قدرت‌نمایی در حوزه‌ای جدید با پژو ۳۰۱

0
3025

شاید وقتی اسم پژو را بشنوید، بیشتر یاد پژو ۲۰۶، پژو ۴۰۵، پژو ۲۰۷ و پژو ۲۰۰۸ بیفتید؛ چرا که این روزها محصولات مشترک ایران‌خودرو و پژو را بیشتر با این نسخه‌ها می‌شناسند. اما وقتی با نگاهی دقیق‌تر به تاریخچه تولید مدل‌های دیگر بنگریم، متوجه می‌شویم که نسخه‌های دیگری نیز مثل پژو ۳۰۱ در این بین وجود دارند. نسخه‌ای که به‌صورت محدودتر عرضه شده است و ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد خودش را دارد.

تولد در پاریس
پژو ۳۰۱ اولین‌بار در نمایشگاه ماشین پاریس در سال ۲۰۱۲ رونمایی شد. این خودرو را در کلاس سدان‌های کامپکت قرار می‌دهند. درواقع پژو قصد داشت که با این قدرت‌نمایی، بازارهای جدیدی را به روی خودش بگشاید. به‌طور کلی آن دسته از مدل‌هایی که شرکت خودروسازی پژو در آن‌ها چندان قوی نیست و به‌صورت محدود در آن حوزه حضور داشته است، با کد صفر و یک مشخص می‌شود. یعنی وقتی اسم پژو ۳۰۱ را می‌شنوید به واسطه صفر و یک موجود در انتهای این نسخه باید متوجه شوید که پژو با این مدل وارد بازاری شده که قبلا حضور چندانی در آن نداشته است.

کمی شبیه پژو ۴۰۷
علاوه‌بر نسل اول پژو ۳۰۱، نسل‌های بعدی و مدرن‌تر آن نیز وارد بازار ایران شد که امکانات جدید و به‌روزی دارد. نسل اولیه آن، طرحی ساده و نسبتاً قدیمی داشت. نسخه فاز دوم یا فیس‌لیفت این خودرو نیز طرحی شبیه به پژو ۵۰۸ دارد. این خودرو دارای نمای جلوی ساده و جلوپنجره بزرگ با خطوط افقی کرومی است. چراغ‌های این خودرو نیز طرح چندان مدرن و خاصی ندارد و به نظر ناموزون می‌رسد. روی کاپوت آن نیز لوگوی معروف برند پژو را طراحی کرده‌اند. بخش‌های از طراحی این خودرو، ممکن است شما را یاد مدل پژو ۴۰۷ نیز بیاندازد؛ که سال‌های قبل‌تر در بازار ایران حضور داشته است.

ارزیابی پژو ۳۰۱ در بازار ایران
بازار خرید و فروش این خودرو، محدود و خاص است. این مسئله را حتی می‌توان با یک جست‌وجوی ساده در سایت دیوار مشاهده کرد زیرا آگهی نسخه‌های کار کرده این مدل حتی به انگشتان دو دست نمی‌رسد.

در انتظار نسخه‌های بهتر
طراحی نسل اول پژو ۳۰۱ چندان جالب و بازارپسند تلقی نشد. این خودرو در ابتدا قرار بود یک سدان به‌صرفه و اقتصادی باشد و در بازار کشورهای در حال توسعه نظیر مناطق آفریقا و آسیا و … توزیع شود. نسخه فیس لیفت این اتومبیل در بازار ایران عرضه نشده است و تنها نمونه وارداتی ۲۰۱۶ آن با ظاهر قدیمی در کشورمان وجود دارد. در حقیقت نسخه مونتاژی مدل جدید که محصول ایکاپ است، هنوز به مرحله توزیع نرسیده است. هر چند متولیان ایران خودرو، از تأمین قطعات بیش از نیمی از این خودرو و وجود خط تولید آن‌ در داخل کشور سخن گفته‌اند، ولی هم‌اکنون در فهرست فروش ایران خودرو اثری از این خودرو به چشم نمی‌خورد.

قیمتی بالاتر از متوسط بازار
در کل رده خودروهای سدان، خودروهای مناسب و جاداری برای استفاده خانواده‌ها هستند. باید اذعان کرد پژو ۳۰۱ دارای وضعیت فنی قابل قبولی است. از نظر فضا نیز هیچ کدام از سدان‌های موجود در بازار خودروی ایران، صندوقی به این گنجایش ندارد. سواری گرفتن از این خودرو نرم، راحت و خوش‌دست است. این سدان شهری کلاس C، به‌قاعده دیگر محصولات مشترک پژو و ایران خودرو، تعلیق و چسبندگی خوبی به جاده دارد و همین امر باعث ایجاد حس امنیت در استفاده‌کنندگان از آن می‌شود. با توجه به خوش‌نام بودن سدان‌ها و برند پژو و تمایل بالای خانواده‌های ایرانی به استفاده از این مدل خودروها، انتظار می‌رفت چنین خودرویی مورد استقبال خانواده‌های ایرانی قرار بگیرد، اما قیمت بالای این خودرو و محدودیت در عرضه آن در کنار تردید پژو در ادامه همکاری با ایران خودرو، باعث شده خریداران خودرو به سمت خودروهای عمومی‌تر و ارزان‌تر بروند. قرار بود نسل‌های بعدی این خودرو هم با همکاری مشترک پژو و ایران خودرو عرضه شود اما با مشکل مواجه شد. تردید شرکت پژو برای ادامه همکاری با ایران، در ابتدا باعث افزایش قیمت مدل‌های موجود شد، سپس مدل‌هایی چون پژو ۳۰۱ را با مشکل و عرضه محدود روبه‌رو کرد.

آینده پژو ۳۰۱ در بازار ایران
با این تفاسیر، هرچند که گستردگی مراکز خدمات پس از فروش و امداد خودرو مزیتی بزرگ برای مشتریان به حساب می‌آمد اما با عطف به خودداری پژو از عرضه محصولات و قطعات به ایران، احتمال دارد در مدلی چون پژو ۳۰۱ نیز، دچار مشکل خدمات پس از فروش شویم. با این توضیحات، مشخص است که استقبال از این خودرو به‌اندازه محصولات دیگر ایران‌خودرو و پژو نبوده است. همچنین به‌واسطه معضلاتی که بر‌شمردیم، بازار دست‌دوم این خودرو نیز به‌اندازه محصولات پرفروش پژو مثل ۲۰۶ و ۲۰۷ و ۴۰۵، پررونق نیست.

اگر علاقه‌مند به خودرو هستید در مطالب زیر می‌توانید
با مشخصات پژو ۳۰۱ آشنا شوید
درباره تجربه رانندگی با پژو ۳۰۱ بیشتر بدانید 
و پژو ۳۰۱ را با سایر خودروهای هم‌قیمت مقایسه کنید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید