معجزه نور در خانه را دستِ‌کم نگیرید

هنگام خرید یا اجاره ملک

0

افرادی که از کمبود ویتامین D رنج می‌برند، بیشتر از افراد عادی به افسردگی مبتلا می‌شوند. منبع اصلی دریافت این ویتامین نور است؛ نور طبیعی خورشید. اگر «نور» در خانه و محل کار به خوبی تابیده نشود، احتمال کمبود ویتامین D بیشتر می‌شود. هر روز صبح اگر امکان این را داشته باشید تا بتوانید پرده‌‌ها را کنار بزنید و در خانه نور بیاید، زندگی‌تان رنگ دیگری به خودش می‌گیرد. این‌ها فقط گوشه‌ای از مزایای خانه‌های نورگیر است. برای این‌که از این امکان همیشه بهره ببرید، کافی است زمان خرید خانه، روی این مسئله دقت کنید.

چه خانه‌هایی نورگیر هستند؟
اولین درگاهی که نور طبیعی را به خانه وارد می‌کند، پنجره است. در بعضی ساختمان‌ها برای خانه‌ها امکاناتی مانند نورگیری از سقف، پاسیو، تراس و… نیز وجود دارد اما اولین امکان برای دریافت نور، پنجره‌‌ها هستند. هر قدر پنجره‌ خانه‌تان، بزرگ‌تر باشد، نوری که دریافت می‌کند بیشتر است. اگر دوست دارید خانه‌تان نورگیر باشد و هر روز بتوانید در آرامش آن لم بدهید، بهتر است موقع خرید، به ابعاد پنجره‌های پذیرایی، آشپزخانه و اتاق‌خواب‌‌ها دقت کنید. هیچ چیز مانند نور آفتاب در یک صبح دلپذیر، روز شما را نمی‌سازد.

شمالی یا جنوبی بودن
ورودی خانه‌های شمالی، حیاط‌‌ها هستند. نوری که از پنجره‌های خانه‌های شمالی وارد سالن می‌شود، بی‌نظیر است. اما نور خانه‌‌‌های جنوبی که حیاط خانه در پشت آن‌ها ساخته می‌شود را معمولا می‌توان در آشپزخانه و اتاق خواب‌‌ها پیدا کرد. برای همین است که خیلی‌ها براساس سلیقه‌شان بیشتر دنبال خانه‌‌های نورگیر شمالی هستند. البته فراموش نکنید اگر خانه‌ای که قصد خریدش را دارید، دو واحد در یک طبقه هستند، حتما یکی از آن‌ها نورگیری بهتری دارد و می‌توانید آن را انتخاب کنید.

پنجره‌های ضروری
اتاق خواب‌ها و آشپزخانه جزو مناطقی هستند که بهتر است دارای پنجره باشد. پذیرایی خانه‌های چند واحدی معمولا بدون پنجره ساخته می‌شوند و تنها منبعی که برای انتقال نور خورشید وجود دارد را باید در آشپزخانه و اتاق خواب‌ها پیدا کرد. البته این پنجره‌ها علاوه بر انتقال نور در خانه، کارهای دیگری هم دارند که مزایای وجودشان را چندین برابر می‌کند. اولی و مهم‌ترینش رد‌و‌بدل شدن هوا داخل خانه است. دومی‌ نیز نمایی است که می‌توانید از قاب پنجره به تماشای آن بنشینید. مواردی که به آن‌ها اشاره شد جزو اصول ساخت خانه است، اما ممکن است خانه‌هایی هم ساخته شوند که پیرو این اصول نیستند. بهتر است شما طبق سلیقه و نیازی که به نور دارید خانه مورد نظرتان را خریداری کنید.

سهم نور برای هر قسمت
این‌که کدام قسمت از خانه باید چه نوری داشته باشد، کاملا شخصی است. خیلی‌ها علاقه‌مند هستند نور پذیرایی‌شان زیاد باشد، اما عده‌‌ای به نور آشپزخانه اهمیت می‌دهند. در‌هر‌حال بهتر است جایی که بیشترین زمان‌تان را در آن‌جا سپری می‌کنید نور بهتری داشته باشد. چه چیزی بهتر از این‌ که یک پذیرایی نورگیر داشته باشید و چای خوردن، کتاب خواندن، گشت‌و‌گذار در اینترنت و تمام کارهای روزمره خود را در زیر نور لذت‌بخش آفتاب انجام دهید. برعکس، برای اتاق خواب‌‌ها شاید نیاز به نور آنچنانی نداشته باشید و دل‌تان بخواهد صبح‌ها بدون این‌که نور به چشم‌تان بتوابد از خواب بیدار شوید. این کاملا به سلیقه‌ شما بستگی دارد.

خودتان نورپردازی کنید
حالا اگر به هر دلیلی خانه‌ای که قصد خریدش را دارید، از نور مناسبی برخوردار نیست، نگران نباشید، زیرا می‌توانید با یک نورپردازی درست، آفتاب را مهمان خانه‌تان کنید. برای نورپردازی خانه باید از یک حرفه‌‌ای کمک بگیرید تا همه‌چیز به‌درستی پیش برود. انتخاب نوع، میزان مصرف و مهم‌تر از همه رنگ لامپ، چیزهایی هستند که اگر به درستی انتخاب‌شان نکنید ممکن است فضای خانه را خیلی گرم یا خیلی سرد کند و علاوه بر آن به چشم شما آسیب برساند.

پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد خرید یا اجاره خانه‌ای را دارید حتما این موارد را درمورد نور خانه درنظر بگیرید. موفق باشید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید