وام مسکن یکم زوجین از طریق سپرده گذاری

1
وام مسکن یکم زوجین از طریق سپرده گذاری
وام مسکن یکم زوجین از طریق سپرده گذاری

وام به عمل دادن پول یا سایر کالاها به طرف دیگر در عوض بازپرداخت اصل آن در آینده به همراه بهره یا سایر هزینه های مالی اطلاق می شود. وامها ممکن است یک مقدار خاص و برای یک بار بوده و یا اینکه به عنوان یک اعتبار باز تا یک سقف خاصی برقرار باشد.

وام انواع مختلفی دارد؛ از جمله وام تعمیرات، تولید، خرید کالا، خرید مسکن، خرید لوازم کسب و کار و ده‌ها مورد دیگر که در جوامع مختلف رواج دارد. بانک‌ها و موسسات مالی به درخواست کنندگانشان وام می دهند تا علاوه بر رونق اقتصادی، منافع مادی و سود خود را نیز تضمین کنند. وام خرید مسکن یکی از انواع بسیار رایج وام ها است. اگر قصد خرید خانه دارید بهتر است انواع وام های مسکن را شناخته و با توجه به شرایط خود بهترین راه را برگزینید. در این نوشتار به تشریح وام مسکن یکم از طریق سپرده گذاری و وام مسکن یکم زوجین از طریق سپرده گذاری که در کشور ما از سوی بانک‌ها و موسسات مالی به متقاضیان اعطا می شود، می پردازیم.

وام مسکن یکم از طریق سپرده گذاری

صندوق پس انداز مسکن یکم بانک مسکن از خرداد ماه سال ۱۳۹۴ آغاز به کار کرد و همانطور که از نامش پیداشت فقط شامل حال افرادی است که برای اولین بار قصد خرید خانه را دارند.
متقاضی این وام از نظر بانک مسکن فردی است (اعم از متاهل یا مجرد) با حداقل ۱۸ سال تمام که درآمد مستقل داشته باشد. همچنین فردی است که تا کنون از تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک ها جهت خرید، احداث واحد مسکونی، انتقال سهم الشرکه یا تعمیر واحد مسکونی و همچنین از امکانات دولتی برای تهیه مسکن استفاده نکرده باشد.
در اولین قدم متقاضی با شرایط بالا باید حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم به منظور فراهم شدن امکان اعطای تسهیلات خرید و ساخت واحد مسکونی با هر میزان سپرده که قصد دارد، افتتاح نماید. پس از گذشت حداقل ۱۲ ماه پس از افتتحاح حساب فرد مشمول دریافت وام، دو برابر میزان مبلغ سپرده‌اش خواهد شد. به عنوان مثال اگر فردی در شهر تهران مبلغ ۴۰ میلیون تومان در حساب صندوق قرض الحسنه مسکن یکم بگذارد، پس از گذشت ۱۲ ماه می تواند از ۸۰ میلیون وام (حداکثر سقف وام در شهر تهران) برخوردار شود.
سقف تسهیلات اعطایی در شهر تهران ۸۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۶۰ میلیون تومان و در سایر مناطق شهری معادل ۴۰ میلیون تومان است. نرخ سود این تسهیلات ۹٫۵ درصد است. بازپرداخت این وام حدکثر ۱۲ سال معادل ۱۴۴ ماه است. روش‌های بازپرداخت به روش ساده، پلکانی سالانه و دوره ای و به انتخاب وام‌گیرنده خواهد بود.

وام مسکن یکم زوجین از طریق سپرده گذاری

به منظور کمک به زوجین جوان یا زوجینی که تا کنون موفق به خرید خانه نشده اند این امکان فراهم است که می توانند حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم زوجین را افتتاح کنند. این وام سقف دریافت تسهیلات را به دو برابر افزایش می دهد. سقف این تسهیلات در شهر تهران ۱۶۰ میلیون تومان ( هریک از زوجین ۸۰ میلیون تومان)، در شهرهای بزرگ بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت معادل ۱۲۰ میلیون تومان (هر یک از زوجین ۶۰ میلیون تومان) و سایر مناطق شهری معادل ۸۰ میلیون تومان (هر یک از زوجین ۴۰ میلیون تومان خواهد بود. در این وام خانه اولی بودن زوجین ( زن و شوهر ) الزامی است. سایر شرایط این تسهیلات همانند وام مسکن یکم فردی است.
ملکی که قصد خرید آن از طریق وام مسکن یکم را دارید نباید بیش از ۱۵ سال از تاریخ صدور جواز ساخت آن گذشته باشد و شرایط و مشخصات لازم (از جمله رعایت آیین‌نامه ۲۸۰۰ و تأیید استحکام بنا مطابق سایر تسهیلات مشابه) را داشته باشد. همچنین باید ۸۰ درصد قیمت تعیین شده ملک توسط کارشناس بانک ، تکافوی مبلغ تسهیلات دریافتی را بنماید.

در پایان این نوشتار باید یاد آور شویم که دارندگان حسابی که از دریافت تسهیلات انصراف می‌دهند (و یا طبق مقررات مشمول دریافت تسهیلات طرح نمی‌گردند) در زمان فسخ حساب، از سودی معادل سود سپرده‌های کوتاه مدت عادی دوره متناظر (در حال حاضر ۱۰ درصد) بهره‌مند می‌شوند.

البته فقط بانک مسکن این تسهیلات را به افراد پرداخت نمی‌کند و بانک ملی نیز چنین تسهیلاتی را برای خرید مسکن به افراد ارائه می‌کند. اگر دوست دارید شرایط دریافت وام خرید مسکن از بانک ملی را نیز بدانید روی این لینک کلیک کنید.

یک دیدگاه

  1. کسی که ۱۸ سال دارد چگونه در آمد مستقل دارد؟شاید والدینش بخواهند برایش حساب پس انداز مسکن باز کنند تا بعدا خودش بپردازد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید