نکات کلیدی برای نقل و انتقال سند خودرو

11
15794
سند خودرو

وقتی خودرویی را از کسی می‌خرید تا زمانی که شناسنامه و کارت ماشین به نامتان صادر نشده نه از نظر قانون مالک قطعی هستید و نه خودتان حس خوب ماشین‌دار شدن پیدا می‌کنید. بنابراین اولین و مهم‌ترین قدم بعد از معامله خودرو، سند زدن آن یا همان نقل و انتقال سند خودرو است.

برگ سبز یا سند دفترخانه‌ای؟

دو نوع سند خودرو به رسمیت شناخته می‌شود، اول و مهم‌تر از همه سند مالکیت یا شناسنامه یا همان برگ سبز خودروست که از نیروی انتظامی می‌گیرید و در آن مشخصات مالک خودرو، مشخصات خودرو، شماره پلاک درج شده است و دیگری آن نوع سندی که از قدیم در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می‌شد. در سال‌های گذشته بین نیروی انتظامی و سازمان ثبت اسناد اختلاف نظر بوجود آمد که آیا برای خودرو علاوه بر برگ سبز باید سندی هم در دفاتر رسمی تنظیم شود یا نه؟ در نهایت مجلس اعلام کرد که برگ سبز سند مالکیت قطعی خودرو است. اما قوه قضائیه می‌گوید اگر مشکل قانونی پیش بیاید و پرونده قضایی تشکیل شود، دادگاه حکم را به نفع کسی صادر می‌کند که سند ثبت شده دارد، نه برگ سبز! چون از نظر دادگاه دارنده برگ سبز فقط نشان‌دهنده این است که چه کسی دارنده پلاک است و مالکیت خودردو را ثابت نمی‌کند. پس بهتر است برای جلوگیری از مشکلات بعدی به برگ سبز اکتفا نکنید و سند خودرو را در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسانید.

چطور سند بزنیم؟

برای گرفتن برگ سبز خودرو باید اصل کارت ملی و شناسنامه طرفین معامله، اسناد مالکیت خودرو (کارت ماشین، بیمه‌نامه شخص ثالث، برگه کمپانی و یا برگه گمرک، سند دفترخانه‌ای، برگ سبز یا همان شناسنامه قبلی خودرو)، رسید مفاصا حساب عوارض خودرو و رسید عدم خلافی را به مراکز فک پلاک و صدور سند تحویل دهید.

با داشتن این مدارک  دو طرف معامله یا وکلای قانونی آن‌ها می‌توانند به مراکز فک پلاک و صدور سند مراجعه و برگه سبز جدید را دریافت کنند. بعد از انتقال شناسنامه خودرو به مالک جدید می‌توانند به دفترخانه ثبت اسناد بروند و سند خودرو را به نام فرد جدید بزنند. هزینه سند زدن در دفاتر اسناد رسمی طبق عرف به عهده فروشنده است مگر خلاف آن توافق شود. دقت کنید که سند زدن در دفترخانه‌ها مشروط به گرفتن برگ سبز به نام مالک جدید است و قبل از آن انجام نمی‌شود.

باید و نبایدهای خرید و فروش خودرو با وکالت‌نامه

۱-می‌توانید خودرو را با گرفتن وکالتنامه از فروشنده اصلی بخرید. در این شرایط باید با فروشنده به دفترخانه ثبت اسناد رفته و از او وکالتنامه‌ای بگیرید که به شما اجازه می‌دهد به جای او، خودرو را فک پلاک کرده و به نام خودتان بزنید. اینکه چه کسی باید هزینه وکالتنامه‌ها را بپردازد نیز کاملا توافقی بین خریدار و فروشنده مشخص می‌شود، اما معمولاً آن کسی که درخواست کرده خودرو وکالتی فروخته شود، هزینه‌ها را هم تقبل می‌کند.

۲-اگر قرار است خودرویتان را به‌صورت وکالتنامه‌ای بفروشید توصیه می‌کنیم حتما در وکالتنامه زمانی را برای انتقال سند مشخص کنید و این شرط ا ذکر کنید که اگر در این زمان سند قطعی صادر نشود وکالت باطل می‌شود. چرا؟ چون با وجود وکالتی که شما به خریدار جدید داده‌اید ممکن است او از سند زدن خودداری کند و همچنان با پلاک شما و خودرویی که اسناد و مدارک آن به نام شماست، تردد کند. در این حالت در صورت وقوع هر نوع جرم، تخلف یا تصادف، پلیس اول سراغ شما می‌آید و شما مجبور خواهید شد کلی سند و مدرک رو کنید که این خودرو را وکالتی فروخته‌اید. پس بهتر است از همان اول میختان را محکم بکوبید.

۳-شاید این سئوال مطرح شود که آیا کسی که وکالتی خودرو را از شما خریده می‌تواند بدون آنکه به نام خودش سند بزند، خودرو را به فرد دیگری بفروشد؟ پاسخ این سئوال بستگی به نوع وکالتنامه دارد. اگر در وکالتنامه نوشته شده باشد «حق توکیل به غیر دارد» یعنی می‌تواند وکالتش را به شخص دیگری بدهد و به زبان ساده‌تر، خودرو را وکالتی بفروشد. دلال‌ها معمولا از این روش برای خرید و فروش خودروها استفاده می‌کنند ولی ما توصیه می‌کنیم تن به چنین وکالتنامه‌ای ندهید، چون در صورت بروز مشکل، اگر خودرو چند دست چرخیده باشد باز هم برای حل مسئله باید به مالک اولیه رجوع کرد.

امیدواریم با استفاده از نکاتی که در این مطلب و مطلب «۱۰ توصیه مهم برای نقل و انتقال سند خودرو» با شما در میان گذاشتیم بتوانید با اطمینان خاطر خودرو بفروشید یا بخرید تا در آینده با مشکلات حقوقی شایعی که شاید بسیاری از افراد با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند روبرو نشوید.

11 دیدگاه‌ها

  • ۳ تا خریدی و ۳ تا هم فروختی؟ یا نه کلا ۳ تا خریدی و فروختی؟ یعنی ۱.۵ خریدی، و ۱.۵ فروختی؟؟ کدوم؟؟ لطفا بیشتر توضیح بدهید.

 1. بسیار عالی .
  خواهشمندم مطالبی از این دست را بیشتر کنید . تا آگاهی در جامعه بیشتر شود. خصوصا” در مورد بیعانه قبل از بنام زدن و معامله اصلی . چون جدیدا” خیلی از این مسئله سوء استفاده میکنن . آگهی میزنند بیعانه میگرند مثلا” : امروز اصلا” وقت ندارم اگر خودرو را میخواهید بیعانه بدهید به کسی دیگری نفروشم و یا آگهی را حذف کنم فرا سر فرصت بیایید برسر مسائل اصلی صحبت کنیم. و پس از گرفتن بیعانه دیگر حتی جواب تلفن شما را هم نمیدهند.

 2. باسلام. لطفادرموردخریدماشینی که هنوزقسط داره وتازمان تسویه کامل هیچ انتقال قانونی نمیشه انجام داد راهنمایی کنید که چیکارکنیم بهتره. ممنون

 3. سلام. بنده وکیلم و نکاتی دیگر.
  ۱- با داشتن وکالتنامه، دلخوش و بیخیال نباشید. وکالت ( حتی وکالت فروش یا تام الاختیار و بدون مدت) با فوت طرفین یا انقضای مدت باطل می شود. پس درصورت گرفتن وکالت، در اسرع وقت آنرا در دفترخانه قطعی کنید چراکه اگر موکل ( مالک / فروشنده ) فوت کند، دفترخانه امکان انتقال را نخواهد داشت. ۲- قبل از خرید و قولنامه، بدهی خودروهای اقساطی را خودتان از شرکت یا نمایندگی بپرسید و به گفته طرف اعتماد نکنید. ۳- اگر از واسطه/ دست دو به بعد خرید می کنید، حتما مدارک خودرو و مالک را رویت کنید و با نشاند دادن به ۱ دفترخانه، از تکمیل مدارک مطمیئن شوید ۴- عوارض شهرداری / خلافی / مالیات مشاغل تاکسی و غیر سواری / را قبل از معامله مشخص کنید . مالیات مشاغل، غیر از مالیات نقل و انتقال است که دفترخانه پرداخت می کنید. ۵- غیر از خودروهای تک سند که تاکنون بنام ۱ نفر بوده، در سایر موارد، چک کنید آیا شخصی که برگ سبز بنامش هست، سند محضری نیز بنامش شده؟ اگر چنین نباشد، ابتدا باید خودرو بنام وی انتقال یابد تا بتواند به شما وکالت یا انتقال دهد چراکه در سالهای گذشته بدلیل صحبت مراکز تعویض پلاک، خیلی ها یک یا چند تعویض پلاک انجام دادن اما سند محضری نزدن . در این موارد نمی شود از اولی بنام آخری انتقال داد و باید به تعداد تعویض پلاک، انتقال محضری انجام شود و جمع کرددن آن افراد و پرداخت چند هزینه، بسیار مشکل است.. ۶ – حتی اگر قرار است ۱ ساعت یا ۱ روز بعد تعویض پلاک یا انتقال محضری انجام شود ، باز حتما قولنامه بنویسید . در قولنامه، مشخصات کامل طرفین با آدرس دقیق و کد پستی و شماره تماس و مشخصات کامل و معایب موجود خودرو و مبلغ معامله و نحوه پرداخت آن و تاریخ و ساعت معامله و زمان تحویل خودرو و زمان تعویض پلاک و زمان انتقال و مدارک موجود و مدارک تحویلی را مشخص کنید. امضا و اثر انگشت بزنید و بیش از ۲ شاهد هم باشد و امضا کنن ۷- درخصوص گفته ناظر محترم دیوار باید بگم منظور و مفهوم کمیسیون اصل نود مجلس این بود که برگ سبز، سند رسمی است اما سند مالکیت خودرو ، سند دفترخانه می باشد. شناسنامه و گواهینامه و گذرنامه ، مدرک تحصیلی و ….. هم بخاطر اینکه اشخاص ذیصلاح، طبق قانون و در حدود اختیارات خود، صادر کرده اند ،سند رسمی هستند . اما هر سند رسمی، سند مالکیت نیست.

 4. ۱- با داشتن وکالتنامه، دلخوش و بیخیال نباشید. وکالت ( حتی وکالت فروش یا تام الاختیار و بدون مدت) با فوت طرفین یا انقضای مدت باطل می شود. پس درصورت گرفتن وکالت، در اسرع وقت آنرا در دفترخانه قطعی کنید چراکه اگر موکل ( مالک / فروشنده ) فوت کند، دفترخانه امکان انتقال را نخواهد داشت. ۲- قبل از خرید و قولنامه، بدهی خودروهای اقساطی را خودتان از شرکت یا نمایندگی بپرسید و به گفته طرف اعتماد نکنید. ۳- اگر از واسطه/ دست دو به بعد خرید می کنید، حتما مدارک خودرو و مالک را رویت کنید و با نشاند دادن به ۱ دفترخانه، از تکمیل مدارک مطمیئن شوید ۴- عوارض شهرداری / خلافی / مالیات مشاغل تاکسی و غیر سواری / را قبل از معامله مشخص کنید . مالیات مشاغل، غیر از مالیات نقل و انتقال است که دفترخانه پرداخت می کنید. ۵- غیر از خودروهای تک سند که تاکنون بنام ۱ نفر بوده، در سایر موارد، چک کنید آیا شخصی که برگ سبز بنامش هست، سند محضری نیز بنامش شده؟ اگر چنین نباشد، ابتدا باید خودرو بنام وی انتقال یابد تا بتواند به شما وکالت یا انتقال دهد چراکه در سالهای گذشته بدلیل صحبت مراکز تعویض پلاک، خیلی ها یک یا چند تعویض پلاک انجام دادن اما سند محضری نزدن . در این موارد نمی شود از اولی بنام آخری انتقال داد و باید به تعداد تعویض پلاک، انتقال محضری انجام شود و جمع کرددن آن افراد و پرداخت چند هزینه، بسیار مشکل است.. ۶ – حتی اگر قرار است ۱ ساعت یا ۱ روز بعد تعویض پلاک یا انتقال محضری انجام شود ، باز حتما قولنامه بنویسید . در قولنامه، مشخصات کامل طرفین با آدرس دقیق و کد پستی و شماره تماس و مشخصات کامل و معایب موجود خودرو و مبلغ معامله و نحوه پرداخت آن و تاریخ و ساعت معامله و زمان تحویل خودرو و زمان تعویض پلاک و زمان انتقال و مدارک موجود و مدارک تحویلی را مشخص کنید. امضا و اثر انگشت بزنید و بیش از ۲ شاهد هم باشد و امضا کنن ۷- درخصوص گفته ناظر محترم دیوار باید بگم منظور و مفهوم کمیسیون اصل نود مجلس این بود که برگ سبز، سند رسمی است اما سند مالکیت خودرو ، سند دفترخانه می باشد. شناسنامه و گواهینامه و گذرنامه ، مدرک تحصیلی و ….. هم بخاطر اینکه اشخاص ذیصلاح، طبق قانون و در حدود اختیارات خود، صادر کرده اند ،سند رسمی هستند . اما هر سند رسمی، سند مالکیت نیست.

 5. باسلام،ازسایت دیواربسیارمتشکرم که به خریداران
  خودرو و…..هشدارهای لازم رامیدهند،وراهنماییهای
  اساسی رامرحمت میفرمایند،بسیارمتشکرم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید