مشخصات پژو ۲۰۶، خودرویی با طراحیِ چشم‌نواز

0
1122

معروف‌ترین تیپ‌های پژو ۲۰۶، همان تیپ‌های دو و پنج هستند که درحال‌حاضر با قوت هرچه تمام‌تر تولید می‌شوند. دوست دارید مشخصات فنی این دو تیپ را، در کسری از ثانیه باهم مرور کنیم؟ پس نگاهی به جدول‌ها بیندازید.

جدول مشخصات فنی پژو ۲۰۶:

مشخصات فنی تیپ دومشخصات فنی تیپ پنج
کد کلاس(های) خودرو۲۶۰۲۸-۲۶۰۳۰۲۶۸۱۵
نوع موتورTU3ATU5
حجم موتور ۱۳۶۰ سی‌سی۱۵۸۷ سی‌سی
حداکثر توان موتور (HP)75 اسب بخار در ۵۳۰۰ دور در دقیقه۱۰۵  اسب بخار در ۵۸۰۰ دور در دقیقه
حداکثر گشتاور (Nm)118 نیوتن متر در ۳۴۰۰ دور در دقیقه۱۴۲ نیوتن متر در ۴۰۰۰ دور در دقیقه
نسبت تراکم۹.۶۱۰.۵
تعداد سوپاپ۸۱۶
نوع سوخت سازگاربنزین بدون سرب اکتان ۸۷ و ۹۵بنزین بدون سرب اکتان ۸۷ و ۹۵
سیستم انژکتوریپاشش چندنقطه‌ایپاشش چندنقطه‌ای
استاندارد حد آلایندگییورو۴ بهینهیورو۴ بهینه
حداکثر سرعت۱۷۰ کیلومتر در ساعت۱۸۵ کیلومتر در ساعت
شتاب صفر تا ۱۰۰۱۴.۱ ثانیه۱۱.۶ ثانیه
سیستم انتقال قدرت۵ دنده دستی۵ دنده دستی
مصرف سوخت داخل شهر۸.۹ لیتر در صد کیلومتر۸.۸ لیتر در صد کیلومتر
مصرف سوخت خارج شهر۵ لیتر در صد کیلومتر۵.۴ لیتر در صد کیلومتر
مصرف سوخت ترکیبی۶.۴ لیتر در صد کیلومتر۶.۶ لیتر در صد کیلومتر
طول خودرو۳۸۳۵ میلی‌متر۳۸۳۵ میلی‌متر
عرض خودرو۱۶۵۲ میلی‌متر۱۶۵۲ میلی‌متر
ارتفاع خودرو۱۴۲۶ میلی‌متر۱۴۲۶ میلی‌متر
فاصله بین دو محور چرخ‌های عقب و جلو۲۴۴۵ میلی‌متر۲۴۴۵ میلی‌متر
وزن خودرو بدون سرنشین با مخزن سوخت پر و بدون تجهیزات اضافی۱۰۲۵ کیلوگرم۱۰۵۴ کیلوگرم
گنجایش مخزن سوخت۵۰ لیتر۵۰ لیتر
حجم فضای صندوق عقب۲۴۵ لیتر۲۴۵ لیتر

کدام تیپ، کدام موتور؟
درحال‌حاضر، خط تولید پژو ۲۰۶ تیپ دو و پنج فعال‌تر است و البته سایت ایران‌خودرو مشخصات پژو ۲۰۶ تیپ شش را هم در لیست خودش درج کرده است. بااین‌حال، همه تیپ‌ها در بازار کارکرده‌ها موجودند. تیپ‌های یک تا سه، از قوای محرکه مشترکی استفاده می‌کنند. از نظر آپشنال نیز، تیپ یک و دو را باید در پایین‌ترین سطح بدانیم و تیپ سه تقریباً همان آپشن‌های مشترک با تیپ چهار و پنج و شش را دارد. از حیث فنی نیز، تیپ‌های مختلف پژو ۲۰۶ با موتورهای TU3 و TU5 عرضه می‌شوند. TU3 در تیپ‌های یک، دو و سه به‌کار رفته و موتور TU5 در تیپ‌های بعدی. موتور نوع اول ۱.۴ لیتری و چهارسیلندره است؛ با قدرت ۷۵ اسب بخار. موتور نوع دوم هم ۱.۶ لیتری و چهارسیلندره بوده و می‌تواند ۱۰۵ اسب بخار قدرت تولید کند.

کدام تیپ، کدام تجهیزات؟
اگر علاقه‌مندید که تفاوت تیپ‌های مختلف از حیث تجهیزات و آپشن‌ها را بیشتر و دقیق‌تر بدانید، این جدول کمک زیادی به شما خواهد کرد.

طراحی پژو ۲۰۶
پژو ۲۰۶ طراحی جمع‌وجور، ساده و چشم‌نواز، هرچند قدیمی دارد. اما قرار نیست که همه قدیمی‌ها به‌مرور زمان از زیبایی‌شان کاسته شود. در طراحی پژو ۲۰۶، هیچ‌چیز زائدی به چشمتان نمی‌خورد. همه‌چیز در هماهنگی خاصی با یکدیگر قرار دارد. بسیاری از خودروهایی که بعد از پژو ۲۰۶ تولید شده‌اند، هنوز نتوانسته‌اند این طراحی و جذابیت بصری و سادگی را تکرار کنند.

موتور کم‌مصرف تیپ دو؛ شتاب خوب تیپ پنج
ساده‌ترین تیپ پژو ۲۰۶ را می‌توان تیپ یک دانست؛ ساده و جمع‌وجور اما فاقد امکانات خاص. ولی تیپ دو که با فرمان سه‌پر و سیستم برق مولتی‌پلکس از تیپ قبلی خودش جدا می‌شود، وضعیت بهتری داشته و دارد. تیپ سه را هم که فول‌آپشن تیپ دو با همان موتور و امکانات رفاهی کامل‌تر؛ ازجمله بالابرهای شیشه‌های عقب و تنظیم برقی آینه‌های بغل و تهویه اتوماتیک و…. می‌دانستند.

تیپ چهار نیز به‌واسطه سهولت در تعویض دنده بیشتر کاربردش برای جانبازان و معلولان بود؛ و حالا نوبت می‌رسد به تیپ پنج که معروف‌ترین تیپ پژو ۲۰۶ است و پیشرانه TU5  و تهویه اتوماتیک دارد. در مورد تیپ شش نیز می‌توان گفت که این تیپ اتومات‌شده تیپ قبلی خودش محسوب می‌شد و فقط سنسور دنده‌عقب را ندارد. کلاً سه تیپ آخر از موتور TU5  استفاده می‌کنند.

موتور ۲۰۶ از گروه پژو سیتروئن و نوع TU3 و TU5 است. در تیپ دو، این موتور ۱۳۶۰ سی‌سی حجم دارد و هشت‌سوپاپه است. در کل موتور خوب و کم‌مصرفی است که در این وضعیت اقتصادی نگه‌داری‌اش به‌صرفه‌ تلقی می‌شود. پیشرانه تیپ دو، می‌تواند در دور موتور ۳۵۰۰، ۷۵ اسب بخار قدرت تولید کند. حداکثر گشتاور تولیدی این موتور هم ۱۱۸ نیوتن‌متر در دور ۳۴۰۰ است که به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود. درنهایت، پژو ۲۰۶ تیپ دو، با وجود چنین موتور و قدرت و گشتاوری، می‌تواند صفر تا صد را در ۱۴ ثانیه پر کند. در تیپ پنج، پیشرانه از نوع ۱۶۰۰ سی‌سی TU5 است که می‌تواند ۱۰۵ اسب بخار قدرت تولید کند. صفر تا صد این تیپ، در ۱۱.۶ ثانیه پر می‌شود. حداکثر سرعت خودرو نیز ۱۸۵ کیلومتر است. میانگین مصرف سوخت در این تیپ نیز ۶.۶ لیتر در صد کیلومتر است. دیگر تیپ‌هایی که به آن‌ها نیز اشاره نشده، از این دو موتور استفاده می‌کنند و همین ویژگی‌ها را دارند.

همچنین در مطالب زیر می‌توانید
پژو ۲۰۶ هاچ‌بک ر ا در بازار ایران ارزیابی کنید
درباره تجربه رانندگی با پژو ۲۰۶ هاچ‌بک بیشتر بدانید
و پژو ۲۰۶ هاچ‌بک را با سایر خودروهای هم‌قیمت مقایسه کنید


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید