مقایسه پژو پارس با خودروهای دیگر

6
11181

مقایسه پژو پارس با خودروهای دیگر
پژو پارس خودرویی است که در شش نسخه تولید شده و در محصولات خود نیز از موتورهای TU5،XU7J4P/L4 و XUM استفاده می‌کند. حجم موتورهای به‌کاررفته در این خودرو از ۱۵۸۷ سی‌سی شروع می‌شود و به ۲۰۰۰ سی‌سی هم می‌رسد. قیمت این خودرو تا تاریخ ۱۴ شهریور ۹۷، در نسخه اتوماتیک به ۵۵ میلیون تومان شرکتی و ۱۰۲ میلیون تومان بازار آزاد و در نسخه‌ LX آن نیز به ۴۲ میلیون تومان شرکتی و ۸۲ میلیون تومان  بازار آزاد می‌رسید. در این رده قیمتی، در حوزه سدان‌های خانوادگی، معمولاً پژو پارس را با خودروهایی همچون دنا مقایسه می‌کنند. پس بد نیست در این مطلب با ما همراه باشید تا این مدل‌ها را با هم مقایسه کنیم.

مقایسه با پژو ۴۰۵، تفاوت در جزییات
کابین پژو پارس شاید جز در آپشن‌هایی که افزوده شده و نیز داشبوردهایی که در مدل‌های جدیدتر به‌روزتر شده، تفاوت چندانی با پژو ۴۰۵ نداشته باشد. همچنین پژو پارس از نظر فنی، دارای فرمان‌پذیری بهتر است. موتور به‌کار رفته در این نسخه ۴ سیلندر خطی در حجم ۱۷۶۱ سی‌سی است که البته به دو نوع معمولی و ۱۶ سوپاپ تقسیم می‌شود. ترکیب این موتورها و امکانات دیگر در نسخه‌های مختلف، چند نسخه‌ از یک مدل را ایجاد کرده که البته در کلیت برابرند و اگر تفاوتی هم هست، به همین تفاوت در موتور و وزن خودرو و… برمی‌گردد.

مقایسه با دنا
هم دنا و هم پژو پارس از خطوط تولید ایران خودرو بیرون می‌آیند، پس طبیعی است که شباهت‌های زیادی به هم داشته باشند. از نظر طراحی، ظاهر اسپرت‌تر و طراحی جذاب‌تر دنا ممکن است مخاطب بیش‌تری داشته باشد و بیننده را سریع‌تر جذب کند. از نظر تجهیزات داخل کابین نیز وضعیت دنا به‌دلیل وجود امکاناتی چون نمایش‌گر ۷ اینچی، سیستم تصویری، دوربین دید عقب در دنا پلاس و کروز کنترل بهتر است. از نظر فنی نیز پیشرانه استفاده شده در پژو پارس یکی از بهترین‌های خودروهای داخلی است، البته پیشرانه دنا کم‌مصرف‌تر و جدیدتر است، اما در کل موتور استفاده شده در پژو پارس کارکرد بهتری دارد و وضعیت قطعات و نگه‌داری از آن نیز بهتر است. به لحاظ ظاهری و تجهیزات غیر فنی، دنا وضعیت بهتری دارد، اما به لحاظ فنی و عملکرد موتور و دسترسی آسان به قطعات، باید اولویت را به پژو پارس بدهیم.

مقایسه با سمند
در حوزه خودروهای سدان، برند سمند هم جزو برندهای قابل توجه و پر استفاده است. همچنین هر دو خودرو دارای نسخه‌های مختلفی هستند. مثلاً شما می‌توانید به مقایسه پژو پارس LX و سمند سورن ELX فکر کنید، که از نظر امکانات و وضعیت تولید شبیه به هم هستند. البته گروهی از مشتریان، سمند را به دلیل فیس لیفت بودن ترجیح می‌دهند. نکته جالب این‌که هر دو خودرو را به دلیل مشخصه‌های فنی و جادار بودن می‌توانیم خودروهای خارج شهری بدانیم. از طرف دیگر، سمند سورن ELX به خاطر چراغ‌های LED و سپر جالبی که دارد، مشتری‌پسندتر است. به لحاظ جادار بودن نیز باید امتیاز را به سمند سورن   ELX بدهیم. سیستم ترمز و فرمان دو خودرو هم شباهت‌های زیادی به‌هم دارد. در بحث مشخصه‌های فنی، وضعیت موتور به‌کاررفته در سمند سورن بهتر است، ولی پژو پارس به خاطر وزنش می‌تواند شتاب سریع‌تری بگیرد و از قدرت تولید شده پیشرانه خود بهتر استفاده کند، البته همین وزن زیاد باعث می‌شود در سربالایی‌ها، کمی وضعیت فنی خودرو و کشش آن با مشکل روبه‌رو شود و کارکرد لازم را نداشته باشد.

مقایسه با پژو ۲۰۶ سدان
پژو پارس و پژو ۲۰۶ سدان یا صندوق‌دار از یک برند و محصول مشترک پژو و ایران خودرو هستند، پس طبیعی است که اشتراک‌ زیادی داشته باشند. پژو ۲۰۶ سدان نیز جزو خودروهای سدان خانوادگی پرمصرف این روزهاست. به لحاظ طراحی ظاهری، مشخص است پژو ۲۰۶ سدان وضعیت بهتری دارد. طراحی هر دو به گذشته برمی‌گردد، و با وجود این‌که تغییراتی را هم در وضعیت ظاهری پژو پارس دیده‌ایم، باز هم پژو ۲۰۶ سدان وضعیت بهتری دارد. از نظر طراحی کابین نیز وضعیت و هارمونی پژو ۲۰۶ سدان بهتر است، هرچند این ایراد را به آن وارد می‌دانند که از پلاستیک کم‌کیفیت استفاده می‌کند. به لحاظ جادار بودن نیز قطعاً کفه ترازوی پژو پارس سنگین‌تر است. آپشن‌های دو خودرو نیز شباهت‌های زیادی به‌هم دارند. موتور اصلی پژو ۲۰۶ سدان، همان موتور معروف TU5 است و موتور به‌کاررفته در پژو پارس، علاوه بر TU5، موتور XU7JP/L3 هم هست. روی کاغذ وضعیت موتور پژو ۲۰۶ سدان باید بهتر باشد، هرچند به دلیل پایین بودن گشتاور و ناهماهنگی موتور و جعبه دنده وضعیت تغییر کرده و موتور به‌کاررفته در پژو پارس کارکرد بهتری دارد.
اگر علاقه‌مند به خودرو هستید در مطالب زیر می‌توانید
با مشخصات پژو پارس آشنا شوید
پژو پارس را در بازار ایران ارزیابی کنید
درباره تجربه رانندگی با پژو پارس بیشتر بدانید


6 دیدگاه‌ها

  1. و با توجه به انجمن موتور پارس مصرف بالا داره به نسبت اتومبیل های چینی هم رده خودش فاقد آپشن است

    ۱۰
    ۲
  2. داداش بنده تو آلمان زندگی می‌کنه میگه اگه این خودروها رو مجانی هم اونجا بدن از هم کسی سوار نمیشه چون جون شو از سر راه که نیاورده

    ۹
    ۱

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید