وقتی کیفیت تعیین‌کننده است

مقایسه ب‌ام‌و سری 4 گرن‌کوپه 420i با خودروهای هم‌رده

1
564

کسانی که می‌خواهند لذت رانندگی هم‌زمان با یک کوپه و سدان را داشته باشند، سراغ گرن‌کوپه یا فست‌بک‌ها می‌روند. خودروهایی زیبا و البته قدرتمند که در بازار ایران طرفداران زیادی دارند اما چندان پرتعداد نیستند و سر همین‌ها هم دعواست. از لکسوس ES250 گرفته تا بنز C کلاس C200 و البته ب‌ام‌و سری ۳ گرن‌کوپه ۳۲۸i. خودروهایی که هرکدام ویژگی‌های منحصربه‌فرد خودشان را دارند و البته برای شکست دادن سری ۴ کار سختی پیش رویشان خواهد بود.

مقایسه با لکسوس ES250
اولین اختلاف لکسوس و ب‌ام‌و در این است که لکسوس از دیفرانسیل جلو استفاده کرده و همین می‌تواند کیفیت سواری آن را زیر سؤال ببرد؛ اما این همه تفاوت‌ها نیست. لکسوس ES250 از یک موتور ۴ سیلندر ۲.۵ لیتری با توان خروجی ۱۸۴ اسب بخار استفاده می‌کند که تقریباً برابر با سری ۴ گرن‌کوپه ۴۲۰i است. این خودروی ۱۶۱۰ کیلوگرمی طی ۹.۸ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد که تقریباً ۲.۵ ثانیه کندتر از ب‌ام‌و است. مصرف سوخت آن هم ۷.۹ لیتر است که باز ۲ لیتر بیشتر از سری ۴ است. لکسوس ES250 از یک جعبه‌دنده اتوماتیک ۶ سرعتی استفاده می‌کند و بسیاری از امکانات رفاهی و کمکی ب‌ام‌و را ندارد. ازنظر ظاهر و داخل کابین هم ب‌ام‌و بهتر است. لکسوس ES250 بسته به مدلش در فروردین ۹۸ قیمتی بین ۷۳۰ تا ۹۵۰میلیون تومان دارد.

مقایسه با بنز C کلاس C200
مرسدس بنز C200 از یک موتور ۴ سیلندر توربوشارژ ۲ لیتری استفاده کرده که مانند ب‌ام‌و سری ۴ گرن‌کوپه ۴۲۰i، ۱۸۴ اسب بخار توان خروجی دارد. این موتور می‌تواند بنز ۱۴۸۰ کیلوگرمی را طی ۷.۲ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند که هم وزن بنز کمتر است و هم شتابش نیم ثانیه سریع‌تر است. بنز C200 مثل ب‌ام‌و دیفرانسیل‌عقب است و از یک جعبه‌دنده ۹ سرعتی اتوماتیک استفاده می‌کند. مصرف سوخت این خودرو ۶.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است که ۰.۳ لیتر بیشتر از سری ۴ است. اتاق بنز کوچک‌تر از ب‌ام‌و است و طراحی ظاهرش مانند رقیب خود، زیبا، جسور، قدرتمند و کاملاً خشن است. ازنظر امکانات دو خودرو تقریباً با هم یکسان هستند و طراحی داخلی هرکدام هم کیفیت بالایی دارد. قیمت بنز C کلاس C200 در فروردین ۹۸ بسته به مدلش بین ۶۰۰ تا ۸۵۰میلیون تومان است.

مقایسه با ب‌ام‌و سری ۳ گرن‌کوپه ۳۲۸i
ب‌ام‌و در این تیپ از یک موتور ۴ سیلندر ۲ لیتری توربوشارژ استفاده کرده که می‌تواند ۲۴۵ اسب بخار توان خروجی داشته باشد که بیش از سری ۴ گرن‌کوپه ۴۲۰i البته شتابش هم برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت تنها ۶.۱ ثانیه است یعنی تقریباً ۱.۵ ثانیه زودتر از سری ۴. مصرف سوخت سری ۳ در هر ۱۰۰ کیلومتر، ۶.۴ لیتر است که تقریباً ۱ لیتر بیشتر است. اتاق سری ۴ نسبت به سری ۳ بزرگ‌تر است و از لحاظ ظاهر و درون کابین هم سری ۴ بهتر عمل کرده است. امکانات در دو مدل تقریباً یکسان است و تفاوت چندانی ندارد اما قیمت دو مدل با هم متفاوت است. یک ب‌ام‌و سری ۳ گرن‌کوپه ۳۲۸i در فروردین ۹۸ بسته به مدلش بین ۶۵۰ تا ۸۵۰میلیون تومان است.

بیشتر بخوانید:
معرفی ب‌ام‌و سری ۴ گرن‌کوپه ۴۲۰i
تجربه رانندگی با ب‌ام‌و سری ۴ گرن‌کوپه ۴۲۰i

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید