پرچم‌ شاسی‌بلندها در چین و آمریکا بالاست

با وجود رکود جهانی، همچنان تقاضا برای خودرو کراس‌اوور و اس‌یو‌وی در جهان صعودی است

0
541

چینی‌ها ۱۵ درصد و کل جهان حدود ۳.۱ درصد از تقاضای خود برای خودروهای شاسی‌بلند را کم کرده ولی در اقصی ‌نقاط جهان همچنان شاسی‌بلندها پرطرفدارترین اتاق در بین گونه‌های مختلف خودرویی هستند. مصداق بارز این ادعا هم افزایش سهم بازار این قبیل محصولات است که در نیمه اول سال ۲۰۱۸ به ۳۵.۹ درصد رسیده بود و حالا به‌رغم افت گسترده تقاضا، به ۳۷.۵ درصد در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ رسیده است.

در واقع به‌رغم اینکه فروش مجموع خودروهای اس‌یووی اعم از کراس‌اوور و شاسی بلند از ۱۵ میلیون و ۵۴۰ هزار دستگاه در نیمه نخست سال ۲۰۱۸ به ۱۵ میلیون و ۶۰ هزار دستگاه در نیمه اول ۲۰۱۹ کاهش یافته ولی چون افت فروش جهانی خودرو ابعادی گسترده‌تر از این داشته، سهم بازار خودروهای شاسی‌بلند خود به خود افزایش یافته است.

در بین بازارهای مختلف هم فعلا این چین است که با فروش چهار میلیون و ۶۸۰ هزار دستگاه از خودروهای اس‌یووی طی شش ماه ۴۴ درصد کل بازار خود را در اختیار سازندگان این محصول قرار داده است. البته چینی‌ها امسال در نیمه اول حدود یک هفتم از سهم فروش خود در این رده را از دست داده‌اند ولی همچنان پرچم شاسی‌بلندها در این کشور بالاست.

شاسی‌بلندها البته در آمریکا و کانادا گل کاشته‌اند و تا پایان تابستان به ترتیب با حدود ۲ و ۱ درصد رشد فروش، در نهایت با حجم کلی سه میلیون و ۸۵۰ هزار دستگاه و ۴۴۴ هزار دستگاه وضعیت جالبی را تجربه کرده‌اند. خریداران آمریکایی‌‌ که در کنار اهالی کانادا از خودروهای مرتفع به دشت استقبال می‌کنند، چیزی نزدیک به ۴۵ درصد کل بازار خودرو این کشور را در برگرفته‌اند.‌بعد از این دو کشور اما این اروپایی‌ها هستند که حدود ۳۷ درصد سهم بازار را با مجموع فروش بیش از سه میلیون دستگاهی به پایان برده‌اند.

آلمانی‌ها، مردم انگلستان، ایتالیایی‌ها، فرانسوی‌ها و اسپانیایی‌ها هم با نرخ‌های رشد ۱۳، ۷، ۸، ۳ و ۹ درصدی به ترتیب در شش ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۹ تعداد ۵۷۶، ۵۱۸، ۴۳۸، ۴۳۳ و ۳۱۴ هزار دستگاه از انواع محصولات اس‌یووی، کراس و شاسی‌بلند را خریداری کرده‌اند. نکته جالب این میان آسیای میانه و منطقه CIS یا قفقاز است که در کنار روسیه، با ۴۵ درصد سهم بازار خود را به شدت طرفدار محصولات بلندقامت نشان می‌دهند. همسایگان خاورمیانه‌ای عزیز هم با نرخ ۳۹ درصدی از علاقه‌مندان به این قبیل تولیدات به شمار می‌روند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید