طرح هادی روستایی چیست و در خرید و فروش زمین چه اهمیتی دارد؟

15
53989

از شهر، دود، بوق و قیل‌و‌قال خسته شده‌اید و دلتان می‌خواهد به دامن طبیعت بکر در روستاهای مختلف کشور پناه ببرید؟ اگر جوابتان بله است باید بدانید که اولین اقدام برای این‌کار خرید یک زمین در روستای مورد نظرتان است تا بعد هم یک ویلای جمع‌و‌جور در آن بسازید. همین حالا هم اگر به سایت دیوار مراجعه کنید، با تعداد زیادی آگهی زمین در نقاط مختلف کشور مواجه خواهید شد که می‌توانید برای خرید آن‌ها اقدام کنید. اما حتما قبل از تمام کردن معامله و خرید زمین، نگاهی به جزئیات طرح هادی روستایی محل مورد نظرتان بیندازید. حتما می‌پرسید این طرح چیست و چه کمکی به شما می‌کند؟ با ما همراه شوید تا پاسخ این سئوال را پیدا کنید.

مثل یک نقشه راه برای روستاها
زمین‌ها در روستاها و شهرهای دور و کوچک معمولا بر اساس سند شورایی خرید و فروش می‌شوند. یعنی اسنادی که رسمی نیستند و فقط توسط شورای محلی یا شورای روستایی تأیید و مهر شده است. اما ایراد اساسی اسناد روستایی، مشخص نبودن کاربری زمین در آن‌هاست. همین باعث می‌شود که شما نیازمند اطلاع از طرح هادی روستایی باشید. طرح هادی روستایی توسط کارشناسان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تهیه می‌شود.

طرح هادی روستایی در حقیقت یک نوع نقشه راه برای توسعه یک روستا محسوب می‌شود. در تعریف این طرح هم این‌طور آمده است: «طرح هادی روستایی طرحی است که ضمن سامان‌دهی و اصلاح بافت موجود، میزان و مکان گسترش آتی و نحوه استفاده از زمین برای عملکردهای مختلف از قبیل مسکونی، تولیدی، تجاری، کشاورزی، تأسیسات و تجهیزات و نیازمندی‌های عمومی روستایی را بر حسب مورد در قالب مصوبات طرح‌های سامان‌دهی فضا و سکونت‌گاه‌های روستایی یا طرح‌های جامع ناحیه‌ای تعیین می‌کند.»

 

طرح هادی چه‌طور در خرید و فروش زمین به‌کار می‌آید؟
حالا سئوال اینجاست که در خرید و فروش زمین، این طرح به چه کار ما می‌آید؟ وقتی شما یک قطعه زمین روستایی می‌خرید قصد ساخت‌و‌ساز در آن دارید، اما شاید وقتی برای گرفتن مجوز ساخت‌و‌ساز به مراجع قانونی مراجعه کنید با پاسخ منفی مواجه شوید. در حقیقت آنجا به شما خواهند گفت که براساس طرح هادی روستایی شما اجازه ساخت‌و‌ساز در این زمین را ندارید.

با اصطلاح «داخل بافت» آشنا شوید
یک اصطلاحی که درباره این طرح باید با آن آشنا باشید «داخل بافت» است. وقتی می‌گویند که زمینی در داخل بافت قرار دارد، منظورشان این است که آن زمین در محدوده مجاز طرح هادی واقع شده و می‌توان برای آن مجوز و پروانه ساخت گرفت.

چطور باید از جزئیات طرح هادی روستایی باخبر شد؟
حالا این طرح هادی روستایی را باید چطور به‌دست بیاوریم؟ همان‌طور که قبلا گفتیم مرجع تهیه این طرح، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است و شما برای به دست آوردن آخرین نسخه این طرح باید به دهیاری‌ها یا شهرداری‌ها بروید. مسئولان این نهادها هم موظف هستید جزئیات این طرح را در اختیار شما قرار دهند. حداقل از چند نفر معتمد روستا می‌توانید بپرسید که زمین مورد نظر شما در داخل بافت قرار دارد یا ندارد.

آیا تغییر کاربری زمین روستایی ممکن است؟
این نکته هم در خاطر داشته باشید که طرح هادی روستایی غیرقابل تغییر نیست. یعنی شما می‌توانید درخواست تغییر کاربری یک زمین روستایی را هم داشته باشید. براساس توافق انجام شده میان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سازمان امور اراضی، هر گونه تغییر کاربری‌های اراضی داخل طرح‌های ‌هادی روستایی با موافقت سازمان امور اراضی انجام خواهد شد. پس شما برای ارائه چنین درخواستی باید به این سازمان بروید.


حالا که با طرح هادی روستایی آشنا شده‌اید با دیدن آگهی یک زمین روستایی بلافاصله برای خرید آن وسوسه نمی‌شوید و وضعیت کاربری زمین را هم بررسی می‌کنید.
اکنون می‌دانید که اگر زمین مورد نظر داخل بافت نباشد و شما در آن ساخت‌و‌ساز کنید، به ساختمان شما سند نمی‌دهند و هر روز امکان تخریب آن توسط شهرداری یا دهیاری وجود خواهد داشت. پس قبل از اینکه پای معامله خرید زمین بنشینید و آن را نهایی کنید ابتدا سراغ طرح هادی در دهیاری‌ها یا شهرداری‌ها بروید و مطمئن شوید که زمین مورد نظرتان در داخل بافت روستایی است.

15 دیدگاه‌ها

 1. سلام.شهرداری با طرح های مرتبط نیست برای دیدن طرح هادی بایستی به بنیاد مسکن یا دهیاری مراجعه کرد.دهیاری ها ها عموما در جریان نیستند چون عموما سطح سواد پایینی دارند…تغییر کاربری هم فکر کنم در کمیسیونی انجام میشه که با مدیریت بنیاد مسکن و در استانداری است(البته قبلا اینطور بود)

  ۲۳
  ۴
   • عضو شورای روستایی با سوادش می‌گه طرح هادی محرمانه است و به ما هم نشون نمی‌دن، از دست این افراد بی اطلاغ دارای مدرک دانشگاهی به کجا می‌شه مراجعه کرد، بنیاد مسکن هم خودش داستانیه

    ۷
  • سلام من رفتم برای جواز ساخت کارشناسه اومد از بنیاد مسکن گفت بهت مجوز نمیدن،اصلا جی پی اس هم نزد فقط گفت چون بومی نیستی نمیدن البته من داخل یه کوچه ای زمین خریدم که چپ و راست و روبروم مسکونیه و خانواده داره زندگی می کنه،روستا هم طرح هادی داره نمی دونم چطور گفت بهت نمیدن

   ۱۲
   ۱
   • برای من هم همین مشکل پیش اومد . زمین چون تفکیک شده و بومی نبودم گفت نمیشه . دو روز بعد رفتم از دهیار پرسیدم گفت شیتیل یادت رفته عمو جون . ۲۰۰ دادم درست شد. زمینم توی طرح هادی بود ولی برای چرخیدن چرخش شیرینی لازم داشت. البته مزدشو حلال کرد و دمش گرم، بعدش چند تا کار مفید هم برام انجام داد که بیشتر از ۲۰۰ تومن ارزش داشت مثه تهیه نقشه و ..

    ۷
    ۱
 2. ممنون از اطلاع رسانی خوبتون واقعا اگر درهمه موارد مراجعی برای اطلاع رسانی باشن این همه مشکل پیش نمیاد

  ۳
 3. سلام .من یک زمین خریدم الان بعد از سه ماه گفتم تو طرح هادی نیس،میخواستم بپرسم اگه زمینو نگه دارم میتونم بعدا بفروشم و پیشرفتی داره یا نه؟

  ۱۶
  ۹
 4. با سلام اگر واقعا قصد ما جذب روستائیان به روستاها و رونق روستا باشد . بایستی امکانات مناسبی برای جوانان در روستا مهیا نماییم یکی از این راهکارها، حذف بافت از غیر بافت می باشد ، چرا که رونق کلی روستا و مهاجرت شهرنشینی و خرید املاک روستایی ، سرمایه و امکانات مناسبی را به داخل روستاها می کشاند و باعث ایجاد شغل در داخل روستا می گردد شغلهای مانندباغداری ؛ ساخت و ساز ؛ کشاورزی ؛ مرغداری ؛ دامداری ؛ پرورش ماهی ، شترمرغ و انتقال دانش و….
  مانع اصلی از رسیدن به هدف در روستاها مرز های غیر منطقی بحث بافت و خارج از بافت است که باعث عدم بسط و گسترش روستا و در نهایت باعث عدم رونق اقتصادی آن روستا می گردد و مهمترین مسئولیت آن بعهده دهیاری و جهاد کشاورزی می باشد که با درایت و مدیریت جهاد کشاورزی و دهیاریها این امر انجام پذیر است

  ۱۴
 5. سلام ، به نظرم اگر واقعا قصد رونق جامعه روستایی را داریم در انتخاب دهیار و شورای آن دقت کنیم و این امر بعهده اهالی ، بخشداری و فرمانداری و استانداریهاست و در عین حال بایستی رونق روستا در جهت جذب جوانان باشد و در این راستا با هدف جذب سرمایه ها به روستاها باعث رشد روستا و حفظ روستا باشیم ، سختگیریهای بی دلیل و سیاسی و مرموزانه باعث رکود و متروکه شدن روستاها می گردد ، مدیریت درست همیشه نتیجه درست در بر دارد ، ما می توانیم از کشورهای دیگرالگو بگیریم ،در امر جذب جوانان و گردشگر با بررسی راهکارهای رونق روستایی ، موفق باشید

  ۶
  ۲
 6. به با آقای hassan کاملا موافقم ، در برخی روستاهای شاهد رشد جهشی هستیم و این رونق در کاشت و افزایش درختکاری ، آبادانی و جذب جوانان به روستاها موفق بوده اند ،باید از مدیریت دهیاریها و شوارای قوی قدر دانی شود ، و در مقابل دهیارهای و شوراهای که حد و مرز مسخره داخل بافت و غیر بافت قصد کلاهبرداری را دارند رسوا کرد، تا روستاها شکوفا شوند

  ۵
 7. سلام، خواهش میکنم اگه کسی میتونه جواب منو بده،. ده ساله زمینم توی عریض سازی خیابان داخل روستای امین آباد شهر ری قرار گرفته،جواز ساخت نمیدن، پول زمین رو نمیدن،زمین جایگزین نمیدن، شورای امین آباد هم پاسخگو نیست. به بخشداری. شهرری نامه زدم بادهیاران روستا دردو دوره مکاتبه کردم،با شوراهم چند دوره ممکاتبه کردم، متاسفانه جوابی نگرفتم. حداقل ۲۰زمین مثل زمین من وبرادرم هست. مسکن مهر ثبت نام نکردیم. از وام مسکن هم استفاده نکردیم. برادرم مستاجر هم،درباقرشهر، خداوکیلی تکلیف امثال ما چیه؟ چرا جواب مارو نمیدن، مگه ما……….،ممنونم

  ۳
  ۱۰
 8. باسلام بنده طبق طرح هادی روستا ک زیرنظر بنیاد مسکن هست اسفالت کردم بعد معارض پیداکرد وشکایت کرده حالا دادگاه شوراها ودهیاری ها رانفری ده میلیون جریمه کرد لطفا راهنمایی کنید

  ۱
  ۴
 9. به نظر من باید در این طرح دقت لازم انجام شود و فقط به نظر شورا و دهیار بسنده نکرد چون در اکثر روستاها نسبت فامیلی شوراها و دهیارها بر کار و قانون غلبه می کند چون من خودم شاهدم که زمینی سند دارد و صد سال است که مسکونی می باشد از امتیاز آب و برق برخوردار است و از طرح منابع طبیعی در آمده است و غیرملی است اما داخل این طرح قرار نگرفته است پس این طرح باز هم به مردم بومی روستا آسیب می رساند چون براساس یک کار کارشناسی نمی باشد و فقط شورا و دهیار در آن دخالت دارند و خدا نکند که با یکی مشکل داشته باشند چون زهرشان را می ریزند

  ۳
  ۲

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید