لیفان x60؛ کراس‌اووری که مورد توجه ایرانیان قرار گرفت

8

لیفان x60؛ کراس‌اووری که مورد توجه ایرانیان قرار گرفت
خودروهایی که در کلاس کراس‌‌اوور قرار می‌گیرند در بازار ایران متقاضیان بسیاری پیدا کرده‌اند. مشتریان دوست دارند از خودروهایی شبیه شاسی‌بلند ولی کاملاً شهری و مناسب برای خیابان‌های شلوغ استفاده کنند. به همین دلیل است که ایرانیان دوست دارند از خودرویی همچون لیفان x60، که در کلاس کراس‌اوورهای جمع‌وجور قرار می‌گیرد، استفاده کنند.

بازاریابی خوب چینی‌ها در ایران
در بین فهرست پرفروش‌ترین خودروهای سال گذشته در روزنامه‌های کشور، لیفان جایی در بیست خودروی پرفروش نداشت. بااین‌حال، لیفان x60 جزو خودروهای چینی‌ای بود که از همان ابتدای ورودش به ایران، بازار خوبی داشت و دست‌کم این‌که مورد استقبال قرار گرفت. دلیل این امر را می‌‌توان تیزهوشی و فرصت‌طلبی چینی‌ها دانست. آن‌ها به‌خوبی بازار کراس‌اوورها را که یک بازار تازه‌ متولدشده خودرو در ایران و جهان بود، تحت‌نظر قرار گرفتند و متوجه شدند کراس‌اوورهای موجود در ایران، که کره‌ای و ژاپنی و اروپایی هستند، غالباً قیمت‌های بالاتری داشته و دارند و در بین خودروهای داخلی نیز رقیب چندانی برای لیفان x60 وجود ندارد. درنتیجه اقدام به ارائه یک کراس‌اوور با قیمت مناسب، طراحی و ویژگی‌های آپشنال قابل‌قبول کردند و به‌راحتی این بازار را در اختیار گرفتند. خودروسازی لیفان به‌قدری روی بازار کراس‌اوور متمرکز شده که از پانزده محصول ارائه‌شده‌اش یک‌سوم آن‌ها را کراس‌اوورها تشکیل می‌دهند.

تلاش چینی‌ها برای بهتر شدن
خودروهای چینی در ایران، در ابتدای امر بسیار مورد توجه قرار گرفتند، زیرا هم قیمت پایینی داشتند و هم شکل و شمایل آن‌ها یک سر و گردن بالاتر از خودروهای داخلی بود. اما بعدها که مشتریان ایرانی متوجه اشکالات خودروهای چینی، مخصوصاً نسخه‌های کارکرده آن‌ها شدند، دیگر رغبتی به این خودروها نشان ندادند. همین امر باعث شد خودروسازانی چون لیفان اقدام به ارتقای طراحی ظاهری و طراحی فنی خودروهای ساخت کشورشان بکنند. به همین دلیل خودروهایی چون x60 و x50 و…که هم آپشن‌های مناسبی دارند و هم از نظر طراحی و ایمنی و ویژگی‌های فنی، توانستند تا حدودی با ذائقه مشتریان ایرانی هماهنگ شوند.

خودرویی با حداقل‌های مورد نیاز
لیفان x60 جزو قدیمی‌ترین نسخه‌های تولیدشده لیفان است. اولین بار در سال ۲۰۱۱ رونمایی و به خط تولید سپرده شد. در سال ۲۰۱۵ نیز لیفان x60 تغییراتی کرد و مدل فیس‌لیفت‌شده و تغییر چهره یافته آن تولید و روانه بازارها شد. نسخه‌های جدیدتر این خودرو نیز باز هم یک مدل فیس‌لیفت‌شده از همان نسخه ۲۰۱۱ خواهد بود. غالب لیفان‌های x60 که در خیابان می‌بینیم، دارای جلوپنجره مدل ۲۰۱۵ همراه با خطوط عمودی کروم و براق در فضای مابین چراغ‌هاست که همین مشخصه‌ها باعث تشخیص آن‌ها از مدل ۲۰۱۱ می‌شود.

وضعیت لیفان x60 در بازار ایران
درحال‌حاضر (تا هشتم مهر ۱۳۹۷) قیمت شرکتی لیفان x60، ۹۷ میلیون تومان و قیمت بازار آزاد آن ۱۵۵ میلیون تومان است. با توجه به رشد بالای قیمت خودرو در ماه‌های اخیر، چنین قیمتی را باید در رده خودروهای متوسط حساب کنیم.

اطمینان از خدمات پس از فروش
یکی از نکاتی که باعث می‌شود مشتریان نسبت به خرید خودرویی چون لیفان x60 اطمینان حاصل کنند قیمت مناسب آن است. از سوی دیگر چون شرکت کرمان موتور نیز اقدام به تأمین قطعات و ارائه خدمات پس از فروش لیفان‌ها می‌کند، مشتریان با تردید کم‌تری به‌سمت خرید چنین خودرویی می‌روند.

لیفان جایی در پرفروش‌ها ندارد
اما با همه این‌ها، نباید فراموش کرد که یکی دیگر از متغیرهایی که باعث انتخاب مشتریان ایرانی می‌شود، وضعیت بازار خرید و فروش نسخه‌های دست‌دوم خودروهاست. متأسفانه در این حوزه، وضعیت لیفان x60 کمی نابسامان است، به‌طوری‌که برای خودرویی که در بازار آزاد قیمتی نزدیک به ۱۵۵ میلیون تومان دارد، در بازار کارکرده‌ها این قیمت در مدل‌های قبلی، حتی به ۶۰ یا ۷۰ میلیون تومان هم می‌رسد که نشان از افت شدید قیمت به‌خاطر کارکردش دارد. همین نکات باعث شده است تا در فهرست ده‌تایی پرفروش‌ترین خودروهای چینی در ایران که برخی از سایت‌های معتبر و سراسری منتشر کرده‌اند، اثری از لیفان x60 و هیچ‌کدام از خودروهای لیفان نباشد.

اگر علاقه‌مند به خودروی لیفان X60 هستید یا قصد دارید این خودرو را خریداری کنید در مطلب زیر می‌توانید

با مشخصات لیفان X60 آشنا شوید

درباره تجربه رانندگی با لیفان X60 بیشتر بدانید
و لیفان X60 را با سایر خودروهای هم‌قیمت مقایسه کنید 


8 دیدگاه‌ها

  1. مشکل دیسک و صفحه دارن همشون دستی هاش..سالی دوبار باید عوض کنین..تو سرعت بالا هم باد میپیچه تو اتاق

    ۱
    ۴
  2. باسلام.
    مشکل دیسک و صفحه و خیلی مشکلات دیگه مربوط به مدل های ۹۲ و گیربکس قدیم هست.تو مدل های بالاتر با گیربکس جدید ،خیلی از مشکلات برطرف شده و همه چی بهینه شده

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید