ورود برلیانس H230 به ایران

0
3786

ورود برلیانس H230 به ایران
برلیانس H230 که برادر کوچک‌تر برلیانس H330 است، در سال ۲۰۱۲ به دنیا معرفی شد. این خودرو پس از  H300 و در سال ۹۴ شمسی وارد بازار خودروی ایران شد. در واقع سایپا پس از کسب موفقیت با برلیانس‌های H330 و H320 و استقبال خوب بازار از آن‌ها، تصمیم به گسترش همکاری با برلیانس گرفت و عرضه تولیدات این کمپانی را در ایران با سری H200 گسترش داد. اما H200 مدلی کوچک‌تر و اقتصادی‌تری از سری H300 بود و نتوانست به موفقیت تولیدات قبلی برلیانس در ایران دست پیدا کند.

ماجرای همکاری سایپا و برلیانس
تقریباً از اواخر دهه ۸۰ شمسی بود که اولین خودروهای چینی وارد بازار ایران شدند و به دلیل تحریم‌های جهانی، عدم تنوع در تولیدات داخلی و قیمت مناسب اغلب این خودروها، مورد استقبال گسترده ایرانیان قرار گرفتند و تعدادشان هر روز بیش‌تر شد. این اقبال زیاد خریداران، آن هم در فاصله‌ای کوتاه، باعث شد خودروسازان داخلی بیم واگذار کردن عرصه به این رقیب جدید را پیدا کنند. در همین راستا، سایپا تصمیم گرفت برای راه‌اندازی خط مونتاژ خودروهای چینی، با یکی از کمپانی‌های خوش‌نام و پرفروش چینی قرارداد مشارکت امضا کند. در این میان، کمپانی برلیانس، از خودروسازان بین‌المللی و مونتاژ کننده تولیدات ب‌ام‌و در چین، انتخاب مناسبی به‌نظر می‌رسید. سایپا در سال ۹۳ شمسی با برلیانس قرارداد مشارکت بست و کار مونتاژ خودروهای سری H300 این شرکت را در پارس خودرو آغاز کرد.

نه‌چندان موفق اما قابل‌قبول
سری H200 برلیانس در ایران در دو مدل سدان (H230) و هاچ‌بک (‌H220)، با دو جعبه دنده اتوماتیک و دستی، تولید می‌شود. این خودرو با یک موتور ۱.۵ لیتری، ۴ سیلندر و ۱۶ سوپاپ، در مدل‌های دستی با جعبه دنده پنج سرعته دستی و مدل‌های اتوماتیک با جعبه دنده شش سرعته، به بازار عرضه می‌شود که توان تولید ۱۰۳ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۱۳۸ نیوتن‌متر را دارد که برای یک خودروی خانوادگی چندان بد نیست. البته لازم به ذکر است که جعبه دنده هوشمند برلیانس سری H200، از نوع AMT یا همان نیمه اتوماتیک است که از نظر ساختار و نوع عملکرد با جعبه دنده های AT متفاوت است. این خودرو از دسته سدان‌های کوچک به‌شمار می‌رود و با مصرف سوخت ۵.۲ لیتر در صد کیلومتر، در گروه خودروهای اقتصادی و کم‌مصرف قرار می‌گیرد، استهلاک کم و هزینه پایینش نیز این امر را تأیید می‌کند.

طراحی ظاهری متوسط
برلیانس H230 در شرکت “ایتالیا دیزاین” طراحی شده است. نمای ظاهری این خودرو چنگی به دل نمی‌زند، اما در مقایسه با طراحی خودروهای داخلی، قابل قبول است. تمامی خطوط بدنه به شکلی زاویه‌دار به هم وصل شده‌اند و هماهنگی خوبی با چراغ‌های ذوزنقه‌ای‌ جلو دارند، این هماهنگی از ناخوشایندی ظاهر چراغ‌ها کاسته است. نمای عقب خودرو نیز ساده و فاقد هیجان است، اما به‌عنوان یک خودروی اقتصادی قابل قبول است.

یک چینی اقتصادی زیر پای شما
با وجود رقبایی برای برلیانس H230 در زمان ورود به ایران، این خودروی چینی با قیمت مناسب، طراحی کمی به‌روزتر از تولیدات داخلی، امکانات رفاهی بیش‌تر و امنیت بالاتر تبدیل به یک محصول پرفروش برای سایپا شد. خانواده‌های عمدتاً کم‌جمعیتِ سطح متوسط ایرانی، که اکثراً به‌دنبال یک خودروی اقتصادی برای استفاده روزانه خود هستند، برلیانس H230 را انتخاب مناسبی می‌دیدند.

هرچند برلیانس نیز با مشکل افت قیمت زیاد خودروهای چینی و نبود قطعات یدکی مواجه بود، ولی دیری نپایید که با افزایش تولید و ازدیاد تعداد برلیانس‌های سری H200 در بازار، مشکل قطعات یدکی و کمبود آن‌ها تقریباً رفع شد.

افزایش قیمت گریزناپذیر برلیانس H230
برلیانس H230 در بدو ورود به ایران با قیمت حدود ۴۰ میلیون عرضه می‌شد و سایپا برای آن شرایط مختلف پیش‌فروش و فروش اقساطی نیز در نظر گرفته بود. اما با افزایش نرخ ارز تولید و عرضه برلیانس نیز تحت‌تأثیر قرار گرفت. اعمال تحریم‌ها نیز خط مونتاژ این خودرو را با دردسر مواجه کرد. این عوامل گریزناپذیر، دست به دست هم داد تا قیمت برلیانس H230 با شیبی نه‌چندان تند نسبت به دیگر خودروهای بازار، به‌خصوص رقبایش، بالا رفته و در نهایت به ۷۲ میلیون تومان برای خودروی صفر و ۴۰ میلیون تومان برای کارکرده‌ مدل‌ دستی و ۸۴ میلیون تومان برای خودروی صفر و ۶۰ میلیون تومان برای کارکرده‌ مدل‌ اتوماتیک (تا شهریور ۱۳۹۷) برسد. البته این قیمت‌ها تا آبان سال ۹۷ تغییراتی را به خود دیدند.

اگر علاقه‌مند به خودروی برلیانس H230 هستید یا قصد دارید این خودرو را خریداری کنید در مطلب زیرمی‌توانید
درباره تجربه رانندگی با برلیانس H230 بدانید 
و برلیانس H230 را با سایر خودروهای هم‌قیمت مقایسه کنید 


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید