مشخصات پژو ۲۰۵

0
3678

پژو ۲۰۵ خودرویی خوش‌دست با مشخصه‌های فنی جالب است که البته در سال‌های نسبتاً دور تولید می‌شد. این خودروی هاچ‌بک کوچک شهری، خلاف شکل و شمایل کوچک و قدیمی‌اش قدرت و سرعت بالایی دارد. پس بد نیست برای دست‌یابی به شناخت بهتر، مشخصات فنی این خودرو را بررسی کنیم.

مشخصات فنی پژو

کارخانه تولید کنندهPEUGEOT
نام و مدل خودرو۱۹۹۴  Peugeot 205 GTi
شرکت گارانتی
موتور
حداکثر قدرت۱۲۰ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه
حجم موتور۱.۹ لیتر
تعداد سوپاپ۸
جعبه دندهدستی
تعداد دنده۵
شتاب صفر تا ۱۰۰۸.۵ ثانیه
حداکثر سرعت۲۰۲ کیلومتر بر ساعت
وزن۸۸۰ کیلوگرم
فاصله محورها۲۴۲۰ میلی‌متر
مصرف سوخت
داخل شهر۹.۹  لیتر در صد کیلومتر
خارج شهر۶.۳ لیتر در صد کیلومتر
ترکیبی۸.۲ لیتر در صد کیلومتر
انتقال قدرت
گیربکس (جعبه دنده )دستی ۵ سرعته
دیفرانسیلدیفرانسیل جلو
ظرفیت‌ها
باک بنزین۵۰ لیتر
سرنشین۵ نفر
ابعاد خودرو
عرض۱۵۶۰ میلی‌متر
طول۳۷۰۵ میلی‌متر
ارتفاع۱۳۷۵ میلی‌متر

مدل جی‌تی‌آی
پژو ۲۰۵ به‌نوعی جانشین خودرویی به نام پژو ۱۰۴ بود که در فرانسه تولید می‌شد. مدل جی‌تی‌آی این خودرو هم به نوعی اسپرت‌ شده این خودرو بود تا مخاطبان بیش‌تری را جذب کند. این مدل اسپرت، موتوری ۱.۶ لیتری با قدرت ۱۰۵ اسب بخار داشت و می‌توانست این خودروی ۸۸۰ کیلویی را به شتاب صفر تا صد ۷ تا ۸ ثانیه برساند. جالب این‌که بعدها، مدل‌های پژو تابلوت اسپرت موسوم به مدل T16 هم به‌صورت محدود و با قدرت ۲۰۰ و ۴۵۰ اسب بخار تولید شد تا انحصاراً در رالی‌ها شرکت داشته باشد. مدل GTi پژو ۲۰۵ با موتور ۱.۹ لیتری و با قدرت ۱۲۰ اسب بخار هم دارای شتاب ۸.۵ ثانیه و سرعت ۲۰۲ کیلومتر بر ساعت است.

مدل‌های دیگر پژو ۲۰۵
از این خودرو نمونه‌های کروکی ۲۰۵ و نسخه GTI هم تولید شده است که با سان‌روف و موتور ۱.۶ یا ۱.۹ لیتری، اسپرت‌تر از نسخه GTI به نظر می‌رسند. نسخه‌های اس و ایکس‌اس مدل پژو ۲۰۵ نیز نسخه‌های سبک‌تر این خودرو هستند که با درهای برقی، طراحی لوکس‌تر، موتور ۱.۴ لیتری و شتاب ۱۱.۳ ثانیه عرضه شدند. در کل، همه نسخه‌های پژو ۲۰۵ که طی دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی تولید می‌شد، دارای موتورهایی با ظرفیت‌های ۱ تا ۱.۹ لیتر بوده‌اند. فاصله بین دو محور این خودرو ۲۴۱۸ میلی‌متر است و با توجه به مختصات و ویژگی‌های خاصی که دارد این خودرو را در کلاس سوپرمینی‌ها یا هاچ‌بک‌های کوچک شهری قرار داده است.

چند آپشن موجود
لاستیک یدکی ۱۵ اینچی، سان‌روف و رنگ‌های خاص، از دیگر آپشن‌های این خودرو محسوب می‌شود. در نسخه‌های تقویت شده GTI، حتی قدرت ۱۳۰ اسب بخار و گشتاور ۱۲۲ نیوتون متر را هم مشاهده می‌کنیم که شتاب ۷.۸ ثانیه‌ای را به این خودرو بخشیده است. فاصله دنده‌ها در این خودرو نیز کمی بیش‌تر از نسخه‌های معمولی و امروزی است، البته این امر تعویض دنده را آزاردهنده نکرده است.

اگر علاقه‌مند به خودرو هستید در مطالب زیر می‌توانید 
پژو ۲۰۵ را در بازار ایران ارزیابی کنید
درباره تجربه رانندگی با پژو ۲۰۵ بیشتر بدانید
و پژو ۲۰۵ را با سایر خودروهای هم‌قیمت مقایسه کنید


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید