شیوه‌های رایج کلاهبرداری را بشناسید

17
19823

کلاهبرداری را اگر نشود از بین برد،‌ می‌شود خود را در برابر آن واکسینه کرد. راهش هم این است که شگردهای کلاهبرداری را بدانیم و با کسانی که این شگردها را به کار می‌گیرند وارد معامله نشویم یا احتیاط‌های لازم را در تمام معاملات رعایت کنیم.

انواع کلاهبرداری مجازی
دریافت بیعانه: رایج‌ترین شیوه کلاهبرداری در فضای مجازی مربوط به بخشی است که افراد برای خرید یک جنس خاص، تصمیم می‌گیرند بیعانه پرداخت کنند. آن هم بدون این که کالا را دیده یا سالم بودنش را تست کرده باشند. در این موارد ممکن است فروشنده از افراد مختلف بیعانه بگیرد و بعد از دریافت پولی که مدنظرش است، گوشی تلفنش را خاموش کند.

جعل اطلاعات: فروشنده اطلاعات بانکی فرد دیگری را جعل می‌کند و از آن طریق دست به کلاهبرداری می‌زند. شاید ماجرای مردی که با این شیوه، آبگرمکنی که اصلا وجود نداشت را به چندین و چند نفر فروخته بود،‌ شنیده باشید. شیوه کار کلاهبردار این پرونده به این شکل بود که او تصمیم می‌گرفت وسیله‌ای را برای خود به قیمت ۳۰۰هزار تومان بخرد. شماره کارت فروشنده و مشخصاتش را می‌گرفت. از آن طرف یک کالا با همین قیمت برای فروش قرار می‌داد و به جای اطلاعات خودش از اطلاعات بانکی هویتی آن فردی که قصد خرید از او را داشت استفاده می‌‎کرد. با این شیوه فردی که قصد خرید آبگرمکن را داشت، پول را برای فردی واریز می‌کرد که کلاهبردار می‌خواست از او خرید کند. در این مواقع معمولا خط تلفن هم به نام شخص نیست و زمان زیادی باید صرف یافتن این فرد شود.

خود را جای فروشنده جا زدن: در این مورد کلاهبردار با زیرکی خودش را جای فروشنده جا می‌زند. به این شکل که مثلاً یک گوشی همراه می‌خرد و از فروشنده می‌خواهد که آن را با پیک به دستش برساند و پول را هم به پیک تحویل می‌دهد. فروشنده با خیال راحت این کار را انجام می‌دهد و به پیک هم می‌سپارد که حتما بعد از دریافت وجه نقد، گوشی را تحویل دهد. تا این جای کار مشکلی نیست و همه‌چیز روی اصول پیش می‌رود. تا این که فرد کلاهبردار شماره پیک را جهت هماهنگی از فروشنده دریافت می‌کند و پس از تماس با او می‌گوید خریدار پول را برایش کارت به کارت کرده و او فقط گوشی را تحویل دهد. پیک موتوری از همه‌جا بی‌خبر این کار را می‌کند و به همین سادگی گوشی از دست می‌رود. فردی با این شیوه نزدیک ۲۰۰میلیون تومان کلاهبرداری کرده بود.

عکس‌های دورغین: حتما در شبکه‌های اجتماعی جمله «چیزی که سفارش می‌دی؛ چیزی که تحویل می‌گیری» را زیاد خوانده‌اید. این جمله حکایت از غش در معامله دارد. این که فردی عکس کالایی را در سایت می‌گذارد، خریدار به استناد عکس آن را می‌خرد اما در نهایت زمانی که کالای مورد نظرش را دریافت می‌کند، متوجه می‌شود چیزی که سفارش داده با چیزی که دریافت کرده زمین تا آسمان فرق دارد.

کارشناس جعلی ماشین: کلاهبرداران معمولا خودشان را در حیطه کاری که انجام می‌دهند، کاملا به روز نگه می‌دارند. از آن‌جایی که عموما افراد برای خرید ماشین حتما از نظر کارشناس استفاده می‌کنند، این روزها کارشناسان جعلی و قلابی هم وارد بازار خرید و فروش ماشین شده‌اند. شیوه‌ کارشان هم این است که معمولا وارد معامله می‌شوند و با جا زدن خودشان به جای کارشناس، تمام عیب و نقص‌های ماشین را انکار می‌کنند.

چک قبول نکنید: مورد دیگری که بهتر است در معاملات واقعی هم خیلی از آن استفاده نکنید و به اعتمادش قدم برندارید چک است. چه برسد به این که بخواهید در معاملات آنلاین هم از آن استفاده کنید. در چنین معاملاتی بهتر است از پول نقد یا کارت به کارت حضوری استفاده کنید. درست است که فرد متخلف را به‌عنوان مجرم معرفی می‌کند و حتی حکم تعقیب هم برایش صادر می‌شود، اما در اکثر مواقع باعث نمی‌شود قربانی به حق و حقوقش برسد.

جدی بگیرید

اما مهمترین اصل برای اینکه کلاه سرتان نرود این است که  در خریدهای آنلاین به افراد اعتماد بی‌جا نکنید. اجناس را حضوری، پس از بازدید و چک کردن بخرید و پولش را ترجیحا نقد بپردازید یا همان لحظه کارت به کارت کنید.

17 دیدگاه‌ها

 1. یک مورد را فراموش کردید. عوض کردن جنس مرغوب با معیوب در یک لحظه غفلت فروشنده. سپس پس دادن جنس معیوب و خداحافظ.

 2. یک مورد که برای پسرخاله ام پیش آمد.
  برای فروش ماشینشان شخصی از شیراز تلفن کرد و گفت ماشین را اگر سالم است نگه دارید من دارم میام تهران.
  وقتی این شخص مثلا به تهران میرسد با کارشناس قلابی روی ماشین عیب میگذارد و بعد از پسرخاله ام تقاضای هزینه بلیط رفت و برگشت را دارد که من به خاطر اینکه شما کفتید ماشین سالم است به تهران آمدم و متضرر شدم‌.

  که البته پولی هم دریافت نکرد.

 3. من پیک موتوری هستم یکبار بسته ای را به آدرس بردم و شخض برای دریافت به درب پاساژ آمد و اظهار کرد برای آوردن پول میرود داخل پاساژ و میاید بعدا من متوجه شدم از درب دیگر پاساژ خارج شده و گریخته است.

 4. یک نمونه کلاهبرداری که خیلی رایج است این است که شما قصد خرید کالایی دارید واطراف مرکز فروش آن کالا اقدام به یافتن وانتخاب ان کالا هستید که متوجه می شوید که فردی در مقابل شما دارد همان کالا را با قیمتی خیلی کمتر مقابل شما به شخصی میفروشد وشما را متوجه خودش میکند سپس آن فرد خریدار منصرف می شود و آن گاه شما نا خوداگاه به دنبال آن کالا می روید به علت نیم بها بودن و احساس یک معامله شیرین در شما شکل میگیرد و ان لحظه سر شما کلاه می رود و یک جنس قلابی ویا خراب را به شما می دهند وسرتان کلاه می رود.این افراد در مقابل مراکز فروش به دنبال مشتریان می گردند وشکار میکنند و مقابل شما سیاه بازی انجام میدهند.

 5. یک موردی هم که تازگی ها خیلی زیاد شده . در قسمت کار در منزل که کارفرما از افراد جویای کار میخوان اولش و قبل از هر چیزی مبلغی اندک حتی ۲۰هزار تومان به حسابشان واریز شود تا بعد با گرفتن آدرس از کارجو بتونن باهاش همکاری کنن و تا قبل از واریز که اونم از طریق ارتباط از تلگرام انجام میشه هیچگونه همکاری انجام نمیدن . حالا شما حساب کنید روزی فقط ۱۰ نفر به این بابا اعتماد کنن و ۲۰هزار تومان به حسابش بریزن ماهی میشه ۶میلیون . بی دردسر و بدون شاکی . کی حال داره بخاطر ۲۰هزار تومان خودشو درگیر شکایت و اینا بکنه . این موردی هست که از اسفند ۹۷ به اینور به شدت زیاد شده . اونم مبلغیه که از مشت آدم بدبخت که دنبال کار در منزل هستن گرفته میشه و اکثرشون به امید درآمد اینکارو انجام میدن که شاید اون ۲۰هزار بدرد خیلی از زخمهاشون بخوره

 6. واقعاچه ارگانی یاسازمانی باید جلوی این افراد کاهبرداررا بگیرد.ای حرام خورها دست از این کاراتون بردارید.والا لقمه های حرامی که سرسفره میبرید زن وفرزندتان راخراب خواهدکرد

 7. واقعا جالب بود خیلی خوشم اومد.
  یه مورد هم واسم پیش اومده. یه ام پی تری پلیر رو با قیمت ۵۰۰۰تومن خریدم .قیمت ارزونیش گولم زد الانم که برگشتم شهرم دیدم باتریش خرابه و باید ۴برابرش هزینه کنم یعنی ۲۰تومن.لطفا در خرید از جاهای ارزون مثه بندر گناوه،جزیره هنگام و… دقت کنید

 8. سلام یه مورد کلاه برداری جدیدا اتفاق افتاد، کالا به قصد فروش تو دیوار گذاشتم ، طرف به قصد خرید زنگ زد و بعد از مراجعه و چک کردن کالا وجلب اعتماد، موقع واریز وجه از درگاه جعلی بانک جهت پرداخت پول اقدام کرد. و تصویر تاییده پرداخت هم نشون داد و من هم که اعتماد کردم، پیامک واریز پول یا حسابت رو چک نکردم، و فرصت کلاه برداری رو به خریدار دادم. و کلاه بردار هم جنس رو بر داشت و متواری شد. حالا من مال باخته موندم با یک شماره موبایلی که جواب نخواهد داد.

 9. دوستان یکی از شگردهای کلاهبرداران هم اینه(چه در مغازه چه دست فروشها)
  جمله آخریشه واسه همین دارم بهت نصف قیمت میدم یا واسه همین دارم بهت به این قیمت مفت میدم رو باور نکنید
  من چند بار سرم کلاه رفت.
  مثلا یه گلیم خریدم از یه دست فروش فقط ۲ تا دونه داشت گفت صد تومنه ولی چون این دوتا اخریشه بهت ۸۰ میدم با کلی چک و چونه به ۷۰ تومن راضی شد.تازه میگفت ۲ تاشو بردار ۶۰ میدم.من چون نیاز نداشتم همون یکی رو خریدم.و خوشحال از ۳۰ تومن تخفیف جنس رو گرفتم.
  فرداش دیدم دست فروش دیگه ای ده تا از همون گلیمها رو داره به قیمت ۵۰ تومن که راضی بود تا ۴۰ تومن هم بهم بده.با همین ترفند از مغازه دار هم رکب خوردم.
  هیچ وقت ضرر زیاد نکردم ولی تو این اقتصاد خراب ۵۰ تومن هم ۵۰ تومنه و نباید به کلاهبردار داد.
  هرگز گول جمله آخریشه واسه همین مفت میدم رو نخورید.هیچ کس جنسشو از تو جوب پیدا نکرده یا عاشق جمال شما نیست که یهو قیمتشو نصف کنه و با ضرر به شما بده.مطمین باشید تو همون قیمت نصف هم کلی سود داره ازتون میگیره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید