با وجود رکود جهانی، همچنان تقاضا برای خودرو کراس‌اوور و اس‌یو‌وی در جهان صعودی است

پرچم‌ شاسی‌بلندها در چین و آمریکا بالاست

146

چینی‌ها 15 درصد و کل جهان حدود 3.1 درصد از تقاضای خود برای خودروهای شاسی‌بلند را کم کرده ولی در اقصی ‌نقاط جهان همچنان شاسی‌بلندها پرطرفدارترین اتاق در بین گونه‌های مختلف خودرویی هستند. مصداق بارز این ادعا هم افزایش سهم بازار این قبیل محصولات است که در نیمه اول سال 2018 به 35.9 درصد رسیده بود و حالا به‌رغم افت گسترده تقاضا، به 37.5 درصد در نیمه نخست سال 2019 رسیده است.

در واقع به‌رغم اینکه فروش مجموع خودروهای اس‌یووی اعم از کراس‌اوور و شاسی بلند از 15 میلیون و 540 هزار دستگاه در نیمه نخست سال 2018 به 15 میلیون و 60 هزار دستگاه در نیمه اول 2019 کاهش یافته ولی چون افت فروش جهانی خودرو ابعادی گسترده‌تر از این داشته، سهم بازار خودروهای شاسی‌بلند خود به خود افزایش یافته است.

در بین بازارهای مختلف هم فعلا این چین است که با فروش چهار میلیون و 680 هزار دستگاه از خودروهای اس‌یووی طی شش ماه 44 درصد کل بازار خود را در اختیار سازندگان این محصول قرار داده است. البته چینی‌ها امسال در نیمه اول حدود یک هفتم از سهم فروش خود در این رده را از دست داده‌اند ولی همچنان پرچم شاسی‌بلندها در این کشور بالاست.

شاسی‌بلندها البته در آمریکا و کانادا گل کاشته‌اند و تا پایان تابستان به ترتیب با حدود 2 و 1 درصد رشد فروش، در نهایت با حجم کلی سه میلیون و 850 هزار دستگاه و 444 هزار دستگاه وضعیت جالبی را تجربه کرده‌اند. خریداران آمریکایی‌‌ که در کنار اهالی کانادا از خودروهای مرتفع به دشت استقبال می‌کنند، چیزی نزدیک به 45 درصد کل بازار خودرو این کشور را در برگرفته‌اند.‌بعد از این دو کشور اما این اروپایی‌ها هستند که حدود 37 درصد سهم بازار را با مجموع فروش بیش از سه میلیون دستگاهی به پایان برده‌اند.

آلمانی‌ها، مردم انگلستان، ایتالیایی‌ها، فرانسوی‌ها و اسپانیایی‌ها هم با نرخ‌های رشد 13، 7، 8، 3 و 9 درصدی به ترتیب در شش ماهه ابتدایی سال 2019 تعداد 576، 518، 438، 433 و 314 هزار دستگاه از انواع محصولات اس‌یووی، کراس و شاسی‌بلند را خریداری کرده‌اند. نکته جالب این میان آسیای میانه و منطقه CIS یا قفقاز است که در کنار روسیه، با 45 درصد سهم بازار خود را به شدت طرفدار محصولات بلندقامت نشان می‌دهند. همسایگان خاورمیانه‌ای عزیز هم با نرخ 39 درصدی از علاقه‌مندان به این قبیل تولیدات به شمار می‌روند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید