خود را در برابر آن واکسینه کرد. راهش هم این است که شگردهای کلاهبرداری را بدانیم و با کسانی که این شگردها را به کار می‌گیرند وارد معامله نشویم یا احتیاط‌های لازم را در تمام معاملات رعایت کنیم.

انواع کلاهبرداری مجازی
دریافت بیعانه: رایج‌ترین شیوه کلاهبرداری در فضای مجازی مربوط به بخشی است که افراد برای خرید یک جنس خاص، تصمیم می‌گیرند بیعانه پرداخت کنند. آن هم بدون این که کالا را دیده یا سالم بودنش را تست کرده باشند. در این موارد ممکن است فروشنده از افراد مختلف بیعانه بگیرد و بعد از دریافت پولی که مدنظرش است، گوشی تلفنش را خاموش کند.

جعل اطلاعات: فروشنده اطلاعات بانکی فرد دیگری را جعل می‌کند و از آن طریق دست به کلاهبرداری می‌زند. شاید ماجرای مردی که با این شیوه، آبگرمکنی که اصلا وجود نداشت را به چندین و چند نفر فروخته بود،‌ شنیده باشید. شیوه کار کلاهبردار این پرونده به این شکل بود که او تصمیم می‌گرفت وسیله‌ای را برای خود به قیمت ۳۰۰هزار تومان بخرد. شماره کارت فروشنده و مشخصاتش را می‌گرفت. از آن طرف یک کالا با همین قیمت برای فروش قرار می‌داد و به جای اطلاعات خودش از اطلاعات بانکی هویتی آن فردی که قصد خرید از او را داشت استفاده می‌‎کرد. با این شیوه فردی که قصد خرید آبگرمکن را داشت، پول را برای فردی واریز می‌کرد که کلاهبردار می‌خواست از او خرید کند. در این مواقع معمولا خط تلفن هم به نام شخص نیست و زمان زیادی باید صرف یافتن این فرد شود.

خود را جای فروشنده جا زدن: در این مورد کلاهبردار با زیرکی خودش را جای فروشنده جا می‌زند. به این شکل که مثلاً یک گوشی همراه می‌خرد و از فروشنده می‌خواهد که آن را با پیک به دستش برساند و پول را هم به پیک تحویل می‌دهد. فروشنده با خیال راحت این کار را انجام می‌دهد و به پیک هم می‌سپارد که حتما بعد از دریافت وجه نقد، گوشی را تحویل دهد. تا این جای کار مشکلی نیست و همه‌چیز روی اصول پیش می‌رود. تا این که فرد کلاهبردار شماره پیک را جهت هماهنگی از فروشنده دریافت می‌کند و پس از تماس با او می‌گوید خریدار پول را برایش کارت به کارت کرده و او فقط گوشی را تحویل دهد. پیک موتوری از همه‌جا بی‌خبر این کار را می‌کند و به همین سادگی گوشی از دست می‌رود. فردی با این شیوه نزدیک ۲۰۰میلیون تومان کلاهبرداری کرده بود.

عکس‌های دورغین: حتما در شبکه‌های اجتماعی جمله «چیزی که سفارش می‌دی؛ چیزی که تحویل می‌گیری» را زیاد خوانده‌اید. این جمله حکایت از غش در معامله دارد. این که فردی عکس کالایی را در سایت می‌گذارد، خریدار به استناد عکس آن را می‌خرد اما در نهایت زمانی که کالای مورد نظرش را دریافت می‌کند، متوجه می‌شود چیزی که سفارش داده با چیزی که دریافت کرده زمین تا آسمان فرق دارد.

کارشناس جعلی ماشین: کلاهبرداران معمولا خودشان را در حیطه کاری که انجام می‌دهند، کاملا به روز نگه می‌دارند. از آن‌جایی که عموما افراد برای خرید ماشین حتما از نظر کارشناس استفاده می‌کنند، این روزها کارشناسان جعلی و قلابی هم وارد بازار خرید و فروش ماشین شده‌اند. شیوه‌ کارشان هم این است که معمولا وارد معامله می‌شوند و با جا زدن خودشان به جای کارشناس، تمام عیب و نقص‌های ماشین را انکار می‌کنند.

چک قبول نکنید: مورد دیگری که بهتر است در معاملات واقعی هم خیلی از آن استفاده نکنید و به اعتمادش قدم برندارید چک است. چه برسد به این که بخواهید در معاملات آنلاین هم از آن استفاده کنید. در چنین معاملاتی بهتر است از پول نقد یا کارت به کارت حضوری استفاده کنید. درست است که فرد متخلف را به‌عنوان مجرم معرفی می‌کند و حتی حکم تعقیب هم برایش صادر می‌شود، اما در اکثر مواقع باعث نمی‌شود قربانی به حق و حقوقش برسد.

جدی بگیرید

اما مهمترین اصل برای اینکه کلاه سرتان نرود این است که  در خریدهای آنلاین به افراد اعتماد بی‌جا نکنید. اجناس را حضوری، پس از بازدید و چک کردن بخرید و پولش را ترجیحا نقد بپردازید یا همان لحظه کارت به کارت کنید.

35 دیدگاه‌ها

 1. یک مورد را فراموش کردید. عوض کردن جنس مرغوب با معیوب در یک لحظه غفلت فروشنده. سپس پس دادن جنس معیوب و خداحافظ.

  ۳
  ۲
  • منم گرفتار یکی از همین شیادان شدم..😡
   ۳شنبه گذشته از سایت دیوار یه سرویس کامل مبل رو دیدم و تماس گرفتم ,از اونجایی که خییلی دنبال همچنین مبلی درحدنو گشته بودم و بودجه خرید از فروشگاه رو نداشتم سریع و عجولانه ۳میلیون تومان واریز کردم (بیعانه هم قبول نکرد)چون تهران نبودم,و اون بی همه چیز قرارشد سرویس رو از طریق باربری ارسال کنه..یه جوری صحبت کرد که کاملآ اعتمادم رو جلب کرده بود …خلاصه بعداز دریافت پول گوشی رو خاموش کرد..خدا ازش نگذره 😔

   ۱۴
   ۱
   • پریروز هم دقیقا منم همینجوری سرم کلاه رفت یک دست مبل بود پولو واریز کردم قرارشد بفرسته ازعصرهمون روز خطشو خاموش کرد

    ۷
 2. یک مورد که برای پسرخاله ام پیش آمد.
  برای فروش ماشینشان شخصی از شیراز تلفن کرد و گفت ماشین را اگر سالم است نگه دارید من دارم میام تهران.
  وقتی این شخص مثلا به تهران میرسد با کارشناس قلابی روی ماشین عیب میگذارد و بعد از پسرخاله ام تقاضای هزینه بلیط رفت و برگشت را دارد که من به خاطر اینکه شما کفتید ماشین سالم است به تهران آمدم و متضرر شدم‌.

  که البته پولی هم دریافت نکرد.

 3. من پیک موتوری هستم یکبار بسته ای را به آدرس بردم و شخض برای دریافت به درب پاساژ آمد و اظهار کرد برای آوردن پول میرود داخل پاساژ و میاید بعدا من متوجه شدم از درب دیگر پاساژ خارج شده و گریخته است.

  ۴
 4. یک نمونه کلاهبرداری که خیلی رایج است این است که شما قصد خرید کالایی دارید واطراف مرکز فروش آن کالا اقدام به یافتن وانتخاب ان کالا هستید که متوجه می شوید که فردی در مقابل شما دارد همان کالا را با قیمتی خیلی کمتر مقابل شما به شخصی میفروشد وشما را متوجه خودش میکند سپس آن فرد خریدار منصرف می شود و آن گاه شما نا خوداگاه به دنبال آن کالا می روید به علت نیم بها بودن و احساس یک معامله شیرین در شما شکل میگیرد و ان لحظه سر شما کلاه می رود و یک جنس قلابی ویا خراب را به شما می دهند وسرتان کلاه می رود.این افراد در مقابل مراکز فروش به دنبال مشتریان می گردند وشکار میکنند و مقابل شما سیاه بازی انجام میدهند.

  ۴
 5. یک موردی هم که تازگی ها خیلی زیاد شده . در قسمت کار در منزل که کارفرما از افراد جویای کار میخوان اولش و قبل از هر چیزی مبلغی اندک حتی ۲۰هزار تومان به حسابشان واریز شود تا بعد با گرفتن آدرس از کارجو بتونن باهاش همکاری کنن و تا قبل از واریز که اونم از طریق ارتباط از تلگرام انجام میشه هیچگونه همکاری انجام نمیدن . حالا شما حساب کنید روزی فقط ۱۰ نفر به این بابا اعتماد کنن و ۲۰هزار تومان به حسابش بریزن ماهی میشه ۶میلیون . بی دردسر و بدون شاکی . کی حال داره بخاطر ۲۰هزار تومان خودشو درگیر شکایت و اینا بکنه . این موردی هست که از اسفند ۹۷ به اینور به شدت زیاد شده . اونم مبلغیه که از مشت آدم بدبخت که دنبال کار در منزل هستن گرفته میشه و اکثرشون به امید درآمد اینکارو انجام میدن که شاید اون ۲۰هزار بدرد خیلی از زخمهاشون بخوره

  ۲
 6. واقعاچه ارگانی یاسازمانی باید جلوی این افراد کاهبرداررا بگیرد.ای حرام خورها دست از این کاراتون بردارید.والا لقمه های حرامی که سرسفره میبرید زن وفرزندتان راخراب خواهدکرد

  ۶
 7. واقعا جالب بود خیلی خوشم اومد.
  یه مورد هم واسم پیش اومده. یه ام پی تری پلیر رو با قیمت ۵۰۰۰تومن خریدم .قیمت ارزونیش گولم زد الانم که برگشتم شهرم دیدم باتریش خرابه و باید ۴برابرش هزینه کنم یعنی ۲۰تومن.لطفا در خرید از جاهای ارزون مثه بندر گناوه،جزیره هنگام و… دقت کنید

  ۱
 8. سلام یه مورد کلاه برداری جدیدا اتفاق افتاد، کالا به قصد فروش تو دیوار گذاشتم ، طرف به قصد خرید زنگ زد و بعد از مراجعه و چک کردن کالا وجلب اعتماد، موقع واریز وجه از درگاه جعلی بانک جهت پرداخت پول اقدام کرد. و تصویر تاییده پرداخت هم نشون داد و من هم که اعتماد کردم، پیامک واریز پول یا حسابت رو چک نکردم، و فرصت کلاه برداری رو به خریدار دادم. و کلاه بردار هم جنس رو بر داشت و متواری شد. حالا من مال باخته موندم با یک شماره موبایلی که جواب نخواهد داد.

  ۷
 9. دوستان یکی از شگردهای کلاهبرداران هم اینه(چه در مغازه چه دست فروشها)
  جمله آخریشه واسه همین دارم بهت نصف قیمت میدم یا واسه همین دارم بهت به این قیمت مفت میدم رو باور نکنید
  من چند بار سرم کلاه رفت.
  مثلا یه گلیم خریدم از یه دست فروش فقط ۲ تا دونه داشت گفت صد تومنه ولی چون این دوتا اخریشه بهت ۸۰ میدم با کلی چک و چونه به ۷۰ تومن راضی شد.تازه میگفت ۲ تاشو بردار ۶۰ میدم.من چون نیاز نداشتم همون یکی رو خریدم.و خوشحال از ۳۰ تومن تخفیف جنس رو گرفتم.
  فرداش دیدم دست فروش دیگه ای ده تا از همون گلیمها رو داره به قیمت ۵۰ تومن که راضی بود تا ۴۰ تومن هم بهم بده.با همین ترفند از مغازه دار هم رکب خوردم.
  هیچ وقت ضرر زیاد نکردم ولی تو این اقتصاد خراب ۵۰ تومن هم ۵۰ تومنه و نباید به کلاهبردار داد.
  هرگز گول جمله آخریشه واسه همین مفت میدم رو نخورید.هیچ کس جنسشو از تو جوب پیدا نکرده یا عاشق جمال شما نیست که یهو قیمتشو نصف کنه و با ضرر به شما بده.مطمین باشید تو همون قیمت نصف هم کلی سود داره ازتون میگیره.

  ۲
  ۲
 10. شوهرم یه بار ازش کلا برداری شد رفته بود عابر بانک پول بگیره یه نفر باخال گرفته اونجا وایساده بود به شوهرم میگه بگم مریضه اولین در مانگاه بغلی هزینه ش دویستوچهل تومنه دستگاه پزشون خراب دویست تومن الان از عابر بانک گرفتم ۴۰ تومن هم شما بگیر الان بهم بده من هم همین الان پولو کارت به کارت می‌کنم شوهرم دلش سوخت پول را بهش داد یارو هم پول را کارت به کارت می‌کرد به شوهرم میگه اسمت ……است اومد شوهرم میگه درسته ‌مشغول گذاشتن کارت تو کیفش میشه یارو دکمه خیر رو میزنه وکلی از شوهرم تشکر میکنه ومیره ولی هیچ پولی به حسابش نمیاد چند روز بعد دوباره شوهرم میبینتش که یه نفر دیگه رو خفتش کرده تا میره جلو سوار موتور میشه در میره واون خانم که داشته پول براش میگرفته گفته بود طفلی بچش مریض بود نمیدونم کجا رفت!!!!!

  ۱
 11. دوستان برای اعطلاع همه دوستان باید بگم جدید ترین کلاهبرداری رو که یقیینا هیچ کدومتون ندید ین رو میگم که دیشب سر بنده اومد من ارگ یاماها رو تو دیوار برای فروش گزاشتم شخصی تماس گرفت وبا التماس گفت من دستگاه رو میخوام فقط من نمیتونم بیام به پیک بدبن بیاره من یا کارت به کارت میکنم یا به پیک میپردازم مبلغ ارگ یک ملیونو هشتصد هزار بود من هم با پیک فرستادم و به پیک گفتم تا پول نگیره تحویل نده اون شخص بعد صحبت با من ارگ بنده رو به یه کسی تودیوار میفروشه وادرسی رو که به من میده ادرس کسی که بهش فروخته بود پیک من که میرسه ارگ رو میده جلوی خودش تست میکنه و پول رو به شماره حساب همون کلاهبردار میریزه پیک من باهام تماس گرفت گفت ریخت گفتم پس چرا پول نیومد و رفتم دیدم ارگ رو پانصد هزار به کسی فروخته وحالا ارگ من رو این خریدار تحویل نمیده ومیگه من پول دادم . خدایش اینجوریشو دیده بودین به خدا پست تر از این ادمها وجود نداره دوستان حتما این مدل کلاهبرداری رو به همه بگین تا بنده های خدا مثل من نشن….

  ۴
  • خدا لعنتش کنه چه روشی بوده بیشرف عوضی
   خب شکایت میکردی بالاخره اون ۵۰۰به کارتش ریخته شده رد همونو میگرفتی

   ۱
 12. بنده یه دستگاه تلفن بی سیم پاناسونیک به ارزش سه میلیون و سیصد هزار تومن رو در سایت دیوار آگهی کردم که یه خریدار بامن قرار ملاقات گذاشت و اومد و پس از بررسی تلفن بیسیم و موقع پرداخت وجه مبلغ پنجاه هزار تومن تخفیف گرفت ازم و دویست و پنجاه هزار تومن نقدی بهم پرداخت کرد و گفت سه میلیونم الان کارت به کارت میکنم و تصویر تاییده پرداخت رو بهم نشون داد و از اونجایی که من هم اعتماد بیجا بهش کرده بودم تلفن رو برداشت و متواری شد و پس از رفتنش و چک کردن حسابم متوجه شدم پولی به حسابم واریز نکرده، حالا من موندم حسرت اعتماد بی جا، خدا لعنت کنه این حروم خورهای خدانشناس رو.

  ۴
 13. سلام. دوستان. بنظر من اصلا مساله اعتماد و این چیزا نیست. که راه را برا کلاهبرداری باز میکنه،این مربوط به نظم و انظباط و فرهنگ فکری مناسبه، که در شخص نهادینه نشده، لذا اگر برا هر کاری قواعد مربوط رعایت بشه در کمال احترام و صحیح کار پیش میرود. اصلا به مساله اعتماد و… نباید فکر کرد لذا فقط به چارچوب اصولی انجام کار باید فکر و عمل کرد. اینجوری کار صددرصد مطلوب انجام میشه و بیدلیل نسبت به ادم های کاردرست هم شک و شبهه صورت نمیگیرد.

 14. لطفاً راهنمایی کنید که قضیه این پرداخت و رسید هایی که هیچ پولی به حساب شخص واریز نمیشه چیه؟

  طرف از آپ ۴۲۰۰ منتقل کرد، هرچی گفتم نمیشه گفت چرا میشه،و آخرش ، رسید رو نشون داد، ولی من اعتماد نکردم، حسابم‌رو چک کردم، دیدم واریز نشده،هرچی گفت قبول نکردم، رفت که عابر گردش حساب بگیره که طبیعتا دیگه بر نگشت!!! البته همون لحظه متوجه شدم که کلاه برداری هست اما قضیه این رسید آپ و حتی پیامک کسر از حسابش رو نفهمیدم

 15. دوستان سعی کنید هرچی میفروشید با طرف برید به سمت دستگاه عابر و وقتی انتقال داد تا موجودی نگرفتید و پیامک نیومد چیزی تحویل ندید. پیک و این چرت و پرت رو هم بریزید دور. طرف میخواد چند میلیون پول بده نیم ساعت وقت بذاره خودش بیاد پس بفهمید جعلیه.
  این اپلیکیشن جعلی هم یه اپ اندروید بود که تو بازار بود و حذف شد ولی تو اینترنت پیدا میشه فایل نصبش برای اندروید هم بود.
  هر چقدر بخواید میتونید فاکتور رسید جعلی بسازید.

  یک نمونه دیگه کلاهبرداری سر من و مادرم اومد طرف با ماشین هایما اس ۷ اومد نگه داشت کلی التماس که من از دبی میام و با لهجه جنوبی این وسایل برای فلانی هست و نبودش منم نمیتونم اینجا بمونم. نصف قیمت برای شما. همه وسیله ها هم تو نگاه اول فکر میکنید اصل هست. مثل جارو برقی و توستر و سرویس غذا پزی. روشن هم کردیم کار میکرد.
  به هرحال ۳ تومن دادیم ولی به زور ارزشش به ۲ تومن هم نرسید. اومدیم خونه چک کردم دیدم همه فیک چینی.
  من پلاکش رو دارم و راه قانونی بدردم نمیخوره چون الافی داره. گذاشتم یه موقع بگذره و بتونم ادرس رو درارم. بابت این کارش از خودرویی که داشت تشکر کنم. حتی اگر اون خودرو قرضی بوده باشه.

 16. باسلام دوستان تقریبا یکی ازموردهایی که میتونید تشخیص بدید طرف کلاهبرداره اینه که تو واتس اپ نگاه کنید واتسشو کی راه اندازی کرده اصولاً اینا باخطای جدید هربار کلاهبرداری میکنن مجبورم برنامه نصب کنم که مثلا عکسهای بیشتری ازجنسشون برای خریدار ارسال کنند

 17. سلام دوستام جدیدا من هم درگیر همین روشهای نامردی کلاه برداری شدم ، و حسابم رو مسدود کردند
  رفتم پیش رییس بانک که دوستم هستش برای گرفتن راهنمایی
  یک جمله گفت ،قانع شدم و جملش رو تا پایان زندگیم آویزه گوشم میکنم
  .
  فرمودند:یک ضرب المثل چینی میگه:
  دروغگو ،طمع کار را گول میزند.
  موفق و سربلند باشید.

  ۴
 18. سلام باتشکر دیشب تودیوار فردی خودش به عنوان واردکننده برنج هندی معرفی کرد و قیمت نصف به من گفت و گفت من ۲۵۰ کیسه برات ارسال میکنم و شما فقط از کل مبلغ فقط ۳ میلیون بریزید من گفتم من این مبلغ ندارم گفت و بهش گفتم من چند روزی وقت میخام و حدود ۴۰دقیقه حرف زدیم واز خود خونواده ش تعریف کرد که من بلوچم وشهر بابک کرمان ساکنم ۴ مغازه دارم… منم با خانومم پدر خانومم صحبت کردم و بعد دوباره دو دفعه تماس گرفت دیگه جواب ندادم صبح هم دوباره زنگ زد جوابش ندادم منم چون سیستم ۱۱۸ شهربابک خودم راه اندازی کرده بودم بامخابرات انجا تماس گرفتم و مشخصات طرف دادم ولی کسی بااین مشخصات با چارتا مغازه بزرگ درشهر بابک کسی نمیشناخت حالا مواظب باشید

 19. این هم اضافه کنید که مسیجی از طرف شما برا کسی نمیاد دیشب پس از آگهی برای همسرم پیغام اومده که برای ثبت آگهی مبلغ هزارتومان واریز و پس از دریافت رمز پویا سه میلیون تومان از حساب همسرم کسر شده
  این پول خوردن نداره خدا ازتون نگذره اگر اون دزدی که این پیام رو میخونه آفرین به هوشت اما پاشو میخوری

 20. منم تا الان ده بار برام پول واریز کردن و منم هر ده بار عین جنس رو فرستادم،خودمم تعجب میکنم چطوری اعتماد میکنن از این ده نفر هشتاشون تهرانی بودن

  ۱
 21. انشاءالله به حق فاطمه زهرا (س) اون کسى که دیشب پس از ثبت آگهى من تو سایت دیوار بلافاصله مسیج داد به منظور حذف نشدن آگهى مبلغ ١٠٠٠ تومان از طریق لینکى که فرستاده بود واریز کنید و من این کار رو از سر گمراهى کردم و ١ میلیون از حسابم برداشت، نگذره واگذارش کردم به دستاى بریده حضرت ابوالفضل این پیام اینجا ثبت میشه مطمئنم یه روزى میخونى و اون روز حال و روزت مثل الان نیست

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید