فرمان خودروی سال ۱۹۹۵ اروپا در دستان شما

معرفی مگان و بررسی بازار ایران

0
عکس رنو مگان

رنو مگان در سال ۱۹۹۵ برای اولین‌بار در دو نسخه سدان و هاچ‌بک، معرفی و عرضه شد. نسل دوم این خودروها به‌صورت وارداتی به ایران آمد و از سال ۱۳۸۷ به‌صورت مونتاژ وارد بازار شد. در آن زمان رقبای مگان خودروهای موفق و جذابی چون زانتیا، ماکسیما و مزدا ۳ بودند، ولی مگان توانست، با تکیه بر قیمت مناسب و ظاهر جذابش، طرف‌داران خود را به‌دست آورد. درحال‌حاضر با توقف تولید و عرضه مگان‌های نو، خودروهای دست‌دوم و کارکرده آن در بازار ایران به‌وفور خریدوفروش می‌شوند.

چهار نسل مختلف مگان
نسل اول خودروی مگان در سال ۱۹۹۵ به بازار عرضه شد و تا سال ۲۰۰۲ در خط تولید قرار داشت، و در کشورهای اروپایی و همچنین ترکیه، آرژانتین و اندونزی مونتاژ می‌شد. این خودرو به بازار ایران وارد نشد، اما نسل دوم آن، که پیشرفته‌تر از نسل اول آن در زمینه ایمنی و ظاهر بود، توسط پارس خودرو در ایران مونتاژ و عرضه شد و تولید آن تا سال ۲۰۰۸ ادامه پیدا کرد. این نسل مگان آن‌قدر موفق بود که در سال ۲۰۰۳ به‌عنوان خودروی سال اروپا برگزیده شد و پنج ستاره ایمنی را دریافت کرد.
اما پس از آن، دیگر ورود نسل بعدی مگان به بازار ایران تا حدود زیادی کم‌رنگ شد. نسل سوم این خودرو در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۶ تولید و عرضه می‌شد و در ایران نیز به‌صورت محدود با نام رنو اسکالا و رنو فلوئنس عرضه می‌شد. اما نسل چهارم این خودرو، که عرضه آن از سال ۲۰۱۶ آغاز شد و همچنان ادامه دارد، هنوز به ایران وارد نشده است. سال پیش گمانه‌زنی‌هایی درباره واردات این نسل مگان به ایران مطرح شد، اما هنوز از واردات آن خبری نیست. البته نسل چهارم این مدل خودرو دیگر در خود شرکت مگان در فرانسه تولید نمی‌شود و در یکی از کارخانه‌های رنو در شهر بورسای ترکیه، ساخته می‌شود.مگان نسل دوم؛ نسخه ایرانی
نسل دوم مگان در ایران شناخته‌شده‌تر است. این خودروی سدان فرانسوی، با دو نوع موتور ۱/۶ لیتری و ۲ لیتری، همراه با دو نوع جعبه‌دنده دستی و اتوماتیک، در ایران عرضه شد. قدرت موتور ۱/۶ لیتری آن برابر با ۱۱۵ اسب بخار و گشتاور ۱۵۱ نیوتن‌متر است. اما خودروی ۲ لیتری آن ۱۳۲ اسب بخار قدرت دارد و گشتاور آن ۱۸۸ نیوتن‌متر است. مدل ۲۰۰۰ سی‌سی آن، باتوجه‌به داشتن قدرت و توان کافی، در ایران طرف‌داران بیش‌تری دارد و یکی از خودروهای پرتقاضا به شمار می‌رود و خیلی‌ها آن را خودروی قابل‌اعتمادی می‌دانند. حداکثر سرعت آن ۱۹۵ کیلومتر بر ساعت است و شتاب صفر تا ۱۰۰ آن ۱۱ ثانیه است.
ازآن‌جاکه خودروی نسل جدید و صفر مگان چند سالی است در بازار ایران عرضه نشده است، مدل‌های قدیمی‌تر و نسل دو این خودرو، به‌صورت دست‌دوم، در بازار آزاد خرید و فروش می‌شود. کم‌ترین قیمت مگان متعلق به مدل سال ۱۳۸۷ با حجم موتور ۱۶۰۰ سی‌سی است، که با قیمت ۷۵ میلیون تومان تا تاریخ ۱۷ آذر ۱۳۹۷ خرید و فروش می‌شد. بیش‌ترین قیمت این خودرو نیز متعلق به مدل سال ۱۳۹۳ و با حجم موتور ۲۰۰۰ سی‌سی و با دنده اتوماتیک است، که در همان تاریخ، با قیمت تقریبی ۱۷۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شد.

بیشتر بخوانید:
تجربه رانندگی با رنو مگان
مقایسه مگان با خودروهای هم‌رده

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید