مقایسه پژو لیموزین با خودروهای دیگر

0
3571

مقایسه پژو لیموزین با خودروهای دیگر

وقتی از پژو لیموزین صحبت می‌کنیم، در واقع تمرکز بحث‌مان بیش‌تر بر پژو ۴۰۵ لیموزین است؛ وگرنه برند پژو در نسخه پارس، پرشیا و برند سمند نیز اقدام به تولید مدل لیموزین کرده‌اند. در این مورد، ابتدا بهتر است کمی درباره انواع کلاس‌های بدنه خودرو صحبت کنیم. در دنیای خودرو، کلاس‌های بدنه مختلفی برای خودروها وجود دارد یا ابداع شده است که مدل‌های مختلف خودروها در این کلاس‌ها تولید شده‌اند.

این کلاس‌ها با توجه به ابعاد، اندازه و وزن خودرو، به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

–         خودروهای فوق‌کوچک شهری (City Cars)
–         خودروهای کوچک (Super mini)
–         خودروهای هاچ‌بک (Hatchback)
–         خودروهای چندمنظوره کوچک (Small MPV)
–         خودروهای چندمنظوره بزرگ (Large MPV)
–         خودروهای سدان یا سالون (Sedan & Saloon)
–         خودروهای استیشن (Estate & Station Wagon)
–         خودروهای کوپه (Coupes)
–         خودروهای کراس‌اوور (Crossover)
–         خودروهای شاسی‌بلند (SUV)
–         خودروهای دودیفرانسیل (Off Road & 4×۴)
–         خودروهای بدون سقف (Cabriolet)
–         خودروهای جی‌تی (Grand Tourer & Gran Turismo)
–         خودروهای وانت‌بار (Pickup Truck)
–         ابَرخودروها (Super cars)
–         خودروهای با کاربری خاص (Special Purpose Vehicle)

این خودروهای کشیده

نسخه‌های لیموزین را باید در دسته آخر یا همان خودروهایی با کاربری خاص جا داد. در واقع نمونه‌های خودروهای کشیده یا لیموزین جزو رایج‌ترین مدل‌های خودروهای با کاربری خاص هستند که با هدف تشریفاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مدل‌ها در واقع ارتقایافته و تغییر شکل یافته مدل‌های لوکس برندهای مختلف محسوب می‌شوند که تجهیزات رفاهی خاصی به آن‌ها افزوده شده و از نظر امنیتی نیز به‌سازی شده‌اند. سازندگان این خودروها، هم قصد قدرت‌نمایی فنی و تکنولوژیک را دارند و هم قصد فراهم آوردن فضایی همچون هتل‌ها و کابین‌های جت‌های خصوصی را. معروف‌ترین نمونه‌های لیموزین در دنیا رولز رویس فانتوم (Rolls Royce Phantom)، مرسدس می‌باخ (Maybach) مدل ۶۰۰S و لینکلن MKT هستند. ساخت پژو لیموزین نیز در این کلاس قرار می‌گیرد. البته طبیعی است که مقایسه پژو لیموزین با نمونه‌های خاص‌تر دیگر کمی خارج از قاعده باشد. پس بهتر است این خودرو را با نمونه‌های داخلی همچون پژو پارس لیموزین، پژو پرشیا لیموزین و… مقایسه کرد.

مقایسه با پژو پارس لیموزین

پژو پارس را می‌توان نسخه ارتقایافته و به‌روزشده پژو ۴۰۵ دانست، پس طبیعی است که پژو پارس خودرویی بهتر و قابل‌احترام‌تر نسبت به پژو ۴۰۵ محسوب شود. به همین نسبت نیز می‌توان پژو پارس لیموزین را قابل‌احترام‌تر از پژو ۴۰۵ لیموزین دانست. اگر به سال ساخت این دو نیز نگاهی بیندازیم، حتماً به این نتیجه خواهیم رسید، چراکه پژو پارس‌های لیموزین، در سال‌های نزدیک‌تر به امروز ساخته شده‌اند. پژو پارس لیموزین، شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر را در کمی بیش‌تر از ۱۱ ثانیه پر می‌کند و حجم موتورش نیز ۱۹۰۵ سی‌سی است. بیش‌ترین حد سرعت آن نیز ۱۹۰ کیلومتر در ساعت است. امکانات رفاهی آن نیز نسبت به پژو ۴۰۵ لیموزین وضعیت بسیار بهتری دارد.

مقایسه با سمند سریر

اگر کمی باحوصله باشید، می‌توانید نسخه‌های سالم‌تر سمند سریر را هم پیدا کنید. این خودرو در نیمه اول دهه ۸۰ شمسی تولید شد و البته وضعیت چندان مناسبی در بازار ایران پیدا نکرد. البته این نسخه را با این‌که دارای فاصله بیش‌تری نسبت به دو محور بود، شبه‌لیموزین می‌دانند. تیراژ این خودرو بیش‌تر از پژو ۴۰۵ لیموزین بود. شاید سازندگانش تصور می‌کردند که خانواده‌های ایرانی علاقه زیادی به داشتن یک خودروی خانوادگی و شیک در این سطح داشته باشند. پیشرانه این خودرو ۱.۸ لیتر حجم با قدرت ۱۱۰ اسب بخار و گشتاور ۱۵۶ نیوتن متر بود؛ چیزی شبیه به پژو پارس ELX. این خودرو کاملاً شبیه سمند است و تفاوتش در کشیدگی آن است. البته وضعیت داخلی‌اش بهتر و به‌روزتر است و چون تولید این خودرو بدون در نظر گرفتن مورد استفاده خاص آن صورت گرفته بود، در بازار چندان مورد اقبال قرار نگرفت. به‌نظر می‌رسد که به‌لحاظ شیک بودن و طراحی داخل کابین، وضعیت سمند سریر بهتر باشد، اما امتیاز موتور و فنی را باید به پژو ۴۰۵ لیموزین بدهیم، هرچند قدیمی‌تر محسوب می‌شود.


اگر علاقه‌مند به خودروی پژو لیموزین هستید یا قصد دارید این خودرو را خریداری کنیددر مطلب زیر می‌توانید

با مشخصات پژو لیموزین آشنا شوید
درباره تجربه رانندگی با پژو لیموزین بیشتر بدانید 
و پژو لیموزین را در بازار ایران ارزیابی کنیدارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید