مصرف سوخت پایین، مانور‌پذیری بالا

تجربه رانندگی با تویوتا یاریس 1300

0

تویوتا یاریس از همان ابتدا با ایده خلق یک خودروی شهری جمع‌وجور و اقتصادی شکل گرفت و به بازارهای جهانی راه یافت. یعنی این‌که هنگام رانندگی با این خودرو باید در همین حد از یاریس انتظار داشته باشید نه بیش‌تر. بنابراین در این مطلب قصد داریم نسل دوم یاریس با پیشرانه ۱.۳ لیتری آن را از جهات مختلف مورد بررسی قرار دهیم تا مزایا و معایب آن مشخص شود.

ویژگی‌های مثبت:

مصرف سوخت پایین یکی از ویژگی‌های تویوتا یاریس ۱۳۰۰ است، به‌طوری‌که این خودرو برای طی کردن یک مسافت ۱۰۰ کیلومتری، به‌صورت ترکیبی فقط ۶ لیتر بنزین مصرف می‌کند.

تویوتا یاریس نیز همانند تمام محصولات تویوتا از استهلاک پایینی برخوردار است و این می‌تواند برای یاریس به‌عنوان یک خودروی شهری، ویژگی مثبتی محسوب شود.

تویوتا یاریس با توجه به ابعاد کوچکش در نسخه هاچ‌بک، مانور‌پذیری بالایی در شهرهای شلوغ و پرترافیک دارد. در واقع از هر نظر که به این یاریس توجه کنید، یک خودروی کوچک و جمع‌وجور است که رانندگی با آن در شهرهای شلوغ یک مزیت بزرگ است.

تویوتا یاریس تعلیق متوسط و سواری نرمی دارد و برای خودرویی در این سطح راضی‌کننده خواهد بود.

فرمان نرم و تند و تیز این خودرو یکی از مزایای یاریس است. به‌طوری‌که در مانورهای شهری و پارک کردن خودرو بسیار به کمک راننده می‌آید.

ویژگی‌های منفی:

نکته عجیبی در طراحی کابین این خودرو به چشم می‌خورد و آن هم محل قرار‌گیری صفحه کیلومتر‌شمار است. در واقع صفحه کیلومتر‌شمار به جای این‌که همانند حالت مرسوم، پشت فرمان و روبه‌روی راننده قرار گیرد، در این خودرو در وسط کنسول میانی قرار گرفته است که این موضوع علاوه بر طراحی نامتعارف تا حدودی می‌تواند موجب حواس‌پرتی راننده شود.

طراحی کابین این خودرو خشک و بی‌روح است و اثری از جذابیت در آن دیده نمی‌شود. به همین دلیل هنگام رانندگی با آن خیلی سخت خواهد بود که احساس خوبی به راننده دست دهد.

تویوتا یاریس حداقل در نسل دوم خود، یک خودروی ساده و کم‌آپشن به‌حساب می‌آید و همین موضوع بر روی کیفیت و احساس رضایت از رانندگی با آن تأثیرگذار خواهد بود.

فرمان‌پذیری تویوتا یاریس چندان تعریفی ندارد، بنابراین نمی‌توان لذت بالای رانندگی را با آن تجربه کرد.

پیشرانه یاریس با حجم ۱۳۰۰ سی سی و ۸۴ اسب بخار قدرت تولیدی آن بدون شک نمی‌تواند راضی‌کننده باشد. به‌طوری‌که این پیشرانه در شتاب‌گیری‌ها تا حدودی ناامید‌کننده ظاهر می‌شود و نمی‌تواند عملکرد بالایی را از خود بروز دهد و به همین دلیل می‌توان گفت که یاریس خیلی مناسب تردد در مسیرهای خارج از شهر و به‌خصوص بزرگ‌راه‌ها نیست.

بیشتربخوانید:
معرفی تویوتا یاریس ۱۳۰۰ و بررسی بازار ایران
مقایسه تویوتا یاریس ۱۳۰۰ با خودروهای هم‌رده

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید