مسافرت «سریع» به سرزمین موگابه!

آیا واقعا کوییک قرار است در بازارهای قاره آفریقا عرضه شود؟

0
194

در روزهای اخیر انتشار یک خبر عجیب درباره صادرات قطعات و نسخه‌های کاملی از سایپا کوییک پلاس به آفریقای جنوبی و زیمبابوه، بازار شایعه درباره خودرو پرچمدار شرکت سایپا را داغ کرده است. محصولی که به‌رغم تلاش‌های خوب صورت گرفته دارای برخی ضعف‌هاست و هنوز به اندازه کافی برای رقابت با هاچ‌بک‌ کراس‌های هم‌رده در بازارهای جهانی آماده نیست‌ اما آیا کوییک ‌ توان صادرات به آفریقا و بازارهای منطقه‌ای را ندارد؟ به نظر می‌‌رسد خودروسازان وطنی در این زمینه کمی فاقد اعتمادبه‌نفس کافی هستند وگرنه هم دنا پلاس توربو و هم کوییک پلاس با توجه به قیمت ارزان و لیست امکانات مناسبی که دارند، توانایی کافی برای حضور در بازارهای کوچک و منطقه‌ای را دارند.

سایت خبری روسی که این گزارش را منتشر کرده، با اشاره به قیمت پایه ۵۷ میلیونی کوییک اعلام کرده نسخه‌های فول خودرو سایپا به امکاناتی نظیر چهار ایربگ، موتور ۱۱۸ اسبی برلیانس، سیستم ورود بدون کلید، کروز کنترل، دوربین دید عقب، سیستم پایداری ESP، مانیتور لمسی، سنسور باد تایر و رینگ و لاستیک اسپورت ۱۵ اینچی مجهز است. وضعیتی که با توجه به ابعاد ۳.۹۸ متری کوییک پلاس، این خودرو ایرانی را به رقیب مستقیمش در بازارهای آفریقایی یعنی رنو ساندرو استپ‌وی نزدیک می‌کند.‌ با اینکه سایپا فعلا هیچ واکنشی به این خبر نشان نداده اما نکته جالب ماجرا اطلاع‌رسانی گسترده این خبر در رسانه‌های خارجی است.

صبح روز جمعه یک سایت خبری اماراتی در گفت‌وگو با رئیس شرکت «مورزا» از تصمیم این شرکت برای تولید چهار محصول سایپا در زیمبابوه خبر داد. گویا این شرکت که در زمینه واردات خودرو فعالیت دارد، به غیر از کوییک روی تولید و عرضه ساینا، وانت پراید و تیبا در بخش‌هایی از بازار آفریقا تمرکز کرده است.‌

تادندا مونگوفا، مدیر اجرایی مورِزا اعلام کرد  با بررسی نرخ تمام شده خودروهای نو و خودروهای فرسوده و وارداتی ارزان در کشورهای آفریقایی به این نتیجه رسیدیم که برخی از مجموعه خودروی‌های ارزان شرکت ایرانی سایپا از نسل ‌کیا ریو‌ را متناسب با ذائقه و قدرت خرید برخی شهروندان در ۱۴ کشور جامعه اقتصادی جنوب آفریقا (سادک) بازتولید و مونتاژ کنیم، چرا که حتی بر خودروهای دست‌دوم وارداتی به کشورهای آفریقایی نیز مالیات‌های سنگینی تعلق می‌گیرد که مصرف آنها را برای کاربران آفریقایی بسیار دشوار کرده است.این خودروها بعد از مونتاژ در آفریقای جنوبی و سپس در مرکز مونتاژ خودرو «ویلوویل» زیمبابوه و نیز در شرکت ‌اکس هیوندا‌ در بوتوسانا به نام ‌پرایم اِیت (Prime8) وارد بازار خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید