هشدارهای پلیس برای خرید و فروش اینترنتی کالا

3
2410
سردار ظهیری

رییس پلیس پیشگیری تهران با ارائه توصیه هایی به شهروندان خواست تا در زمان خرید یا فروش کالا در فضای مجازی هشدارهای پلیسی را جدی بگیرند تا هدف سودجویان و کلاهبرداران فضای مجازی قرار نگیرند.سردار کیوان ظهیری با توصیه به فروشندگان کالاهای دست دوم در سایت‌های خرید و فروش اینترنتی گفت: «کلاهبرداران و سودجویان از هر فرصتی برای فریب‌کاری و اقدامات مجرمانه استفاده می‌کنند که در برخی مواقع مشاهده شده که فروشندگان کالاهای دست دوم در نقشه این افراد کلاهبردار گرفتار شده‌اند.»

وی افزود: «خریداران کالاهای دست دوم پس از تماس با فروشندگان برای مشاهده کالا قرار حضوری می‌گذارند و پس از بررسی کالای مورد نظر برای پرداخت پول، شماره کارت یا حساب بانکی فروشنده را گرفته و از طریق تلفن همراه و به شیوه ساتنا اقدام به واریز پول به حساب مشتری می‌کنند. پرداخت به شیوه ساتنا به گونه‌ای است که واریز پول در سامانه رزور می‌شود و عملیات بانکی به عنوان انتقال پول به ثبت می رسد، اما پرداخت هنوز انجام نشده و قابل لغو است. سپس خریدار با نشان دادن صورتحساب بانکی به فروشنده او را از پرداخت پول مطمئن می‌کند و وی و کالا را تحویل خریدار می‌دهد.»

رییس پلیس پیشگیری تهران ادامه داد: «کلاهبرداران پس از تحویل گرفتن کالا و دور شدن از محل اقدام به لغو انتقال پول به حساب فروشنده می‌کند و فروشنده نیز دیگر اطلاعاتی از خریدار کالا ندارد و بعد از ۲۴ ساعت که پول به حسابش واریز نمی‌شود متوجه می‌شود که در دام این کلاه‌برداری گرفتار شده است.»

سردار ظهیری به کاربران توصیه کرد که در زمان فروش کالا تا زمانی که تراکنش بانکی و واریز پول به حساب از سمت بانک خود فروشنده تایید نشده، از تحویل کالا به خریدار خودداری کنند.

این مقام پلیسی در خصوص اینکه در برخی موارد دیده شده خریداران کالا در فضای مجازی اقدام به پرداخت بیعانه می‌کنند، گفت: «در برخی از پرونده‌ها دیده شده که فروشنده برای این که کالا را برای خریدار رزرو کند، درخواست بیعانه می‌کند و متاسفانه برخی خریداران برای تهیه کالای مورد نظر اقدام به واریز این مبلغ می‌کنند و پس از آن فروشنده پاسخ تماس خریدار را نمی‌دهد.»
وی افزود: «معمولا به دلیل پایین بودن مبلغ بیعانه، تعداد کمی از کسانی که به این شیوه هدف کلاهبرداری قرار می‌گیرند اعلام شکایت می‌کنند، اما این سودجویان از افراد زیادی به این شیوه کلاهبرداری کرده و پول زیادی به جیب می‌زنند.»

رییس پلیس پیشگیری فاتب از شهروندان درخواست کرد که در صورت گرفتار شدن در دام این کلاهبرداران با مراجعه به پلیس اعلام شکایت کنند تا افراد دیگری هدف این کلاهبرداری‌ها قرار نگیرند.

سردار ظهیری همچنین گفت: «شهروندان توجه داشته باشند تا زمانی که از آدرس، هویت و مشخصات فروشندگان اطمینان پیدا نکرده‌اند به هیچ عنوان اقدام به واریز پول به حساب افراد نکنند. همچنین شهروندان پیش از اقدام به پرداخت، از اصالت کالا و از وجود آن مطمئن شوند.»

رییس پلیس پیشگیری پایتخت تاکید کرد که در مورد خرید کالاهای دیجیتال مثل موبایل و تبلت خریداران IMEI دستگاه را با جعبه کالا مطابقت دهند تا مشکلاتی از قبیل خرید کالای سرقتی یا خرید موبایل رجیستر نشده برای آنها پیش نیاید. برای مشاهده IMEI دستگاه می‌توانید از کد دستوری *#۰۶# استفاده کنید.

او ادامه داد: «مردم باید هوشیار باشند و اطلاع داشته باشند که هیچ کالایی بدون دلیل ارزان نیست و در بیشتر پرونده ها دیده شده که کلاهبرداران برای وسوسه کردن و گرفتار کردن سوژه هایشان کالا را در فضای مجازی به قیمت پایین‌تری آگهی می‌کنند تا کاربران را وسوسه کنند و با استفاده از طمع خرید جنس ارزان آن‌ها را هدف کلاهبرداری قرار می‌دهند.»

دیوار به شما پیشنهاد می‌کند برای معاملاتی امن‌تر و مطمئن‌تر راهنمای خرید امن را مطالعه کنید.

3 دیدگاه‌ها

  1. کلا آزار دادن مردم براشون شده تفریح چه میفهمن درد ما چیه وقتی صفرارو از رو پول کم میکنن وخیال میکنن تورمو از بین بردن حتما حذف قیمت از دیوار براشون حکم مجانی شدن خونه و ماشینو داره دزدیای میلیارد دلاریتون با این مسخره بازیا جبران نمیشه چقد بدبختیم که اسیر دزدا و دروغگوا شدیم

  2. باسلام چطوربفهمیم که یه کالای اینترنتی کلابرداری نیست وحقیقت دارد چون الان یه سایت توتلگرام راه افتاده است که ماشین قسطی ازدم قسط میدیم باسفته ایااین کلابرداری هست یاحقیقته

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید