لوکس و اسپرت به‌سبک بنز

معرفی مرسدس‌بنز ‌کلاس CLS و بررسی بازار ایران

0

سدان‌های کلاس CLS مرسدس‌بنز از تولیدات کلاس E این کمپانی مشتق شده‌اند و برخی خصوصیات کلاس S را هم دارند. یعنی خودرویی با تلفیق سدان و کوپه که تبدیل به چهاردری لوکس شده، و البته با خصوصیات محصولات اسپرت. این کلاس که از نظر تجهیزات ایمنی و امکانات رفاهی کاملاً شبیه محصولات کلاس ‌‌E است، در سال ۲۰۰۴ برای اولین بار پا به عرصه جهان خودرو گذاشت و تولید نسل اول آن بدون فیس‌لیفت و تغییری خاص تا سال ۲۰۱۰ ادامه یافت. در سال ۲۰۱۱، نسل دوم CLSها به بازار معرفی شد و تولید این نسل نیز تا ۲۰۱۸ ادامه یافت. این نسل که در دو نسخه سدان و شوتینگ‌بریک یا استیشن تولید شد، در سال ۲۰۱۴ مورد بازطراحی یا فیس‌لیفت قرار گرفت. درنهایت در سال ۲۰۱۸، نسل سوم این کلاس توسط مرسدس‌بنز در نمایشگاه خودروی ژنو رونمایی شد.

اولین و زیباترین
سدان‌های CLS که بر پایه پلتفرم W211 سری E ساخته شده‌اند و در دسته سدان‌های بزرگ یا فست‌بک قرار می‌گیرند. از زیباترین طراحی‌های مرسدس‌بنز، چه در کابین و چه در ظاهر هستند و در ابتدای ورودشان به بازار توجهات بسیاری را به خود جلب کردند. سقف کمانی و لغزنده خودروهای کلاس CLS به‌نوعی شناسنامه این کلاس بوده و همچنین عمده دلیل جذابیت اولیه آن‌ها، چون تا قبل از خلق این کلاس توسط مرسدس‌بنز، چنین طرحی در هیچ خودرویی استفاده نشده بود. درون کابین نیز چهار صندلی توسط یک کنسول میانی یک‌سره از هم جدا می‌شوند. کلاس CLS شامل هفت تیپ ‌CLS320 CDI، CLS350، CLS350 CGI، CLS500، CLS550، CLS55 AMG و CLS63 AMG می‌شود که با موتورهای مختلف دیزلی و بنزینی و توربوشارژر با حجم‌های متفاوت از ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ سی‌سی تولید شده‌اند.

بررسی تیپ‌های مختلف
از میان تیپ‌های مختلف این کلاس دو تیپ ‌CLS350 و CLS500 از نسل اول و دوم و مدل سدان آن توسط شرکت ستاره ایران، نمایندگی رسمی مرسدس‌بنز در ایران، به خیابان‌های کشورمان آمد. CLS350 نسل اول دارای یک موتور ۳۵۰۰ سی‌سی Vشکل ۶ سیلندر است با قدرت ۲۶۸ اسب‌بخار و ۳۵۰ نیوتن‌متر گشتاور. سقف سرعت این نسل ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت و شتاب صفر تا ۱۰۰ آن ۷ ثانیه است. اما نسل دوم CLS350 نیز همان موتور V6 با حجم ۳۵۰۰ سی‌سی را در قلب خود دارد، با این تفاوت که این موتور تقویت شده و می‌تواند ۳۰۰ اسب‌بخار قدرت را به چرخ‌ها منتقل کند؛ آن هم با گشتاور ۳۷۰‌ نیوتن‌متر. CLS500 نسل اول (تا سال ۲۰۰۷) نیز دارای موتور ۵۴۶۱ سی‌سی V8 است با حداکثر قدرت ۳۸۷ اسب‌بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه و گشتاور۵۳۰ نیوتن‌متر در ۲۸۰۰ الی ۴۸۰۰ دور در دقیقه. شتاب صفر تا ۱۰۰ آن ۵.۴ ثانیه و سقف سرعتش ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت است. CLS500 نسل دوم دارای موتوری ۴۶۰۰ سی‌سی V8 است با قدرت خروجی ۴۰۸ اسب‌بخار و گشتاور ۶۰۱ نیوتن‌متر. سقف سرعت این خودرو ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت خواهد بود و شتاب صفر تا ۱۰۰ آن ۵ ثانیه. تمامی این محصولات به سیستم Blue EFFICIENCY مجهزند.

بررسی بازار مرسدس‌بنز کلاس CLS در ایران
نسل اول مرسدس‌بنز کلاس CLS در سال ۸۴ شمسی وارد ایران شد و بسیار مورد استقبال قرار گرفت. این کلاس به‌دلیل طراحی خاص و قیمت مناسبش در ایران فروش خوبی داشت. البته از این نسل تیپ ۳۵۰ در تعداد بیش‌تر و تیپ ‌۵۰۰ محدودتر وارد شد. اما نسل دوم این کلاس در سال ۹۱ شمسی، یعنی درست یک سال پس از معرفی در جهان، وارد کشور شد و تا یک سال بعد نیز عرضه‌اش ادامه داشت. اما واردات کلاس CLS که در همان دو تیپ ۳۵۰ و ۵۰۰ صورت می‌گرفت، درست یک سال بعد از ورودشان به ایران به‌دلیل قانون منع واردات خودروهای با حجم بالای ۲.۵ لیتر در سال ۹۲ شمسی متوقف شد.

قیمت‌ها در بازار ایران
با توجه به این توضیحات، CLSهای موجود در ایران از عمری بین ۵ تا ۱۳ سال برخوردارند، اما به‌دلیل طراحی جذاب‌شان، و داشتن امکانات و تجهیزات عالی همچنان مشتری‌های خاص خود را دارند. علاوه بر این، از آن‌جا که بسیاری از قطعات کلاس ‌E قابل‌استفاده بر روی کلاس CLS است مشکل تأمین قطعات هم برای‌شان کم‌تر وجود دارد. این را هم باید افزود که هرچند هزینه نگهداری همه خودروهای بنز بالاست، اما استهلاک پایین این محصولِ آلمانی‌های قانون‌مند این مشکل را تلطیف می‌کند.

همان‌طور که گفته شد CLSهای بازار ایران عمرهای متفاوتی دارند، بنابراین قیمت‌های مختلفی هم برای‌شان در نظر گرفته می‌شود. CLS350 نسل اول درحال‌حاضر (بهمن‌ماه ۹۷) با قیمت ۳۰۰ میلیون تا ۵۰۰ میلیون تومان خریدوفروش می‌شود. نسل دوم این تیپ نیز بین ۸۰۰‌ میلیون تا ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بسته به کارکرد و سلامت خودرو قیمت‌گذاری می‌شود. درباره CLS500 باتوجه به قدرت بیش‌ترش قیمت‌ها تفاوت ۲۰۰ میلیون تومانی و گاهی بیش‌تر را تجربه می‌کنند. یعنی نسل اول این تیپ بین ۶۰۰ تا ۸۵۰ میلیون تومان قیمت‌ دارد و نسل دوم آن نیز از ۱ میلیارد و ۵۰۰ تا ۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان خریدوفروش می‌شود.

بیشتر بخوانید:
تجربه رانندگی با مرسدس‌بنز کلاس CLS (نسل دوم)
مقایسه مرسدس‌بنز کلاس CLS با خودروهای هم‌رده

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید