لیفان ۸۲۰ خودرویی برای خاورمیانه

0
820

گروه خودروهای لیفان، باوجود اینکه همچون دیگر محصولات چینی که همواره کیفیتشان مورد نقد قرار می‌گیرد، بخش پایداری از بازار ایران را تشکیل می‌دهند و مشتریان خاص خودشان را دارند. لیفان ۸۲۰ را می‌توان یک سدان کامپکت یا میان‌سایز دانست. جالب است که خود چینی‌ها معتقدند این مدل از لیفان‌ها نزدیک‌ترین رقیب برای تویوتا کمِری است! باوجود قابل‌قبول‌تر شدن کیفیت خودروهای جدید لیفان، این ادعا خیلی از واقعیت فاصله دارد. این خودرو اولین‌بار در سال ۲۰۱۴ میلادی رونمایی و یک سال بعد وارد بازار شد و در کلاس خودروهایی چون هیوندای سوناتا قرار گرفت. درکل کارشناسان معتقدند که طراحی این خودرو متناسب با ویژگی‌های مشتریان خاورمیانه در نظر گرفته شده است.

تلاش چینی‌ها برای بهبود کیفیت و طراحی
گویا چینی‌ها قصد دارند ذهنیت منفی درمورد پایین بودن کیفیت محصولاتشان را تغییر بدهند و در همین راستا نیز کیفیت محصولات جدید خودروسازی چین بهتر شده است؛ هرچند که هنوز فاصله‌های قابل‌توجهی با خودروهای آلمانی، فرانسوی، امریکایی و… دارند. اما در مقایسه با نسل‌های قبلی این خودروها، وضع خیلی بهتر شده است. لیفان ۸۲۰ را هم می‌بایست از همین منظر بررسی کرد.

لیفان ۸۲۰ پنج ستاره ایمنی C-NCAP را کسب کرده است و دارای امکانات جالبی است. طراحی زیبای کابین و استفاده از قطعات چوب در کابین، بهره‌مندی از چراغ‌های شیک جلویی و جلوپنجره و نیز نوارهای ال‌ای‌دی، که در سپرهای جلویی خودرو جاساز شده است، باعث شده است که لیفان نمونه‌ای خوش‌ریخت را وارد بازار کند.

ترکیبی از همگان
درحال‌حاضر، لیفان ۸۲۰ در سه مدل ۱۸۰۰ و ۲۴۰۰ و ۲۰۰۰ سی‌سی توربو به بازار عرضه می‌شود. در ایران نیز گروه خودروسازی کرمان‌موتور مدل ۲۴۰۰ سی‌سی این خودرو را با ۱۶۸ اسب بخار و ۲۲۹ نیوتن گشتاور تولید می‌کند. در طراحی لیفان ۸۲۰ چینی‌ها سعی کرده‌اند از تویوتا کمِری ۲۰۰۸ الهام بگیرند؛ حتی موتور آن نیز شباهت‌هایی به موتور تویوتا کمِری ۲۰۰۸ دارد. و البته در طراحی بخش جلویی خودرو نیز رگه‌هایی از آئودی A5 و BMW سری ۵ به چشم می‌خورد.

تلاش برای از بین بردن سابقه منفی سال‌های دور
باوجود اینکه عمدتا حس منفی نسبت به خودروهای چینی در بین مشتریان وجود دارد و محصولات بی‌کیفیت قبلی باعث بروز چنین واکنش‌های منفی شده است، اما همچنان درهای بازار ایران به روی خودروهای چینی باز است و ایرانیان از این خودروها استقبال می‌کنند. یکی از دلایل بزرگ اقبال ایرانیان به خودروهای چینی شکل و شمایل این ماشین‌ها است که در مدل‌های جدید شکیل‌تر شده‌اند و درنتیجه، مشتریان ایرانی می‌توانند با صرف هزینه‌ای متوسط سوار سدان‌های شیک و شاسی‌بلندهای ارزان‌قیمت بشوند. البته از سوی دیگر، عملکرد نامناسب و کیفیت نامطلوب چنین خودروهایی باعث افت استقبال نسبت به آن شده است.

جایی برای لیفان‌ها در بازار نو و کارکرده نیست
در لیست بیست‌تایی پرفروش‌ترین و پرتولیدترین خودروهای داخلی یا مونتاژ داخل در سال گذشته یعنی ۱۳۹۷، هرچند نام خودروهای چینی چون: برلیانس ۳۳۰/ ۳۲۰، دانگ‌فنگ اچ‌ ۳۰ کراس، MVM ایکس ۲۲، جک‌اس ۵/ توربو، چری تیگو ۵، MVM 315، هایما اس۷/ توربو و چانگان سی.اس ۳۵ دیده می‌شود، اما هیچ خبری از لیفان ۸۲۰ و هیچ مدل دیگری از لیفان در این لیست نیست. از سوی دیگر، افت شدید و بروز مشکلات فنی پس از سه‌ یا چهار سال استفاده، دارندگان خودروهای چینی چون لیفان ۸۲۰ را مجبور به فروش می‌کند و درنتیجه، در بازار خودرو‌های دست‌دوم چینی غالباً همه فروشنده‌اند و کمتر فردی پیدا می‌شود که خریدار باشد. یعنی لیفان ۸۲۰ نه جایی در بین خودروهای پرفروش در بازار خودروهای صفرکیلومتر دارد و نه در بازار خودروهای کارکرده!

مشکل قیمت
وقتی به قیمت به‌روز خودروی لیفان ۸۲۰ نگاهی می‌اندازیم، با قیمت ۱۰۹ میلیونِ شرکتی و ۱۸۳ میلیون بازار آزاد (تا تاریخ دوم مهر ۱۳۹۷) روبه‌رو می‌شویم. این قیمت در نسخه‌های لیفان ایکس ۵۰ و ایکس ۶۰ اتوماتیک به ۸۶ و ۹۷ میلیون شرکتی و ۱۱۵ و ۱۴۵ میلیون بازار آزاد می‌رسد. به‌نظر می‌رسد چنین قیمتی برای بازار ایران چندان معقول نباشد. ظاهراً مشتریان ایرانی ترجیحشان بر این است که به‌جای چنین خودرویی، خودروهای کارکرده برندهای دیگر را تهیه کنند، یا اینکه به خودروهای سدان معمولی با قیمت زیر صد میلیون فکر کنند. ضمن اینکه جوانان نیز، به‌عنوان بخش بزرگی از مشتریان بازار خودرو در ایران، نه قدرت خرید چنین اتومبیلی را دارند و نه قدرت مانور و سبک رانندگی این خودرو به‌کار آن‌ها می‌آید. به‌نظر می‌رسد که تمرکز کرمان‌موتور روی محصولات هیوندایی نیز، لیفان ۸۲۰ را تحت‌تأثیر قرار داده و تولیدکنندگان این خودرو چندان روی ارائه کامل آن تمرکز نکرده باشند.

اگر علاقه‌مند به خودروی لیفان ۸۲۰ هستید یا قصد دارید این خودرو را خریداری کنید در مطلب زیر می‌توانید

با مشخصات لیفان ۸۲۰ آشنا شوید
درباره تجربه رانندگی با لیفان ۸۲۰ بیشتر بدانید
و لیفان ۸۲۰ را با سایر خودروهای هم‌قیمت مقایسه کنید  


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید