مقایسه لیفان ۵۲۰ با خودروهای دیگر

2913

مقایسه لیفان ۵۲۰ با خودروهای دیگر

لیفان ۵۲۰ یک خودروی چینی سدان است که بیش‌تر برای استفاده‌های خانوادگی مناسب است. اما برای این خودروی چینی که دیگر تولید نمی‌شود و تجربه موفقی هم نبوده است، چه رقبایی وجود دارد؟ در این حوزه، باید سراغ خودروهای سدان کوچک خانوادگی برویم.

مقایسه با تندر ۹۰

اگر وارد کلاس سدان‌های کوچک و خانوادگی شویم، به نام تندر ۹۰ برمی‌خوریم. تندر ۹۰ همین حالا هم جزو خودروهای پرفروش است. بازار خرید و فروش نسخه‌های کارکرده آن خوب است و مانند لیفان ۵۲۰، بداقبال نبوده است. افت قیمت تندر ۹۰ نیز مانند لیفان ۵۲۰ و خودروهای چینی نبوده و نیست. حجم موتور هر دو خودرو یکسان است. البته خدمات پس از فروش ضعیف، کمبود قطعات و گران بودن خودروی لیفان ۵۲۰ در زمان تولید، باعث شد قافیه را به تندر ۹۰ ببازد. حتی آپشن‌های به‌کار رفته در این خودرو از قبیل ﺩﻭ کیسه هوا، ﺗﺮﻣﺰ ABS ﻭEBD، ﻗﻔﻞ ﻣﺮﻛﺰﻯ، ﻓﺮﻣﺎﻥ ﺗﻠﺴﻜﻮﭘﻰ، ﺭﺍﺩﻳﻮ CD، صندلی‌های ﻋﻘﺐ ﺗﺎﺷﻮ، ﺷﻴشه ﺑﺎﻻﺑﺮﻫﺎﻯ ﺟﻠــﻮ ﻭ ﻋﻘﺐ ﺑﺮﻗﻰ، ﺁﻳﻨﻪﻫﺎﻯ ﺑﺮﻗﻰ ﻭ ﻣﻪﺷﻜﻦ ﺟﻠﻮ ﻭ ﻋﻘﺐ نیز نتوانست نظر مشتریان ایرانی را تغییر دهد. شتاب تندر ۹۰ نیز بهتر از شتاب لیفان ۵۲۰ است. در مورد کابین و طراحی دو خودرو نیز باید طراحی لیفان ۵۲۰ را مناسب‌تر ارزیابی کنیم. از نظر فضا نیز فضای کابین و صندوق عقب تندر ۹۰ بهتر از لیفان ۵۲۰ است. البته در مقایسه این دو خودرو، باید این نکته را هم در نظر قرار داد که در حال حاضر نسخه‌های صفر کیلومتر لیفان ۵۲۰ تولید نمی‌شود، در حالی‌که تندر ۹۰ هنوز تولید و عرضه می‌شود.

مقایسه با تیبا

در حوزه سدان‌های جمع‌وجور خانوادگی، می‌توانیم به تیبا هم اشاره کنیم. حاصل مقایسه فنی و کارکرد فنی این دو خودرو به‌طور خلاصه در این جدول آمده است.

مشخصاتلیفان ۵۲۰، مدل ۱۳۹۱تیبا صندوق‌دار مدل ۱۳۹۳
سرعت۱۷۰ کیلومتر در ساعت۱۷۰ کیلومتر در ساعت
شتاب۱۳ ثانیه۱۳ ثانیه
حجم موتور۱۵۸۷ سی‌سی۱۴۹۷ سی‌سی
قدرت موتور۱۰۴ اسب بخار۸۰ اسب بخار
گشتاور۱۳۷ نیوتن‌متر۱۲۶ نیوتن‌متر
جعبه دنده۵ دنده دستی دیفرانسیل جلو۵ دنده دستی
مصرف سوخت۶.۴ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر/ ترکیبی۷.۱ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر/ ترکیبی

از نظر امکانات و تجهیزات غیر فنی نیز‌ هر دو خودرو تقریباً در یک سطح قرار دارند، با این تفاوت که تیبا دارای امکاناتی چون کلید ضد سرقت، قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی راننده و کمربندهای ایمنی پیش‌کشنده با قابلیت تنظیم ارتفاع و… است که این امکانات در لیفان ۵۲۰ وجود ندارد. البته دلیلش را باید در تولید نسخه‌های صفر کیلومتر و جدیدتر تیبا و توقف تولید نسخه‌های صفر کیلومتر لیفان ۵۲۰ دانست. با همه این توضیحات، کماکان می‌توان لیفان ۵۲۰ را خودرویی پرقدرت‌تر و قابل‌اعتمادتر دانست. ولی در این‌جا هم همان تفاوت بزرگ همیشگی خودروهای چینی و ایرانی مشاهده می‌شود، چون تیبا توسط سایپا تولید شده است، خدمات پس از فروش و تأمین قطعات آن وضعیت بهتری دارد. در کنار تیبا، همچنین می‌توان به خودروهای هم‌خانواده تیبا همچون پراید صندوق‌دار و ساینا هم اشاره کرد. ذکر این نکته لازم است که تیبا، نسخه کامل‌شده پراید است و ساینا نیز نسخه فیس لیفت شده تیباست. در نهایت، می‌توان به این نتیجه رسید که لیفان ۵۲۰ را می‌توانیم بهتر از پراید بدانیم، ولی وضع ساینا فرق می‌کند و به‌دلیل به‌روز شدن، قیمت آن و این‌که ساخت شرکت سایپاست، می‌تواند گزینه بهتری باشد.


اگر علاقه‌مند به خودروی لیفان ۵۲۰ هستید یا قصد دارید این خودرو را خریداری کنید در مطلب زیر می‌توانید

با مشخصات لیفان ۵۲۰ آشنا شوید
درباره تجربه رانندگی با لیفان ۵۲۰ بیشتر بدانید 
و لیفان ۵۲۰ را در بازار ایران ارزیابی کنید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید